2011. június 30., csütörtök

Szamóca

A múlt hétvégén takarni(szénát gyűjteni) voltunk a mezőn, akkor szedtem ezt a csokor szamócát. Finomabb mindenféle nemes epernél, csak sajnos nagyon szaporátlan, nem lehet nálunk annyit találni, hogy valamit készíteni is lehessen belőle, csupán kóstólónak való.





2011. június 27., hétfő

Kürtőskalács sütés Rigmányban

Családunkban a hétvégén hárman is ünnepeltek(szülinapot, névnapot), ennek örömére rendeztünk egy családi kürtőskalács sütést bátyáméknál Rigmányban. A főszakácsnő természetesen néném volt, de a kürtős forgatását, sütését mindenki kipróbálta örömmel. 5 kg lisztből sütöttünk kürtőst, sajnos nem számoltam meg, hogy hány darab készült, de rengeteg, még kóstolónak is jutott azok részére akik nem voltak ott. Készült sima cukorba forgatott, valamint dióba és kókuszreszelékbe forgatott kalács is.
Én is próbálom ellesni a kürtős fortélyait, persze még rengeteg tanulnivalóm van, viszont nénémtől van mit ellesnem. Receptet most nem írok, de remélem eljön az az idő is amikor a saját készítésű kürtöskalácsnak ide írhatom a receptjét, és elkészítési módját.
Természetesen a szülinapos ünnepelt(bátyám) tortát is kapott, és a többiekkel együtt virágot.

Most jöjjön a kürtőskalácsozás képekben:(azt hiszem jól végig lehet követni a készítést.)



A tészta kelesztése.


A tészta kinyújtása.


A tészta felvágása.


Darált dió cukorral keverve



A sütőfák megolajozása


A tészta feltekerése a sütőfára.



A tészta megcsepegtetése olajjal


Sülés közben


A kürtős leszedése a sütőfáról.




És a torta.

Kérés - felhívás

Olvassátok el az alábbi felhívást, és ha úgy gondoljátok nem nagy áldozat, küldjetek egy képeslapot a kislánynak, hátha több esélye lesz megnyerni a versenyt. Én is emailban kaptam az alábbi felkérést, és úgy gondoltam továbbítom nektek, segítek a kislánynak, mert jónak tartom az ötletet. Természetesen én is küldök neki képeslapot.

"Egy kedves barátom kezdeményezését ajánlom figyelmetekbe. Olvasható az alábbiakban:
Kedves Ismeretlen,

Egy iskolai verseny ügyében kérnék egy sokat jelentő és könnyedséggel nyújtható segítséget. A román posta versenyt hirdetett meg, amelynek a győztese az a diák lesz, aki szeptember elejéig a legtöbb képeslapot kapja a világ bármely részéről. A mi iskolánkban (marosvásárhelyi 7-es számú Általános Iskola - Románia) úgy döntöttünk, hogy Boni Zsuzsánna 6.osztályos (13 éves) tanulót támogatjuk a segítségünkkel, ugyanis Zsuzsi megérdemli ezt a kiváló tanulási eredményéért (9,94-es átlag), a kedvességéért, jóságáért.  Amit tehát kérünk: egy megírt képeslapot (nem levél!) az ő címére 2011 szeptember 9.-ig. A név és cím, amely a képeslapon kell szerepeljen:

Boni Zsuzsánna
str.22 Decembrie 1989  nr.24  ap.2
540124 – Târgu Mureș
ROMANIA
Megkérjük, amennyiben lehetősége van, továbbítsa barátainak, ismerőseinek is ezt a segítési lehetőséget. Természetesen nem tudjuk senkinek sem visszatéríteni a képeslapokra fordított kis pénzösszeget, de hisszük, hogy visszatérül Önöknek ez a segítség más úton. Ha pedig Zsuzsi nyer, akkor legyen az ő öröme az Önök jutalma.
Ha bármivel kapcsolatosan kérdése van, írjon a zsuzsipost@gmail.com címre és válaszolni fogunk.

