2011. december 31., szombat

Boldog Új Évet kívánok!



Nagy László:
    ADJON AZ ISTEN
 
    Adjon az Isten
    szerencsét,
    szerelmet, forró
    kemencét,
    üres vékámba
    gabonát,
    árva kezembe
    parolát,
   lámpámba lángot,
    ne kelljen
    korán az ágyra
    hevernem,
kérdésre választ
    õ küldjön,
    hogy hitem széjjel
    ne düljön,
    adjon az Isten
    fényeket,
    temetõk helyett
    életet --
    nekem a kérés
    nagy szégyen,
    adjon ugyis, ha
    nem kérem.

2011. december 28., szerda

"A királyok asztalánál" (fantázianév)

 Tűzpadka kérésére szeretném felhívni a figyelmeteket hogy az alábbi recept nem egy középkori autentikus étel, csupán a fantázia szüleménye, a neve is fantázianév. Nem szerettem volna ezzel senkit megtéveszteni, nem is volt szándékomban középkori ételt sütni, csak a nagycsaládot meglepni valami különlegessel.

Karácsony első napján este nálunk vacsorázott a család: a Párom édesanyja a barátjával, a szüleim és a testvéreim, összesen kilencen. Erre az alkalomra találtuk ki, és készítettük el a Párommal ketten ezt a királyi lakomát. Az ötletet a marosvásárhelyi Excalibur Lovagi Étterem kínálatából merítettük, hisz többször is ettünk ilyen királyi lakomát náluk.
Az eredmény magáért beszélt, mert minden elfogyott, még mi sem gondoltuk, hogy ilyen jól fog sikerülni. Igaz, jó négy órát sürögtünk - forogtunk mindketten a konyhában amíg a vacsora elkészült.




Hozzávalók:(9 személyre)
  • 2 előkészített grillcsirke(kb.4 kg)
  • 60 dkg sertéshas
  • 7 szál Cabanos(kolbász)
  • kb.3 kg krumpli
  • fél csésze rizs
  • 40 dkg fagyasztott zöldségkeverék
  • 2 hagyma
  • 1 fej fokhagyma
  • 1 csokor petrezselyemzöld
  • 1 evőkanál margarin
  • bors
  • fokhagyásbors
  • 5 - 6 evőkanál disznózsír
  • olaj a sütéshez
Elkészítés:
 A grillcsirke
A két grillcsirkét kívül - belül jól megsóztam, borsoztam, fokhagymásborsot is szórtam rá. Mindkettő belsejébe egy - egy fej négybe vágott hagymát, fél fej apróra vágott fokhagymát, valamint egy - egy friss rozmaring ágacskát tettem. Ezután a két combot összekötöztem. Egy jó nagy tepsit kizsíroztam, beletettem a csirkéket, és mindkettőt alaposan megkentem disznózsírral, hogy ne száradjanak ki a sütés alatt. A tepsibe a csirkék alá fél egy pohárnyi vizet öntöttem, alufóliával befödtem, és egy órára előmelegített sütőbe toltam. Egy óra után levettem róla az alufóliát, és addig sütöttem, saját zsírjával locsolgatva amíg szép piros lett. Ez alacsony lángon nálam kb. másfél órát jelentett.
A sertéshas
A Párom a sertéshasat szép egyenletes szeletekre vágta nekem, én sóztam, borsoztam, és egy lábosban, csupán kevés vizet töltve alája puhára pároltam, majd amikor a víz elfőtt róla kevés olajat öntöttem alája és fedő alatt, mindegyre megforgatva pirosra sütöttem.
A cabanos
A cabanost a Párom falatnyi darabokra vágta, majd a minden darabnak a két végét keresztben bemettszte, és forró olajban kisütötte, pillanatok alatt kinyiltak mint a rózsák.
A krumpli, ha jól tudom magyarul parasztkrumplinak mondják az ilyet, románul "cartofi auriti".
A krumplit meghámoztam, megmostam, négybe vágtam, és sós vízben megfőztem, vigyázva, hogy ne főjjön szét. A vizet leöntöttem róla, és mikor egy picit hült, a Párom egy nagyobb  serpenyőben, forró olajban aranyszínűre sütötte őket. Egyszerre csak keveset szabad tenni a forró olajba, hogy forgatni lehessen, hogy mindenik oldala szépen megpiruljon.
A rizs
A rizset egyszerűen sós vízben megfőztem, majd apróra vágott petrezselyemzöldet kevertem hozzá.
A zöldségkeverék
A zöldségkeveréket kevés margarinon átforgattam, megsóztam, egy dl vizet öntve alája puhára pároltam.

Ezután következett az elrendezés a tálon, ami nálunk egy nagy fából készült lapító volt.
 A két csirkét egy - egy kisebb tányéron a közepére helyeztük, hogy ne csöpögjön le a zsírja a terítőre, körberaktuk sültkrumplival, a sültkrumplira helyeztük a tál közepén a disznóhasat, majd kétfelől a cabanost, végül a csirkék mellé a zöldséget. A rizs már nem fért rá, ezt kis tálkákban tettem az asztalra. Savanyúságként savanyúuborkát és céklát szolgáltunk fel. A vacsora előtt pedig egy pohárka finom diólikörrel kínáltuk meg a vendégeket.

2011. december 27., kedd

Ajándék és nyeremény

Még mielőtt az ünnepi menünket bemutatnám szeretném megmutatni milyen meglepetések értek még az ünnepek előtt.
Igazi meglepetést kaptam Zsuzsigától, mert nem tudtam róla, tényleg meglepetésként jött a csomag. Nagyon örvendtem neki, mert saját kezüleg készített ajándékokat kaptam:két kávéskanalat kézzel készített diszítéssel, és két kúp churutot, amit egy örmény származású néni készített. Azóta már ki is próbáltam, nagyon finom leves készült vele.

Ajándékom Zsuzsától.

