2014. szeptember 30., kedd

Első hét Londonban

Ígérem nem váltok útleíró blogra, de szeretném megosztani veletek legalább képekben az első londoni élményeimet. Az első héten a Párom is szabadságon volt, így megmutatta nekem London néhány nevezetességét, de szerintem marad látnivaló még egy évre legalább :) A héten pedig már elkezdődött a nehezebb élet, munka a Párom számára, munkakeresés, angol tanulás számomra.
Üdvözlük és puszilok mindenkit, ne haragudjatok ha egy kis ideig nem látogatom a blogjaitokat, de most muszáj a munkára koncentrálnom.

The Burlington House Carton - Leonardo da Vinci - The National Gallery

A London Eye

A Big Ben

Westminster 

Londoni látkép

Camden Town

Az első igazi indiai curry mix Camdenben

Szent Pál Székesegyház

A Szent Pál hatalmas oszlopai

Twinings Teaház és Múzeum

Chaplin hasonmása Covent Gardenben

National History Museum

National History Museum


A Natural History Museum lenyűgöző épülete, nem bírtam betelni a látványával 







2014. szeptember 24., szerda

Lecsós krumplifőzelék

Így lecsósan nagyon - nagyon finom :)


Hozzávalók (4 személy részére): 6 közepes krumpli, 2 hagyma, 1 piros paprika, 1 paradicsom, 1 teáskanál házi Piros Arany (zelleres paprikakrém), 1 dl tejföl, 1 teáskanál liszt, só, kevés olaj.
Elkészítése: A hagymát meghámozzuk, finomra aprítjuk, a felforrósított olajon üvegesre dinszteljük, vigyázva, hogy ne égjen meg. Amikor a hagyma üvegesedni kezd, hozzáadjuk a kockára vágott paprikát, együtt dinszteljük. Tíz perc múlva hozzáadjuk a Piros Aranyat, majd a kockákra vágott krumplit, sózzuk, felöntjük annyi vízzel, hogy a krumplit ellepje, puhára pároljuk. Amikor a krumpli már puhult keveset, hozzáadjuk a meghámozott, kockára vágott paradicsomot is. Amikor a krumpli megpuhult megszórjuk a liszttel, ráöntjük a tejfölt, besűrítjük.
Megjegyzés: Sült virslivel, szalámival, fasírttal tálalhatjuk.

2014. szeptember 20., szombat

Utazás

Holnap ilyenkor Londonban leszek, ha az Isten megsegít :)





2014. szeptember 19., péntek

Rakott karfiol

Nem vagyok nagy karfiol rajongó, de így még nekem is ízlett :) Próbára fel :)


Hozzávalók (4 személy részére): 1 kg karfiol, 4 közepes paradicsom, 4 keményre főtt tojás, 20 dkg juhsajt, 5 dkg vaj, só, bors, petrezselyemzöld.
Elkészítése: A karfiolt rózsáira szedjük, megmossuk, enyhén sós vízben roppanósra főzzük, leszűrjük. A paradicsomot megmossuk, felkarikázzuk, a tojásokat keményre főzzük, meghámozzuk, szintén felkarikázzuk. A sajtot lereszeljük, a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk.
Egy tűzálló tálat kikenjük a vajjal és az előkészített hozzávalókat belerétegezzük a következő sorrendben: az aljára néhány karika paradicsomot teszünk, erre jön egy rend karfiol, egy rend tojás, picit sózzuk, borsozzuk, megszórjuk petrezselyemzölddel, megszórjuk sajttal, utána ismét paradicsom, karfiol, tojás, sajt, petrezselyemzöld. Forró sütőben, kb 30 perc alatt összesütjük. Akár melegen, akár hidegen tálalva finom. Tálaláskor tejfölt adunk mellé.

2014. szeptember 18., csütörtök

Krumplifasírt

Húsmentesen is finoman :) Zöldségekkel isteni :)



Hozzávalók(4 személy részére): 10 közepes krumpli, 1 tojás, 5 – 6 cikk fokhagyma, 3 – 4 evőkanál zsemlemorzsa vagy búzadara, só, bors. Liszt a forgatáshoz, kevés olaj a sütéshez.
Elkészítése: A krumplit enyhén sós vízben puhára főzzük, hagyjuk kihűlni, megdermedni. A kihűlt krumplit meghámozzuk, nagylyukú reszelőn lereszeljük. A lereszelt krumplihoz hozzáadjuk a zsemlemorzsát vagy búzadarát, a sót, a borsot, az áttört fokhagymát, a tojást, kézzel alaposan összedolgozzuk. Lisztezett kézzel gombócokat formázunk, a felforrósított olajban pirosra sütjük.