Tisztelettel és köszönettel,
a marosvásárhelyi 7-es számú Általános Iskola tanári közössége nevében
Körtesi Sándor – tanár"

2011. június 26., vasárnap

Székelygulyás vagy székelykáposzta

Azt hiszem, nem tévedek nagyot ha azt mondom, hogy az erdélyiek egyik kedvenc étele a székelygulyás, ugyanakkor az erdélybe látogató külföldiek, turisták is nagyon kedvelik. Szinte minden étterem étlapján megtalálható. Nem egy fogyókúrás étel az biztos, de isteni finom, két - háromhavonta egyszer megengedhető.:)
Gergely Éva Erdélyi ízek című szakácskönyvében azt írja róla, hogy a közhiedelemmel ellentétben, ez a fogás nem a székely konyha remeke, hanem egy Székely nevű, régen volt nagyváradi levéltárosé, aki egy szép nap későn érkezett a vendéglőbe, ahol étkezni szokott. Az étlapon már minden ki volt húzva, a konyhában csak egy kis párolt káposzta és némi pörköltmaradék szomorkodott. Az éhes levéltáros azt mondta, melegítsék össze és hozzák ki neki. Így született a székelykáposzta vagy székelygulyás.

Nem egy fotogén étel, de az íze kárpótol mindenért.


Hozzávalók:
  • 2 fej káposztából sarvaltkáposzta
  • 4 hagyma
  • kb. 50 dkg disznóhús
  • kevés olaj
  • bors
  • tejföl a tálaláshoz
Elkészítés:
 2 fej apróra vágott hagymát megdinsztelek, hozzáadom a sarvaltkáposztát, és kevés vizet töltve alája puhára párolom. Ha szükséges még közben töltök vizet alája.
 A másik két fej apróra vágott hagymát is megdinsztelem, a disznóhúst falatnyi kockákra vágom, és ebben a hagymás olajban fehéredésig pirítom, majd sózom, borsozom, és vizet töltve alája puhára párolom, amíg pörköltszerű lesz. Miután a káposzta és a hús is megpuhult a kettőt összemelegítem, ha szükséges még sózom, borsozom, majd bőven tejfölözve tálalom.

Káposzta sarvalása(savanyítása)

A párom(és én is) rég kívánta a székelygulyást vagy más néven székelykáposztát, ehhez sarvaltam(ahogy nálunk mondják) a káposztát.


A gyalulás.


Az üvegben.






Amikor már készül.


A kész sarvaltkáposzta.

Hozzávalók:
  • 2 közepes fej káposzta
  • 1 szál kapor
  • víz
Elkészítés:
Először is a káposztát külső sérült, sárgás leveleitől megtisztítottam. Ezután a káposztafejeket káposztagyalun legyalultam, megszórtam sóval, és 10 - 15 percig állni hagytam, majd egy háromlitres üvegbe tettem, és felöntöttem enyhén sós vízzel, úgy hogy ellepje. A tetején keresztbe tettem a kaporszálat, hogy a káposzta ne emelkedjen ki a vízből, mert ahol kiér megbarnul. Mivel nagyon meleg van, a konyhában hagytam, és már másnapra megsavanyodott. Készíthettem a finom székelygulyást.

Zöldborsóleves

Ezt a levest csak úgy találomra készítettem, mert anyukám sose főzött ilyet, és a neten se volt időm utánanézni.A legegyszerűbb módon akartam elkészíteni, hogy egy friss, könnyű levest kapjak. Sikerült. A páromnak is ízlett, pedig hús nincs is benne. Ha nem tejföllel készítem, akár vegetáriánusok is fogyaszthatnák.