Zsuzsiga csomagjával együtt megérkezett egy nyereményem is, amit a Levelibéka Ékszerei blogon nyertem, a nyeremény pedig egy csodaszép jáspissal készített medál. Az ünnepeken már viseltem is a medált, és sok dicséretewt kaptam érte.

A medálom Évitől.
Zsuzsa, Évi, mindkettőtöknek köszönöm a szép ajándékokat!

2011. december 24., szombat

Áldott, Békés Karácsonyi Ünnepeket kívánok minden kedves blogtársamnak, látogatómnak, olvasómnak!


Móra László: Karácsony édes ünnepén

Legyen ma templom minden ember szíve,
Melyben a lélek szárnyat bontogat!
Karácsony édes ünnepén
Legyen imádság minden gondolat.

Legyen ma templom minden ember szíve,
S legyen a templom tiszta, szent fehér.
Karácsony édes ünnepén
Istennek tetsző legyen a kenyér.

Szálljon szívünkbe áldott akarat,
Ez kösse egybe mind a kezeket.
Karácsony édes ünnepén
Te légy vendégünk: Jóság, Szeretet!

Akinek könnyet osztogat az Élet
És kín a napja, kín az éjjele,
Karácsony édes ünnepén
Ne fuss előle! Óh beszélj vele!

Testét takard be s enyhítsd sok sebét!
Óh lásd meg, tudd meg: testvér ő veled.
Karácsony édes ünnepén
A szíved szépül, őt ha öleled.

Az emberszívek örökélő őre
Tegye ma össze mind a kezeket!
Karácsony édes ünnepén
Maradj vendégünk: Jóság, Szeretet!

2011. december 18., vasárnap

Torokpecsenye

A torokpecsenye nálunk a disznótor fénypontja, amelynek kész kell lennie amire a disznó felbontása megtörténik. Ezért, már a disznó felbontásának kezdetén a hentes átadja a háziasszonynak a torokpecsenyébe való húst. Természetesaen nálunkfele csakis puliszkával, és savanyúuborkával, céklával vagy sóskáposzta cikával szolgálják fől, előbb a hentesnek és a segédeinek, majd a családnak. Sőt falun mai napig a disznófogókat, a szomszédokat is meghívják a disznótorba.
 Múlt héten a szüleimnél is disznóvágás volt, megmondom őszintén ezt a torokpecsenyét anyum és nagynéném készítették, mert többen már nem fértünk a kályha közelébe:)
A torokpecsenyének van még egy jellegzetessége, hogy régifajta vaslábosban elkészítve lesz a legízletesebb, erre esküszik nagymamám, anyum, nagynéném is.



Hozzávalók:
  • kövéres disznóhús(a disznó nyaki részéből)
  • bors
  • fokhagyma
  • bor
  • pici víz
Elkészítés:
A húst kisebb kockákra vágjuk, beletesszük a vasfazékba, sózzuk, borsozzuk, és kevés vizet loccsintva alája fedő alatt, lassú tüzön puhára pároljuk. Ekkor tesszük bele a fokhagymát is, de ez nálunk kimarad, mert a család nincs oda a fokhagymáért, édesapám egyáltalán nem szereti az ételekben:) Amikor a hús megpuhult és már pirulni kezd meglocsoljuk egy kevés borral, és szép pirosra sütjük.

2011. december 15., csütörtök

Karácsonyi ajándék Mesitől

Kedden megjött az ajándékom Mesitől, amelyet Éva karácsonyi játéka keretében küldött nekem. Igazi karácsonyi ajándékot kaptam, amelyekre már én is vágytam, szaloncukor díszeket, mézeskalács díszeket, és egy konyharuhát, amelyre a blogom nevét hímezték. Mesi, nagyon szépen köszönöm!

2011. december 13., kedd

Majdnem frankfurti leves

Már nagyon rég ki szerettem volna próbálni a frankfurti levest, de mindig úgy esett, hogy kelkáposzta sosem volt itthon, egyszerűen azért, mert itt nálunk nem árulnak, csak Marosvásárhelyen tudnék venni. Most is így volt, viszont volt a fagyasztóban egy jó maréknyi előfőzött kelbimbóm, ezt tettem végül bele a levesbe. Ezzel is nagyon jellegzetes ízű leves született.




Hozzávalók:
  • 3 - 4 sárgarépa
  • 2 petrezselyem
  • 1 kicsi zeller
  • 2 krumpli
  • 4 kisebb szál disznóhúsból készült virsli
  • 1 maréknyi kelbimbó
  • 2 babérlevél
  • 1 szál zellerzöld
  • néhány szál petrezselyemzöld
  • 1 hagyma
  • 3 evőkanál házi ételízesítő
  • bors
  • 1 evőkanál liszt
  • 2 dl tejföl
  • pici olaj
  • 1 kávéskanál őrölt fűszerpaprika
Elkészítés:
A hagymát kevés olajon megdinszteltem, a lángról levéve hozzáadtam a pirospaprikát, a karikára vágott zöldségeket, a krumpli kivételével, vizzel felöntve főni tettem. Amikor a leves felforrt hozzáadtam a házi ételízesítőt, sót, babérlevelet, zellerzöldet. Amikor a zöldségek már majdnem megpuhultak, hozzáadtam a kockára vágott krumplit és a kelbimbót is. Közben a virslit karikákra vágtam, pici olajon megpirítottam és a kész leveshez adtam, egyet így is buzzintottam rajta, majd a tűzről levéve besűrítettem a liszttel elkavart tejföllel. Végül kevés borssal fűszereztem, és a tetejére apróra vágott petrezselyemzöldet szórtam.

2011. december 12., hétfő

Savanyúkáposztás tészta

A konyhában savanyodott egy nagy üveg káposzta, muszáj volt legalább egyrészét felhasználnom. Így esett a választásom a savanyúkáposztás tésztára. Az elkészítésénél a káposztáslaska és a székelykáposzta receptjéből indultam ki. Nagyon finom lett, hamar el is fogyott.