 Hozzávalók:
  • kb. 40 dkg zöldborsó
  • 2 sárgarépa
  • 1 hagyma(én most zöldhagymával készítettem, abból 3 - 4 szál kell)
  • 1 zellerlevél
  • 1 csokor petrezselyemzöld
  • 1 evőkanál liszt
  • 1,5 dl tejföl
  • bors
Elkészítés:
Kb 2 l vizet főni tettem. A sárgarépát meghámoztam, apró kockákra vágtam, a hagymát felkarikáztam. Amikor a víz forrni kezdett, beletettem a sárgarépát és a hagymát, és megsóztam, borsoztam. Amikor a sárgarépa majdnem megpuhult, hozzáadtam a zöldborsót, és egy zellerlevelet. Amikor a borsó is megpuhult, a lisztet csomómentesre kevertem a tejföllel, és néhány kanál levessel, majd a leveshez kavartam. A tűzről levéve a tetejét megszórtam apróra vágott petrezselyemzölddel.

2011. június 21., kedd

Cseresznyés clafoutis

Ahogy már írtam, Anikó, a Paprika and Paprika blog írója, játékot hírdetett, amelyre pitével vagy clafoutissal lehet nevezni. Természetesen nyeremény is jár a legjobb receptért. Erre a játékra készülve sütöttem első próbálkozásként a meggyes clafoutist, és most elkészült a beküldendő versenydarab is, amelynek a tésztáján változtattam kissé, az Erdélyi Konyha júniusi számában megjelent  Szedres - barackos tejespite receptjét követve, amelyet Ottis készített. Ottis, köszi a receptet. És ugye az ember holtig tanul, Ottis receptjéből rájöttem, hogy a clafoutis, az magyarul tejespite, legalábbis a recepteket nézve.
És ez sokkal szebb és finomabb lett mint az első, persze az is lendített rajta, hogy friss cseresznyéből készült. És a megolvadt csoki rajta, hmm...





Hozzávalók:
  • 30 - 40 dkg kimagozott cseresznye
  • 4 - 5 db Primola csokibonbon
  • 3 tojás
  • 2 dl tej
  • 10 dkg liszt
  • 3 evőkanál cukor
  • 1 tasak vaníliás cukor
  • 5 dkg vaj
  • csipetnyi só
a forma kikenéséhez
  • 1 evőkanálnyi vaj
  • 2 - 3 evőkanál kristálycukor
Elkészítés:
Először is a formát(formákat) kikentem vajjal, és megszórtam kristálycukorral. A puha vajat a cukorral simára kavartam, hozzáadtam a tojások sárgáját. A tojásfehérjéket pici sóval habbá vertem, és úgy forgattam a többi masszához, majd ezután belekavartam a lisztet, végül a tejet is hozzáöntöttem, és simára kevertem. Ezt a tejes tésztát beleöntöttem a formákba, beleszórtam a kimagozott cseresznyét és a darabokra vágott bonbont, majd előmelegített sütőben, alacsony lángon fél óra alatt megsütöttem. Nem tudom miért, de hamarabb sült mint a meggyes. Ebből az adagból is a képeken látható ovális kerámiatál, valamint két szufléforma telt meg.

Citromos csirkemell

Ezt a receptet a The Weekend Gourmet blogon találtam, és rögtön megtetszett. Annyit változtattam rajta, hogy az eredeti receptben fűszerként friss kakukkfű, és szárított oregánó szerepelt, én ezek helyett petrezselyemzöldet használtam. Kakukkfűvel szívesen kipróbáltam volna, sajnos sehol sem találtam nem, hogy frisset, de még szárítottat sem. A végeredmény, egy pikáns, savanykás ízű, omlós sült, amelyet én egyszerű petrezselyemzöldes rizzsel tálaltam. Aki szereti a gyümölcs - hús párosítást, az próbálja ki, nem fog csalódni benne. Nem mondom, hogy mindennapi étellé fog válni ezután nálunk, de biztos terítékre kerül még.



Hozzávalók két személyre:
  • 2 közepes csirkemellfilé
  • 1 kisebb citrom lereszelt héja és frissen kipréselt leve
  • fél citrom cikkekre vágva
  • 5 - 6 szem fokhagyma
  • 3 - 4 evőkanál olívaolaj
  • 1 csokor petrezselyemzöld
  • kb. fél dl fehérbor(én még ennél is kevesebbet tettem)
  • bors
Elkészítés:
A csirkemelleket jól megsóztam, borsoztam, és fél órára a hűtőbe tettem. A fokhagymát apróra vágtam, és az olívaolajban megdinszteltem, de csak annyira, hogy ne piruljon meg, hanem csak az olívaolaj átvegye az ízét. Ezután a fokhagymás olajhoz kevertem a citrom héját, az apróra vágott petrezselyemzöldet, pici sót, és erre ráöntöttem a bort és a citromlevet. A filéket elhelyeztem egy kerámiatálban, úgy, hogy ne fedjék egymást, a szeletek közé helyeztem a cikkekre vágott fél citromot, és felöntöttem az elkészített öntettel. A tálat lefödtem alufóliával, és előmelegített sütőben, kb 40 perc alatt megsütöttem, majd a fóliát levéve picit megpirítottam. Azért ilyen hosszú a sütési ideje, mert a kerámia nehezebben melegedik át, tapasztalatom szerint.

Még sütés előtt.

2011. június 19., vasárnap

Surimis tészta

A Párom vásárolt egy csomagocska surimit(eddig még sosem ettünk), gondolkodtam mit is készíthetnék belőle, kicsit szétnéztem a világhálón, végül a No Saltyn találtam egy jó tésztás receptet, amit picit át kellett alakítanom a hozzávalók terén, de ami nagyon jó ötletet adott. Így készült el a surimis tészta. Hozzávalókat szintén csak szemmértékkel mértem. De így is nagyon finom lett.

Surimi:
"A surimi a hal izomzatában található fehérjéből -proteinből - származik(különösen fehér halnál).A hal húsát vízben átmossák úgy,, hogy csak az oldhatatlan proteinek maradnak. Ezek azok az oldhatatlan proteinek, amelyeket a halászhajókon kivonnak miután kifogják a halat és surimit képeznek.A surimit pálcika alakú kiszerelésben fogyasztják vagy más ízesített termékekként.Japánban a surimi hagyományos étel, amelyet "kamaboko" - nak hívnak." Főszerk.:Elisabeth Vallet:Halászat és akvakultúra Euróbában



Hozzávalók:
  • kb. 30 dkg tészta(makaróni)
  • 1 csomag surimi
  • kb. 2 maréknyi zsenge zöldborsó
  • fél doboznyi kukorica
  • 1 csokor petrzselyemzöld
  • 1 kávéskanál citromhéj
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • bors
Elkészítés:
A surimit kockákra vágtam, és kevés olívaolajon megpirítottam. A zöldborsót kevés vízben puhára pároltam, amikor megpuhult hozzáadtam a kukoricát, hogy átmelegedjen. Az olívaolajat összekevertem az apróra vágott petrezselyemzölddel, a lereszelt citromhéjjal, pici borssal, és két kanál vízzel, amiben a borsó főtt. A tésztát sós vízben kifőztem, majd összeforgattam a többi hozzávalóval. Nagyon könnyű vacsora vált belőle.

A surimi felkockázva

Juhtúrókrém

Hétvégi reggelikhez készítettem ezt a juhtúrókrémet, mert volt a hűtőben egy darabka elég régi sajt, aminek amúgy semmi baja nem volt, csak gondoltam, ne hányódjon ott tovább. A hozzávalókat csak szemre tettem, nem mértem semmit.


Hozzávalók:
  • juhtúró
  • zöldhagyma
  • petrzselyemzöld
  • tejföl
Elkészítés:
Előző este a sajtot szeletekre vágtam, és sós vízbe tettem ázni. Másnap reggel lecsepegtettem, és kevés sóval meggyúrtam túrónak. A zöldhagymát és a petrezselyemzöldet apróra vágtam és a túróhoz kevertem. Ezután lassanként hozzáadtam annyi tejfölt amíg a túró krémes állagú lett. Ezután hűtőbe tettem, hogy az ízek összeérjenek. Házikenyérrel, friss zöldségekkel, kiváló reggeli.