Hozzávalók:
  • 4 - 5 maréknyi savanyúkáposzta
  • füstölt házikolbász ízlés szerint
  • kevés olaj
  • bors
  • 1 tasak tészta

Elkészítés:
A káposztát kevés olajon átforgattam, majd vizet öntve alája puhára pároltam, és egy kicsit megpirítottam. A kolbászt szintén előbb egy kicsit megpároltam, majd pirosra sütöttem, és karikákra vágva a káposztához adtam. A tésztát kifőztem, és azt is összeforgattam a káposztával, legvégül pici sóval és borssal fűszereztem. Tejföllel tálaltam.

Csokoládék Ibcsitől

Még pénteken megérkezett a csomagom Ibcsitől, amelyet az ő csokis játékán nyertem. Ibcsi köszönöm, nagyon finomak voltak a csokik, egyrészét megettük, másrészét elajándékoztam a családnak:)


2011. december 8., csütörtök

Kókuszos keksz

Feketepillangó blogszülinapos játékára sütöttem ezeket a kis pillangó formájú kekszeket. Az alaprecet az Egszerű csokoládés keksz receptje, csak egy kicsit feldobtam kókusszal meg mézeskalácsfűszerrel. Igazi karácsonyi hangulatú keksz lett.






Hozzávalók:

  • 20 dkg liszt
  • 5 dkg kókuszreszelék
  • 12, 5 dkg margarin
  • 10 dkg cukor
  • 1 tojás
  • pici só 
  • 1 kávéskanál mézeskalácsfűszer
Elkészítés:
A margarint elmorzsoltam a liszttel, a cukorral és kókusszal, majd hozzáadva a tojást puha tésztát gyúrtam belőle. Ezután a tésztát kettőbe osztottam, és az egyik részbe beledolgoztam a mézeskalácsfűszert. A tésztát késfok vastagra kinyújtottam, kekszformákkal kivagdaltam, és 10 -15 perc alatt, alacsony lángon megsütöttem.
Néhánynak a tetejét megkentem tojássárgával, és megszórtam színes tortadarával.

2011. december 6., kedd

Disznóságok puliszkával

Most nem receptet írok, csak meg akartam mutatni milyen finomságokat kaptunk a Párom nagyszüleitől. Disznóvágás volt náluk, és ahogy mindig, most is gondoltak ránk:kolbászt, májast, vérest, kocsonyát, sőt disznófősajtot is kaptunk.
Szombaton a kolbászból, májasból, véresből készítettem ebédet, egyszerűen előbb egy picit megpároltam őket, majd megsütöttem, puliszkát főztem mellé, valamint savanyúságként céklát és savanyúuborkát szolgáltam fel. Nagyon jól esett, mert újdonság volt, tavaly tél óta nem ettünk ilyen finomságokat.:)


2011. december 5., hétfő

Egyszerű sült csirke krupmlipürével

Ez egy olyan étel, ami hagyományos nálunk a családban, anyum és nagymamám is így készíti, természetesen én is tőlük tanultam. Nyáron nagyon gyakori az asztalunkon ez a fogás, hiszen zsenge csirkehúsból a legfinomabb, de akár a tyúkhúst is el lehet így készíteni. A krumplipirét(ahogy nálunk mondják:)) én imádom, habosra kikavarva. Savanyúságnak savanyú uborka jár mellé. És nagyon egyszerű meg gyors az elkészítése.




Hozzávalók:
  • 1 csirke(ez most fiatal kakóca volt) java(alsó, felső combok, melle, szárnyak)
  • 1 - 2 kisebb hagyma
  • 2 zöld paprika
  • bors
  • kevés olaj
a krumplipüréhez
  • 7 -8 nagyobb krumpli
  • 2 - 3 evőkanál margarin
  • 1- 1,5 dl tej(ha a tejföl is rajta van annál finomabb)
Elkészítés:
A megtisztított csirkehúst kevés forró olajon megforgatom amíg kifehéredik, ekkor fűszerezem mindkét oldalát, beleteszem a kettőbe hasított hagymát és paprikát(a torzsája nélkül), kevés vizet öntve alája puha, omlósra párolom, ha esetleg szükséges pótolom a vizet alatta. Végül  pirosra sütöm.
 A püréhez a krumplit meghámozva, szeletelve, kevés sóval puhára főzőm, hozzáadom a margarint és a tejet, kruplitörővel áttöröm, és habosra keverem. A pürét megöntözöm a sült hús zsírjával. Nincs is ennél finomabb.

2011. december 4., vasárnap

Krémsajtos - mandulás csigák

Mostanában hanyagoltam egy kicsit a blogomat, nem mintha nem főztem volna, de mind olyan ételek készültek a napokban, amik már szerepelnek a blogomon. De azért sütöttem egy finom süteményt, aminek a receptjére a NoSaltyn találtam rá. Ezzel a recepttel Adél(Afraa) játékára szeretnék nevezni, ha elfogadja.
A recepten semmit nem változtattam, így jó ahogy van, csupán a tölteléket módosítottam, aszerint ami nekem itthon volt. Nagyon jó a tészta receptje, szerintem még más töltelékkel is fogom elkészíteni.