2011. június 15., szerda

Meggyes-bodzavirágos clafoutis

Elkészült életem első clafoutisa. Addig nem is hallottam erről a süteményről, amíg Paprika and Paprika meg nem hírdette azt a játékot, amelyre pite vagy clafoutis sütésével lehet nevezni. Kedvet kaptam hozzá, és ez lett első próbálkozásom. Igaz, gondban voltam, hogy miben süssem meg, de eszembe jutott, hogy van egy ovális (talán) kerámia sütőtálam, valamint ott vannak a szufléformáim is. A kerámia tálban még sosem sütöttem, mert nem voltam biztos, hogy lehet is benne sütni, az elején féltem, hogy elhasad.
Az első clafoutis receptemet Paprika and Paprikától kölcsönöztem, azt amelyikkel ő megnyitotta a versenyt. Úgy gondolom jó lett, nekem nagyon ízlett, és a meggy - bodza párosítás különlegessé tette.
Mivel először készítettem, nem tudtam milyen kell legyen az állaga, így kicsit körülnéztem a neten, és láttam, hogy másnál is olyan lett mint nálam, kivül barnás-piros és a piskotához hasonló, belül pedig kemény pudinghoz hasonló.
Nekem a következő mennyiségekből az ovális kerámia tál, és két szufléforma telt meg.


Porcukorral


Hozzávalók:
  • 10 dkg liszt
  • 60 dkg meggy(nálam fagyasztott)
  • maréknyi bodzavirág
  • 2 dl tej
  • 10 dkg cukor
  • 3 tojás
  • 1 tasak vaníliás cukor(nálam most kimaradt, mert nem volt itthon)
  • pici só
  • kristálycukor és vaj a forma kikenéséhez
  • porcukor a megszóráshoz
Elkészítés:
A meggyet kiengedtem, jól lecsepegtettem, megszórtam kevés kristálycukorral és grizzel(búzadarával), hogy majd ne áztassa el a tésztát. A formákat kikentem vajjal, és megszórtam kristálycukorral. A meggyet és a bodzavirágot elosztottam a formák alján.
A tojást a cukorral habosra kavartam, hozzáadtam a lisztet, csomómentesre dolgoztam, majd hozzáöntöttem a tejet. Picit megsóztam, és a masszát a gyümölcsre öntöttem. Előmelegített sütőben, a legalacsonyabb lángon 1 óra 15 perc alatt sült meg.

2011. június 12., vasárnap

Zöldborsós makaróni sonkával és szalonnával

Ahányszor Mézigörl oldalán jártam mindig megcsodáltam a blog fejlécén szereplő képet. A héten friss zöldborsót szedett anyum a veteményesben, így eljött az ideje, hogy ki is próbáljam Mézigörl receptjét. Emlékeztem, hogy Mézigörlnél a fejlécében szereplő képhez recept is jár, így hamar előkerestem a Zöldborsos farfalle szalonnával receptjét, és ennek alapján készítettem el én is. Hát isteni lett, annak ellenére, hogy nekem csak egyszerű makarónim volt itthon, és a füstölt házi szalonna mellé kevés sonka is került. Nem lett olyan mutatós mint Mézigörlnél, de nekem és a páromnak is nagyon tetszett. A tálalásban is megpróbáltam Mézigörl nyomán picit olaszos lenni, remélem nem haragszik meg miatta. Mézigörl nagyon - nagyon köszönöm a receptet, legközelebb farfalleval is elkészítem, mert nagyon ízlett.



Hozzávalók:
  • 40 dkg makaróni
  • 40 dkg zsenge zöldborsó
  • 1 paradicsom felkockázva
  • 7 dkg füstölt házi szalonna csíkokra vágva(igaz én csak szemre tettem)
  • 8 dkg sonka csíkokra vágva
  • 2 szem fokhagyma
  • 1 csokor petrezselyem
  • bors
  • olívaolaj
  • juhsajt a tálaláshoz
Elkészítés:
A szalonnát megpirítottam, a kiengedett zsiradékban megpirítottam a sonkát is, hozzáadtam a kinyomott fokhagymát, majd a zöldborsót, sóztam, borsoztam, és pici vizet töltve alája 7 - 8 perc alatt megpároltam. A végén beletettem a paradicsomot is. Végül összekevertem a kifőzött makarónival, meglocsoltam kevés olívaolajjal, és tálaláskor a tetejére sajtot reszeltem.