Hozzávalók:
  • 40 dkg liszt
  • 2 dkg élesztő
  • 2,5 dl tej
  • 2 dkg cukor
  • 2 tojás sárgája
  • 15 dkg vaj(én margarint használtam, abból egy picivel többet tettem)
a töltelékhez
  • 2 db. kinyomós krémsajt(kb.40 dkg)
  • 20 dkg reszelt júhsajt
  • 2 cikk fokhagyma
  • 40 dkg reszelt párizsi
  • 1 kisebb csokor petrezselyemzöld
  • 3 - 4 szárított bazsalikomlevél
a szóráshoz:
  • 1 maréknyi tört sós mandula
a kenéshez
  •  kevés olvasztott margarin


Elkészítés:
 Az élesztőt a langyos tejben a cukorral felfuttattam. A margarint egy kisebb lábosban megolvasztottam. A lisztet egy tálba mértem, belekevertem a sót, hozzáadtam a felfuttatott élesztőt, a tojások sárgáját és az olvasztott margarint, és puha tésztává gyúrtam. Utána langyos helyen duplájára kelesztettem. Amíg kelt előkészítettem a tölteléket: a krémsajtot összekevertem az apróra vágott petrezselyemzölddel, az átnyomott fokhagymával, és a szétmorzsolt bazsalikomlevéllel. A júhsajtot és a párizsit a reszelő kissebbik lyukú felén lereszeltem.
Amikor a tészta megkelt téglalap alakúra kinyújtottam, megkentem a krémsajttal, megszórtam a párizsival és a júhsajttal, majd szorosan feltekertem, és kb. 3 cm vastagságú szeletekre vágtam.
A kerek tortaformámat és egy másik tepsit kivajaztam, belehelyeztem a szeleteket, nem túl közel egymáshoz, mert még így is nőttek. A csigák oldalát és tetejét megkentem olvasztott margarinnal, majd megszórtam a tört mandulával. Ezután még 20 percet kelesztettem. Előmelegített sütőben, közepes lángon kb. 35 perc alatt megsültek.

2011. november 30., szerda

Angyalka és nyakék Tiffanyldától

Nagy örömömre ma megérkeztek nyereményeim Tiffanyldától, egy kék angyalka és egy nyakék. Mindkettő nagyon szép, különleges. Tiffanylda, itt is köszönöm szépen, és még sok-sok csodaszép alkotást kívánok neked, hogy másokat is megörvendeztess.
Sajnos a fotók nem lettek olyan jók, nagyon nehéz fényképezni őket.:)
Íme:



2011. november 28., hétfő

Megjelent a Kifőztük Karácsony 2011-es adománygyűjtő különszáma





Tőlem a Piknik szelet receptjét olvashatjátok a különszámban.

A tavalyi sikeres adománygyűjtő akció után, az idén is megjelent a Kifőztük Karácsony adománygyűjtő különszáma, 82 gasztroblogger összefogásával. Ebben a különszámban tőlem is olvashattok egy sütemény receptet.
Az idén beérkezett adományokkal két intézményt, a velemi Camphill Gyermek Lakóotthont és a békéscsabai Degré utcai Gyermekotthont támogatják a felajánlók. A szervezésben a SoSe Alapítvány működik közre.

 Aki segíteni szeretne további információkat olvashat, és a felajánlást megteheti az akció veboldalán .


Köszönjük!



2011. november 27., vasárnap

Adventi koszorúnk 2011

Kívánok mindannyiotoknak áldott, csendes adventi készülődést, mi már meg is gyújtottuk ma az első gyertyát, és elmondtunk a fényénél egy imát.
Az idén piros lett a koszorúnk, ez volt a Párom kívánsága:)






Ez pedig a tavalyi koszorúnk volt:


2011. november 23., szerda

Zakuszkás tészta

Ma egy pofonegyszerű ételt akarok megmutatni nektek, amely nálam mentőövként használ sokszor amikor sem időm, sem kedvem nincs bonyolultabb ételt készíteni(mert bizony ilyen is van). A zakuszkát szószként használom a tésztához, én nagyon szeretem.





 Hozzávalók:
  • 25 dkg tészta
  • fél üveg házi készítésű zakuszka(nálam a blogon ITT olvashattok róla)
  • egy maréknyi juhtúró
Elkészítés:
Az elkészítése mindössze 15 percet vesz igénybe. A tésztát kifőzöm, a zakuszkát egy tepsiben felmelegítem, majd összeforgatom a tésztával, a tetejét megszorom a juhtúróval. Néhanapján kevés sonkát vagy szalámit is szoktam pirítani hozzá. Vagy a túrót sajttal helyettesíteni.

2011. november 22., kedd

Nyereményeim

A tegnap megérkezett a harmadik nyereményem is, gondoltam megmutatom őket nektek, és megköszönöm ismét horimarikának, adrisnak és Gizusnak. Lányok köszönöm, hogy veletek játszhattam és nyerhettem!
Közben beszámolhatok egy újabb nyereményről is, hiszen tegnap ismét nyertem Tiffanylda Zsákbamacska játékán.
Akkor jöjjenek a nyeremények:

A szakácskönyv egy plikk teával, amelyen egy gyönyorű versecske olvasható, mindez horimarikától.


Egy csodaszép karácsonyi dísz Adristól.


Egy kókuszos és egy levendulás szappan, amit két játék keretében nyertem Gizustól.


Ezen nagyon szépen látszik a szigno, és természetesen a szép színe.

2011. november 21., hétfő

Céklasaláta

Nálunk most jött el a cékla ideje, két hete orosz céklalevest főztem, ezért vettem két nagyobbacska céklát a piacon. Egyiket felhasználtam a leveshez, a másik megmaradt, abból készítettem most ezt a salátát, ahogy édesanyám szokta. Igaz mi savanyúságként esszük az így elkészített céklát.




Hozzávalók:
  • 1 nagyobb fej cékla
  • fél dl ecet(vagy lehet egy kicsivel több is ha savanyúbban szereti valaki)
  • 2 kávéskanál lereszelt torma
  • 1 kávéskanál köménymag
  • 3 - 4 evőkanál cukor(ez is ízlés szerint)
Elkészítés:
A céklát alaposan megmostam, és héjában megfőztem. Amikor megfőtt meghántottam, és kisebb kockákra vágtam. Az ecetet kb. 1 L vízzel és a cukorral felforraltam, ráöntöttem a céklára, belekevertem a céklát és a köménymagot. Lehűtve tálaltam. Akkor a legfinomabb, ha néhány napot érik, összeérnek benne az ízek. Hűvös helyen hetekig eláll, én a hűtőben tárolom.

2011. november 20., vasárnap

Sajtos lángos

Ismét egy recept Gergely Éva könyvéből.:)




 Hozzávalók:
  •  4 - 5 közepes héjában főtt burgonya
  • fél kg liszt
  • 2 dkg élesztő
  • 1 kávéskanál köménymag(aki nem szereti el is hagyható)
  • kevés tej
  • reszelt sajt ízlés szerint
  • olaj a sütéshez
Elkészítés:
Este készítettem elő(ezt kéri a recept). A burgonyát simára áttörtem, összegyúrtam a liszttel, a kevés tejben felfuttatott élesztővel, tört köménymaggal, sóval, és letakarva reggelig pihentettem. Reggel kis cipókra osztottam, ezekből pedig kerek lapokat nyújtottam. A lap egyik felére reszelt sajtot terítettem, félbehajtottam, és a széleit lenyomkodtam. Forró olajban kisütöttem, tejföllel tálaltam.

2011. november 17., csütörtök

Zöldbabos csirke(mell)

A hétvégén szinte csak Gergely Éva könyvéből főztem, ez a finom csirke is abból került elő. Erre a könyvre mindig számíthatok, mindig finom lesz az amit belőle elkészítek. Mint most is. Ismét egy olyan étel ami ezután többször fog az asztalra kerülni.



Hozzávalók:
  • 1 nagyobb kicsontozott, kockára vágott csirkemell(az eredeti receptben a csirke többi része is szerepel)
  • 1 hagyma
  • 2 paprika
  • másfél dl paradicsomlé(eredeti receptben 2 - 3 paradicsom)
  • 50 dkg zöldbab
  • kevés olaj
  • 1 evőkanál liszt
  • másfél dl tejföl
  • bors
  • pici fűszerpaprika
  • petrzselyemzöld

Elkészítés:
A kockákra vágott, sóval, borssal fűszerezett csirkemellet a megdinsztelt hagymára és paprikára tettem, fedő alatt megpároltam. Amikor puhulni kezdett hozzáadtam a fűszerpaprikát és a sós vízben félpuhára főzött, feltördelt zöldbabot. Amikor a bab is már majdnem elkészült, beleöntöttem a paradicsomlét, s annyi bablevet(amiben főztem), hogy szűken ellepte. Együtt készre pároltam, a lisztet simára kevertem a tejföllel, és ezzel besűrítettem. A tetejét megszórtam apróra vágott petrzselyemzölddel.

2011. november 15., kedd

Burgonyaleves juhtúróval

Ennek a levesnek az ötletét is Gergely Éva:Erdélyi ízek című könyvéből merítettem, de csak az ötlet szintjén. Az eredeti receptben a leves köménymaggal és rántás nélkül szerepel, én nem így készítettem. Sőt egy nálunk kapható finom sajtos kolbásszal is gazdagítottam a levest.





Hozzávalók:
  • 6 közepes burgonya
  • 2 evőkanál házi ételízesítő
  • 3 szál sajtos kolbász
  • 3 - 4 babérlevél
  • 1 kisebb zellerszár levelestől
  • petrezselyemzöld
  • 1 evőkanál liszt
  • kevés olaj
  • pici fűszerpaprika
  • só 
  • 1 dl tej
  • juhtúró ízlés szerint
  • tejföl ízlés szerint
  • 2 evőkanál ecet

Elkészítés:
A burgonyát kockákra vágva, a babérlevéllel, zellerszárral, ételízesítővel, sóval puhára főztem. Amíg főtt, a kis karikákra vágott kolbászt picit megsütöttem egy kevés olajon, majd a leveshez öntöttem. A lisztet kevés olajon megpirítottam, a tűzről levéve hozzákevertem a fűszerpaprikát, felöntöttem fele vízzel, fele tejjel, és berántottam vele a levest, hagytam egyet lobbanni. Majd eloltottam alatta a lángot, az ecettel megsavanyítottam, és a tetejét megszórtam apróra vágott petrezselyemzölddel.
A tányérok aljára egy - egy evőkanál juhtúrót és tejfölt adagoltam, és erre mertem rá a forró levest. Hát én mindennap megenném, annyira szeretem. :)

Megjelent a Kifőztük Karácsony 2011-es adománygyűjtő különszáma



 A tavalyi sikeres adománygyűjtő akció után, az idén is megjelent a Kifőztük Karácsony adománygyűjtő különszáma, 82 gasztroblogger összefogásával. Ebben a különszámban tőlem is olvashattok egy sütemény receptet.
Az idén beérkezett adományokkal két intézményt, a velemi Camphill Gyermek Lakóotthont és a békéscsabai Degré utcai Gyermekotthont támogatják a felajánlók. A szervezésben a SoSe Alapítvány működik közre.

 Aki segíteni szeretne további információkat olvashat, és a felajánlást megteheti az akció veboldalán .


Köszönjük!

2011. november 14., hétfő

Almás pitetorta Annamaritól

Ezt a receptet Annamaritól, a krókusz dolgai blog írójától kaptam, ő meggyel szokta készíteni, én almával készítettem, mivel a Párom az almát szereti nagyon, és most annak is van a szezonja. Annamari, köszönöm a receptet itt is, nagyon finom lett, máskor is terítékre kerül még ez a pite.