2011. június 8., szerda

Ki hogyan szeret főzni? -Játék


Ezt a játékot Eszkimó indította útra, én Alíztól és Pannától kaptam meghívást a játékra. Lányok, köszönöm a meghívást, érdekes volt elgondolkodni a kérdéseken.

Akkor játsszunk!

A. Hogyan választod ki, mi kerüljön az asztalra?
  1. Recept alapján, ezt követően vásárolom meg a hozzávalókat
  2. Az otthoni alapanyagokat felhasználva, kiegészítve
  3. Alapjában véve nálam ez változó, van úgy, hogy recept alapján vásárolok, de a receptet is úgy választom, hogy mindig van benne olyasmi is, ami otthon megtalálható. Olyan eset is van, hogy csak kimondottan már otthon meglévő alapanyagokból főzök.
B. Hogyan főzöl és blogolsz?
  1. Főzés közben fotózok, jegyzetelek
  2. Főzés után fényképezkedek és leírom a receptet
  3. Főzés közben, és főzés után is készítek fényképeket általában.
C. Milyen alapanyagokat használsz?
  1. Kizárólag a legjobb minőséget - függetlenül az árától
  2. A legolcsóbbat, függetlenül a minőségtől
  3. Középminőséget - figyelek az árakra és a minőségre egyaránt
D. Mennyire tartod be a receptben előírtakat?
  1. Teljes mértékben
  2. Egyáltalán nem figyelem
  3. Ez nagyon sok mindentől függ, sütemények esetében azért be szoktam tartani a hozzávalók mennyiségét, de persze az  alapanyagokat azért néha variálom, a levesek, sültek esetében ritkán követek egy bizonyos receptet, a hozzávalókat is inkább szemre, ízlés szerint mérem.
E. Mennyire hasznosítod a fölöslegesnek tűnő adalékokat? (süteménylapok szélei, tojás egyik része - sárgája, fehérje stb...)
  1. Kidobom/elöntöm
  2. Nagyrészüket tárolom amíg sikerül felhasználni, de azért megesik, hogy a hosszú tárolás után a kukában végzik, ilyen inkább a süteményekből megmaradt krémekkel szokott történni. Szerencsére a szüleimnél vannak állatok, így semmilyen étel nem megy végül is kárba.
  3. Azonnal felhasználom
 A válaszok közül az aláhúzott mondatok érvényesek rám.
Szeretném meghívni a játékba a következő bloggerinákat:

2011. június 6., hétfő

Virágos muffin

Ennek a muffinak az összetevői majdnem mind virágok, így lett a neve is virágos muffin.




Hozzávalók:
  • 24 dkg liszt
  • másfél kávéskanál sütőpor
  • 3 evőkanál ibolyás cukor
  • 3 evőkanál pitypangméz
  • 1 tasak vaníliás cukor
  • citromhéj
  • 2 tojás
  • 2 dl tej
  • 5 dkg vaj
  • 3 - 4 apróra vágott tulipánszirom
  • 2 - 3 kávéskanál orgonavirág
  • 2- 3 kávéskanál ibolyaszirom
  • 12 kávéskanál orgonadzsem
a cukormázhoz
  • 6 evőkanál porcukor
  • 3 - 4 kávéskanál frissen facsart citromlé
a díszítéshez
  • 12 db kandírozott ibolya
Elkészítés:
Egy kisebb tálban a lisztet elkevertem a sütőporral és a virágszirmokkal. A vajat megolvasztottam.  Egy másik edényben elkevertem a tojást a tejjel, az olvasztott vajjal, a mézzel, a cukorral, a  vaníliás cukorral, a citromhéjjal, ebbe pedig belekevertem a  lisztet. Ezt a masszát vigyázva összeforgattam, amíg teljesen átnedvesedett.
A vajjal kikent, muffin sütőpapírral bélelt formákat félig töltöttem tésztamasszával, mindenikbe tettem egy kávéskanál orgonadzsemet. A maradék tésztamasszával feltöltöttem háromnegyedig a formákat. A legkisebb lángon 20 - 25 perc alatt megsültek.
A porcukrot egy tálkában simára kevertem a citromlével, amíg fényes máz lett. Amikor a muffinok kihűltek a tetejüket vizes késsel megkentem ezzel a cukormázzal, és amíg a máz meg nem kötött mindenikre rátettem egy kandírozott ibolyát, hogy beleragadjon, ne essen le.