Hozzávalók:
  • 2 1/4 csésze liszt
  • 1 evőkanál cukor
  • fél kávéskanál só
  • 3/4 csésze vaj darabolva(én margarint használtam)
  • kb 2/3 csésze hideg víz
a töltelékhez
  • kb 1 kg alma lereszelve
  • 2 evőkanál fahéj
  • 6 - 7 evőkanál cukor(ízlés szerint)
  • 1 karamell puding
Elkészítés:
A lisztet összekevertem a cukorral és a sóval, majd hozzáadtam a darabokra vágott  margarint, és az újjaimmal morzsásra dolgoztam a liszttel. Ekkor hozzáadtam a vizet amíg a tészta összeállt. A tésztát kétfelé vettem, fólába csomagoltam, és fél órára a hűtőbe tettem, de egy óráig is lehet hagyni. Közben elkészítettem a tölteléket: a megmosott almákat meghámoztam, a párom a nagylyukú reszelőn lereszelte nekem, hozzáadtam a fahéjat, a pudingport, a cukrot, és amíg a tészta pihent ezt is állni hagytam.
Az egyik tésztát kinyújtottam, belehelyeztem a picit kiolajazott formába, megtöltöttem a töltelékkel, kinyújtottam a másik tésztát is, ráhelyeztem a tetejére, a széleit összecsíptem, hogy jól zárjon. Megkentem egy kevés tejjel, és megszórtam kristálycukorral. Mindkét tésztából kicsíptem egy keveset, kinyújtottam, és formákat vágtam ki belőle, ezzel diszítettem a pitét. Végül 4 csíkban meg is vágtam a pite tetejét.
Annamari szerint akkor van kész, mikor a tészta aranybarnára pirul, és a töltelék kibugyog a vágásokon. Így is tettem, előmelegített sütőben, alacsony lángon nekem 1 óra 15 perc alatt készült el. Kihűlve vágjuk csak fel, mert ha nem a töltelék kifolyik belőle.
Annyit mondhatok, hogy nagyon - nagyon finom.:)

2011. november 10., csütörtök

Egyszerű csokoládés keksz

Gergely Éva: Erdélyi ízek című könyvében találtam ezt a receptet, csak én megfeleztem az adagot, mert túl soknak tűnt egyszerre olyan sokat készíteni. A recept nagyon egyszerű, de nagyon finom, igazi, nem száraz, de roppanós kekszek készültek belőle.





Hozzávalók:
  • 25 dkg liszt
  • 12, 5 dkg margarin
  • 10 dkg cukor
  • fél tábla reszelt csoki(nálam zabpelyhes tejcsoki)
  • 1 tojás
  • pici só
Elkészítés:
A margarint elmorzsoltam a liszttel, a cukorral és a lereszelt csokival, majd hozzáadva a tojást puha tésztát gyúrtam belőle. A tésztát késfok vastagra kinyújtottam, kekszformákkal kivagdaltam, és 10 -15 perc alatt, alacsony lángon megsütöttem.
Málnadzsemmel és egy pohár tejjel nagyon finom lesz reggelire elropogtatni.

2011. november 7., hétfő

Csirkerolád szárított paradicsommal

A hétvégén megbontottam az olajban eltett szárított paradicsomomat, és ez a rolád készült belőle először, nagyon különleges lett.

Ebbe a mintapáldányba egy szeletecske sütőtök is került.


Hozzávalók:
  • 6 szelet közepes csirkemell klopfolva
  • 3 vastagabb szelet füstölt sajt
  • 18 csík szárított paradicsom
  • szelet pulykapárizsi
  • fokhagymabors
  • 2 tojás
  • olaj a sütéshez
Elkészítés:
A csirkemelleket azelőtt este kiklopfoltam, fűszereztem, fóliázva a hűtőbe tettem. Másnap minden szeletre ráfektettem egy szelet pulykapárizsit, a sajtot hosszúkás csíkokra vágtam és keresztben azt is rátettem a csirkemellekre, mellé tettem a szárított paradicsomokat, szorosan feltekertem, és egy fogpiszkálóval megtűztem. A tojásokat sóval, fokhagymaborssal felvertem, közben előkészítettem a lisztet is, ebbe is tettem egy kevés sót, borsot. A roládokat beleforgattam a lisztbe, majd a tojásba, forró olajban kisütöttem őket.
Tepsis kruplival, és petrezselyem pestos, füstöltsajtos tejföllel kínáltam.

2011. november 4., péntek

Házi fűszerpaprika őrlemény

A házi fűszerpaprika őrlemény anyum és nagymamám érdeme. Már évek óta házi fűszerpaprika őrleményt használunk, ebben biztos, hogy nincsen téglapor.:)
Édesanyám, őszön a már ráncosabb, csúnyácskább, de még ép pirospaprikákat vékony csíkokra vágva, a sütőben alacsony hőfokon megszárítja, nagymamám pedig elvégzi a pepecsmunkát, amire anyumnak nincs ideje, vagyis olyan régifajta, kézi kávédarálóval ledarálja a paprikát, sőt többször is átdarálja. Nagymamám mondta, hogy csak akkor lehet leőrölni a paprikát, mikor teljesen száraz, mert, ha gőzt kap rögtön ellágyul. Ő reggel szokta amíg még hűvös van a házban, amíg nincs begyújtva a kályhába.
Gyönyörű, élénkpiros, illatos, zamatos őrleményt kapunk minden évben így.

2011. november 3., csütörtök

Tejberizs

 Az egyetemi évek alatt, ha valami édességet kívántunk, gyakran készítettünk tejberizset, olyan jó volt az ágyba felülve, forrón elfogyasztani, télen.
Azóta se készítettem, most valahogy eszembe jutott.



Hozzávalók:
  • fél l tej
  • 2 dl rizs
  • citromhéj 
  • 5 - 6  kávéskanál cukor
  • 1 vaníliáscukor
  • csokidarabok
  • 3 - 4 szem málna
Elkészítés:
A tejet odatettem forralni, mikor főni kezdett hozzáadtam a megmosott rizset, a cukrot, vaníliáscukrot, citromhéjat, és egész alacsony lángon, néha megkavarva, puhára főztem. Csokidarabokkal és málnával tálaltam.

2011. november 2., szerda

A 2011-es Év Fája Romániában a köpeci szil

A 2011-es Év Fája Romániában a köpeci szil 

2011. október 31-én lezárult a szavazási időszak az Év Fája Romániában verseny keretében.
A leadott szavazatok érvényesítése után az első helyen a köpeci szil végzett 13.096 érvényes szavazattal, a második helyet a vágási tölgy nyerte el 12.724 érvényes szavazattal, míg a harmadik helyet a temesvári platán nyerte el 2.270 szavazattal.
A 300 éves mezei szilfaóriás (Ulmus campestris), Köpec falutól északra, a Barót vize fölött átívelő híd szomszédságában, egy néhai vízimalom udvarán áll és őrködik. Az impozáns méretű, több mint 35 méter magas háromágú famatuzsálem körmérete 1,3 m magasságban 7,3 m, így átöleléséhez öt felnőtt emberre is szükség van.
A győztes fát, a köpeci szilt, a Polgár-Társ Alapítvány benevezi az Év Fája Európában versenyre.
A verseny fő célja felhívni a figyelmet a fák fontosságára, de ugyanakkor a környezet védelmére is.
A Év Fája programot a Polgár-Társ Alapítvány ülteti életbe.
A program támogatói: Cseh Környezetvédelmi Minisztérium, Cseh Környezetvédelmi Alap, Nadace Partnertsvi, Tusnád Ásványvíz RT

Forrás Innen

Köménymag leves

Már nagyon régóta kívánom a köménymag levest, de mivel a párom nem szereti, elég ritkán tudom megfőzni. Most is csak kicsi adagban készítettem magamnak. Én nagyon szeretem. Anyum olyankor szokott köménymag levest főzni, mikor sok zsíros ételt eszünk(pl. disznóvágás után, szilveszter után), vagy ha valakinek a gyomra fáj. Sőt a régiek szoptatós kismamáknak is ajánlták, hogy több tejük legyen tőle.
Én most egyszerűen megkívántam, ezért megfőztem. Kb. fél óra, és kész is van.



Hozzávalók:
  • 1 hagyma
  • 2 kávéskanál köménymag
  • fél dl rizs
  • 1 evőkanál liszt
  • 1 dl tej
  • olaj
  • pirospaprika
Elkészítés:
Kb másfél l fővő vízbe beletettem egészben a hagymát, és a köménymagot, pici sót. Hagytam addig főni, amíg jól érzett benne a köménymag illata és íze. Ekkor leszűrtem, visszatettem főni, amikor főtt beletettem a rizset. Amikor a rizs megpuhult elkészítettem a rántást: kevés olajon megpirítottam a lisztet, tűzről levéve hozzáadtam a pirospaprikát, felöntöttem a tejjel és kevés vízzel, és besűrítettem vele a levest. Utólag még tettem egy kevés sót, mert sótalannak éreztem.

2011. november 1., kedd

Ismét nyertem :)

Úgy látszik Fortuna istenasszony picit mellém szegődött(csak kopogjam is le :) ). Ismét nyertem két helyen is, és olyan jó érzés volt a nyertesek között olvasni a nevem.:)
  Horimarikánál nyertem ezt a szakácskönyvet, már alig várom, hogy a kezembe vehessem, lapozhassam. Horimarikánál most is tart a játék, ha gondoljátok nézzetek be hozzá.

Nyereményem Horimarikától

Ezt a filcből készített, madárka karácsonyfadíszt pedig  Adrisnál nyertem. Karácsonyfánk gyönyörű és különleges dísze lesz.


Nyereményem Adristól


Mindketten nagyon kreatív, ügyeskezű alkotók, érdemes ellátogatni hozzájuk. Horimarika, Adris, köszönöm, hogy játszhattam, és hogy ilyen szép dolgokat nyerhettem.

2011. október 31., hétfő

Sütőtökös muffin

Már rég nem hoztam muffint, most itt jön egy aktuális ízesítésű, amely a sütőtöktől édes és nagyon puha lesz.




Hozzávalók:
  • 24 dkg liszt
  • másfél kiskanál sütőpor
  • 10 dkg cukor
  • 1 tasak vaníliás cukor
  • kevés reszelt citromhéj
  • 2 tojás
  • 2 dl tej
  • 5 dkg olvasztott vaj
  • 1 nagyobb szelet sütőtök megsütve
  • néhány kocka csokoládé
  • pici só

Elkészítés:
Egy kisebb tálban a lisztet elkevertem a sütőporral. A vajat megolvasztottam. Egy másik edényben elkevertem a tojást a cukorral, a megsütött tök kivájt belével, a tejjel, az olvasztott vajjal, a vaníliás cukorral, a citromhéjjal. A csokit kézzel darabosra törtem, majd beleforgattam a lisztbe. A lisztes és a folyékony részt vigyázva összeforgattam, amíg a liszt teljesen átnedvesedett.
A vajjal kikent, muffin sütőpapírral bélelt formákat háromnegyedéig töltöttem tésztamasszával. Előmelegített sütőben 25 perc alatt megsült.

2011. október 25., kedd

Rozmaringos halfilé

Ehhez a fogáshoz két helyről vettem az ihletet, rozmaringos halat a marosvásárhelyi Laci csárdában ettem(amúgy ezt a helyet csak ajánlani tudom a Vásárhelyre látogatóknak), igaz ott a rozmaring csak meg volt mutatva neki, alig érzett rajta, én sokkal fűszeresebbre készítettem, és most jöttem rá, hogy a hal milyen jól talál a rozmaring ízével. A körethez az ötletet pedig a Kifőztük októberi számában találtam. Na ez a fogás telitalálat volt. Mutatós is, laktató is, finom is. Férfiaknak is ajánlott.:)



Hozzávalók: 2 személyre
  • 4 kisebb vagy 2 nagyobb szelet halfilé
  • 2 tojás
  • bors
  • rozmaringpor
  • 1 ágacska friss rozmaring
  • olaj a sütéshez
  • liszt
a körethez
  • 6 piros(vagy más) krumpli, abból a fajtából, ami nem mállik szét főzés után
  • bors
  • őrölt pirospaprika
  • szezámmag
  • olaj
Elkészítés:
A halfilék mindkét oldalát jól befűszereztem sóval, borssal, rozmaringporral, majd lefóliázva néhány órára a hűtőbe tettem.
A tojásokat felvertem sóval, borssal, rozmaringporral, az apróra vágott friss rozmaringgal, pirospaprikával. A lisztet szintén megfűszereztem ugyanezekkel a fűszerekkel. A halszeleteket belemártottam a fűszeres lisztbe, majd a tojásba, és forró olajban kisütöttem.
A krumplit alaposan megmostam, a fővéstől számított 20 percig főztem, majd azon melegében karikákra vágtam. Egy tepsit kibéleltem sütőpapirral, amit kissé megolajaztam, erre fektettem a krumplikarikákat. A tetejüket megszórtam sóval, borssal, pirospaprikával, szezámmaggal, picit meglocsoltam olajjal, és a sütőben 15 perc alatt, közepes lángon pirosra sütöttem. Így még nem készítettem eddig krumplit, de még fogok, az biztos, mert nagyon finom.