Rántott szójaszeletek tepsis krumplival

Életemben először készítettem szóját, de még fogok, mert a párom nagyon szereti, és nekem is ízlett így. A szójánál szerintem minden a fűszerezésen múlik, mert másként ízetlen marad.


Hozzávalók:
  • 8 szójaszelet
  • 3 tojás
  • fél maréknyi apróra reszelt juhsajt
  • liszt
  • bors
  • 4 - 6 cikk fokhagyma
  • olaj a sütéshez
  • 8 -10 krumpli
  • 2 sárgarépa
  • 2 petrezselyem
Elkészítés:
Egy kisebb fazékban vizet forraltam, sóztam, borsoztam, beletettem a fokhagymát, és ebben a fűszeres lében az utasítás szerint 30 percig főztem a szeleteket. Utána kivettem a vízből, enyhén megnyomkodtam, hogy a felesleges víz kifolyon belőle. A szeletek mindkét oldalát sóztam, borsoztam, keveset állni hagytam. A tojásokat a  sóval, a borssal, a reszelt sajttal habosra vertem. A szójaszeleteket megforgattam lisztben, majd a tojásban, és forró olajban megsütöttem.
A megtisztított krumplit, sárgarépát, petrezselymet hasábokra vágtam, megsóztam, összekevertem kevés olajjal, és alufóliával lefödve a sütőben puhára pároltam, majd a fóliát levéve megszórtam sajttal és picit megpirítottam.

Tojáskrokettek

Emőke(Bence/Emőke) szülinapi játékára készültek a következő három bejegyzésemben szereplő receptek/ételek. A tojáskrokettet meleg előételként tálalhatjuk, de vacsorára is kitűnő falat friss zöldségekkel, vagy akár savanyúsággal.
 A receptet a Kedvenc receptjeim című receptgyűjteményben találtam.



Hozzávalók:(4 személy részére)
  • 5 tojás
  • 5 dkg tejföl
  • kisebb csokor petrzselyemzöld
  • 1 hagyma
  • 1 - 2 szelet kenyér
  • bors
  • olaj a sütéshez
Elkészítés:
Négy tojást keményre főztem, majd kihűtöttem. A kenyér belét tejbe áztattam, majd kifacsartam. A főtt tojásokat apróra vágtam, egy tálban elkevertem a kenyérrel, a tejföllel, az apróra vágott hagymával és petrezselyemzölddel, majd ráütöttem a nyers tojást is. Az egészet jól elkevertem, sóztam, borsoztam. Púpozott kávéskanálnyi darabokat szaggattam belőle, gömbölyűre formáztam, és forró olajban ropogósra sütöttem. Friss jégcsapretekkel tálaltam.