2011. október 24., hétfő

Kókuszos meggypite

Még a Blikk Nők Konyha augusztusi számában találtam ezt a receptet, a már bemutatott lila piteformában tálalták. A formával együtt maga a pite is nagyon megtetszett nekem, így most, hogy megvettem a piteformát, el is készítettem. Őszíntén megmondom, picit féltem a recepttől, mert nem írta, hogy mekkora formához való, de pont jó lett az én formámhoz is. Annyit rontottam el rajta, hogy az alját picit megégettem, mert nem tudtam, hogy a tetején mennyit kell várni, hogy a kókuszos tejföl megsüljön. Egy nagyon finom, omlós tésztájú süti, elhatároztam, hogy almával is kipróbálom.


 Hozzávalók: a hozzávalók nagy részét egy tejfölös pohárral kell mérni(nálam 125 g-os volt a tejfölöspohár)
  • 1 pohár tejföl
  • 15 dkg vaj vagy margarin
  • másfél tejfölöspohár cukor
  • 3 tojás
  • 2 és fél tejfölöspohár liszt
  • 1 tasak sütőpor
  • 40 dkg kimagozott meggy
  • fél tejfölöspohárnyi kókuszreszelék
  • csipetnyi só
a tetejére
  • 1 tejfölöspohár cukor
  • 2 tejfölöspohár tejföl
  • fél tejfölöspohár kókuszreszelék
Elkészítés:
A vajat a cukorral, sóval és egy tojással mixer segítségével(mert csak azzal tudtam) simára kevertem, majd hozzádolgoztam egyenként a másik két tojást is. Ezután pedig a pohár tejfölt is. A lisztet összekavartam a sütőporral, majd azt is a masszához adtam. A formát kivajaztam, kiliszteztem, majd  beleöntöttem a masszát. A meggyet beleforgattam a kókuszreszelékbe és elosztottam a tészta tetején. Előmelegített sütőben, közepes lángon, kb.30 percig sütöttem.
Összekevertem a tejfölt a cukorral és a kókuszreszelékkel és a már megsült tészta tetejére simítottam, és még 25 percre visszatettem a sütöbe, de amint mondtam már előbb ez túl sok volt neki, egy picit megégett az alja, kb 15 perc is elég szerintem, most már tudom.

2011. október 23., vasárnap

Sütőtök krémleves

Az ősz beköszöntével rengeteg sütőtökös recept kezdett keringeni a blogokon, és én csak kívántam őket. Főleg a sütőtök krémlevest. Most a hétvégén sor került rá, hogy én is kipróbáljam. Szombaton amikor megfőztem, és még forrón megkóstóltuk a Párom azt mondta róla, hogy ez játék-leves, gyermekeknek való, finom, de egy csorbával soha nem ér fel. Másnap, amikor már az ízek összeértek benne, és csak langyosan tálaltam bevágott belőle két tányérral.:) . Nálunk ez a leves inkább a desszert kategóriába tartozik, nekem nagyon ízlett, örvendek, hogy kipróbáltam, egy évben egyszer, sütőtök szezonban biztos máskor is elkészítem. A helyzet az szerintem az ilyen krémlevesekkel, hogy minket itt Erdélyben nem ilyenekkel neveltek, és nem nagyon tudunk hozzászokni, főleg a férfiak.
  A receptet csili és vanília blogján találtam, pluszban csak a csípőspaprikát tettem hozzá, amitől pikánsan csípős lett. Amúgy a recept tökéletes, a mi ízlésünkkel van a baj :) , de Pannának nagyon tudom ajánlani.:)
A recept csak tájékoztatásul áll itt, én semmit sem mértem meg hozzá, csupán szemre készítettem.







Hozzávalók:
  • 1 kg sütőtök
  • 1 krumpli
  • 1 alma
  • 1 hagyma
  • 2 - 3 evőkanál méz
  • 1, 2 l zöldségalaplé
  •  só
  • bors
  • friss rozmaring ágacska
  • 1 - 2 dl tejföl
  • 5 dkg vaj
  • 1 csilipaprika vagy kisebb csípőspaprika
az alapléhez
  • 6 - 7 sárgarépa
  • 2 petrezselyem
  • bors
tálaláshoz
  • 1 narancs leve
  • pirított szezámmag

Elkészítés:
A sütőtököt négy nagyobb szeletre vágva a sütőben megsütöttem, a húsát kikapartam. A züldségeket megfőzve előkészítettem az alaplevet. A meghámozott és kockára vágott krumplit és almát kevés vízben puhára pároltam.
A megolvasztott vajban megdinszteltem az apróra vágott hagymát, a csípőspaprikát és a rozmaringot, majd erre ráöntöttem a mézet és picit karamellizáltam. Ebbe beleforgattam a sütőtök kikapart húsát, az almát és krumplit, felöntöttem az alaplével, botmixerrel krémesítettem, fűszereztem, majd hozzákavartam a tejfölt is.
A szezámmagot serpenyőben megpirítottam, és ezzel, valamint narancslével tálaltam, így mindenki ízlése szerint ízesíthette.