2011. június 2., csütörtök

Illatos(virágos) cukrok felhasználása

Többen kértétek, hogy egy bejegyzésben foglaljam össze, mire is használom az illatos(virágos)cukrokat. Eddig négyféle illatos cukrot készítettem:ibolyás, orgonás, akácos és bodzás cukrot. Mindeniket kristálycukorral készítettem, és sötét kamrában, hűvös helyen tartom, egy - kétnaponta felrázom. Az ibolyásat kipróbáltam porcukorral is, de a virágban található nedvességtől mind összecsomósodott. A cukrot a virágokkal együtt használtam fel, nem szitáltam át, nem őröltem le.
 Sokan kérdeztétek, hogy megmaradnak -e frissen a virágok? A válasz erre nem, mert a cukorban az érlelés során összeesnek, elszíntelenednek a virágok, viszont az illatuk és ízük ugyanúgy megmarad, sőt minél tovább érlelődik, annál intenzívebb lesz az illata, íze.
Én eddig három formában használtam fel a cukrokat: muffin ízesítésére, joghurtba, szufléba.
Leggyakrabban muffinokat ízesítettem vele, mert így kisebb adagokban jobban érvényesül az ízük. Egyszer használtam szuflé ízesítésére is, de ott a többi íz elnyomta az ibolyás cukorét. Talán a joghurtban érvényesült a legjobban az íze az ibolyás cukromnak. A tapasztalatom az, hogy az illatos cukrok használatakor, mellőzni kell olyan hozzávalókat, amelyek elnyomhatják az ízét. Pl. fehércsokival sokkal jobban érvényesül az ízük, mint a keserűcsokival.
Amit még ki szeretnék próbálni az illatos cukrokkal: palacsinta ízesítése, és megszórása illatos cukorral, tehénturó, orda ízesítése, krémek ízesítése, cukormáz készítése illatos cukorból.


És most beszéljenek magukért a képek:
Így néztek ki a virágos cukrok frissen:

Ibolyás cukor

Orgonás cukor

Akácvirágos cukor

Bodzavirágos cukor


És így néznek ki érlelés közben, után:


Ezekhez használtam fel az illatos cukrokat:

Orgonadzsemes - fehércsokis muffin

Fehércsokis - ibolyás cukros muffin

Csokis szuflé

Orgonás - ibolyás cukros joghurt



2011. június 1., szerda

Bukta bodzás karamellpudinggal és üstben főzött szílvaízzel(2)

Ma délután megkívántam valami finomat, kőtteset, így esett a választásom a buktára. A blogomon már szerepel egy bukta recept, de a mostani picivel másabb. Ennek a receptjét az Erdélyi Konyha májusi számában találtam Gál Edith receptjei között, csak ott túró a tölteléke. Edith, köszönöm a receptet, bevált.




Bodzás karamellpuding


Hozzávalók:
  • 10 evőkanál cukor
  • fél l tej
  • 8 dkg élesztő
  • 1 kg liszt
  • fél evőkanál só
  • 2 tojás
  • 1 dl olaj
a töltelékhez:
  • szílvaíz
  • 1 karamell ízű puding
  • 3 és fél dl bodzaital
  • 1 jó maréknyi bodzavirág
  • 2 evőkanál cukor
Elkészítés:
 A puding elkészítése: három dl bodzaitalt a bodzavirágokkal forrni tettem. A pudingport feloldottam fél dl bodzaitalban, hozzáadtam két evőkanál cukrot. Amikor a bodzaital forrni kezdett hozzáadtam a feloldott pudingport, és besűrítettem. Hideg vízbe állítva lehűtöttem amígt a bukta készült.
 A bukta elkészítésének során követtem Edith utasításait, először a cukrot tettem a tálba, ráöntöttem a langyos tejet, erre morzsoltam az élesztőt, és hagytam kelni. Ezután a tálba tettem a lisztet, hozzáadtam a tojásokat és a sót, végül pedig az olajat. Mindezt jól megdagasztottam, majd hagytam duplájára kelni. Miután a tészta megkelt, kinyújtottam, négyzetekre vágtam, mindenik négyzet közepébe tettem egy kiskanál szilvaízet vagy bodzás karamellpudingot, megformáztam a buktákat, vagyis a négy sarkát egymásra hajtogattam. A buktákat enyhén kiolajozott és liszttel megszórt tepsibe tettem, hagytam ismét duplájára kelni, megkentem felvert tojással, és előmelegített sütőbe tettem. Közepes lángon 20 - 25 perc alatt sültek meg.



Bodzás karamellpuding