2014. szeptember 17., szerda

Csirke curry vöröslencsével

A vöröslencse nagy - nagy szerelem lett nálam amióta megismertem:) Egy kis curryvel megbolondítva pedig nagyon különleges, persze annak aki kedveli az indiai ízeket :)


Hozzávalók (2 személy részére): 40 dkg kicsontozott csirkemell, 1 hagyma, 3 – 4 cikk fokhagyma, 1 zöld paprika, 2 paradicsom, 20 dkg vöröslencse, 1 teáskanál enyhén csípős curry, só, kis csokor petrezselyemzöld, kevés olaj. A körethez: A körethez: 2, 5 borospohár rizs, 1 teáskanál fűszerkeverék a következő fűszerekből: fahéj, kardamom, kömyénymag, csípős curry, kevés olaj, só.
Elkészítése: A hagymát meghámozzuk, finomra aprítjuk, a felforrósított olajon üvegesre dinszteljük. A megdinsztelt hagymához hozzádjuk a kis kockákra vágott paprikát, hagzjuk egz kicsit puhulni, majd rászórjuk a curryt és hozzátesszük a falatnyi kockákra vágott csirkemellet, sózzuk, fehéredésig pirítjuk, hozzádjuk a lencsét, jeltöltjük kevés langyos vízzel, lefödve puhulni hagyjuk. Amikor a lencse és a hús is majdnem megpuhult hozzádjuk a meghámozott, kis kockákra vágott paradicsomot, együtt puhára főzzük, majd zsírjára sütjük.
A körethez az olajon kissé megfuttatjuk a fűszerkeveréket, vigyázva, hogy ne égjen meg. A fűszeres olajhoz hozzáadjuk a rizst, sózzuk, folyamatosn kavargatva fehéredésig pirítjuk. A kifehéredett rizst feltöltjük 6 dl langyos vízzel, lefödve, alacsony hőfokon, kavargatás nélkül puhára főzzük, majd a lángról levéve 5 percig lefödve pihentetjük.
A curryt a rizzsel tálaljuk, megszórjuk a finomra aprított petrzselyemzölddel.

2014. szeptember 16., kedd

Őszi zsebes krumpli

Egy egyszerű, finom és mégis mutatós étel :) Melegen ajánlom a szó igazi és átvitt értelmében is :)



Hozzávalók (4 személy részére): 12 közepes, hosszúkás krumpli, 1 kisebb piros paprika, 5 dkg szalonna, 5 dkg kolbász, 3 – 4 cikk fokhagyma, 10 dkg juhsajt, kevés olaj, só.
Elkészítése: A krumplikat megmossuk, meghámozzuk, egy evőkanálba helyezve keresztben legyezőszerűen bevagdossuk, vigyázva, hogy ne vágjuk át teljesen. A szalonnát, a kolbászt, a paprikát vékony kis csíkokra vágjuk, a fokhagymát felkarikázzuk, s ezekkel a hozzávalókkal megtöltjük a krumpli zsebeit. Miután megtöltöttük egy olajjal kikent tepsibe helyezzük, a krumplik tetejét is megkenjük olajjal, sózzuk, előmelegített sütőben, közepes hőfokon pirosra sütjük. A sütőből kivéve megszórjuk a lereszelt juhsajttal.
Megjegyzés: a zsebbe való hozzávalókat tetszőlegesen válogathatjuk

2014. szeptember 15., hétfő

Őszi almaleves

Igazi erdélyi recept a családunkból. Tudom sokatok számára furcsa hússal főzni a gyümölcslevest, de nálunk ez hagyományos, és én semmiért se adnám :) Természetesen a csombor jár bele, anélkül nem almaleves az almaleves :)


Hozzávalók (4 – 5 személy részére): egy csirke csontos részei, zúzája, 0, 5 kg alma, 5 – 6 közepes sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 1 hagyma, 1 zöld paprika, 2 – 3 szál csombor, 1 kisebb szál zellerzöld, kis csokor petrezselyemzöld. Az eresztékhez: 1 tojás, 2 evőkanál liszt, 2 dl tej. Ízlés szerint pici citromsó.
Elkészítése: A csontos csirkehúst kb 2, 5 liter vízben főni tesszük, sózzuk, hozzáadjuk az egészben hagyott hagymát, a kicsumázott, kettőbe vágott paprikát. Amikor a hús már majdnem megpuhult hozzáadjuk a meghámozott karikára vágott leveszöldségeket, valamit a fehér cérnával összekötözött csombort és zellerzöldet, együtt puhára főzzük, majd eltávolítjuk belőle a hagymát, a paprikát, az összekötözött fűszereket. Az utolsó öt percben hozzáadjuk a meghámozott, kockára vágott almát, és egészen alacsony lángon főzzük. Elkészítjük az eresztéket: a tojást csomómentesre kavarjuk a liszttel, felengedjük 1 dl vízzel, majd a tejjel, hőkiegyenlítéssel a leveshez adjuk, 1 – 2 percig folyamatosan kavargatva hagyjuk újraforrni. Végül megszórjuk a finomra aprított petrezselyemzölddel, és ha még szükséges pici citromsóval savanyítjuk.

2014. szeptember 12., péntek

Nagymama hagymalevese

Sietős napokra nagyon tudom ajánlani :)


Hozzávalók (4 – 5 személy részére): 3 – 4 közepes méretű hagyma, 25 dkg száraztészta, 1 – 2 evőkanál ecet, só. A rántáshoz: 2 evőkanál liszt, 4 – 5 evőkanál olaj, pirospaprika, 2 dl tej.
Elkészítése: Kb 2, 5 liter vizet forrni teszünk, amikor felforrt hozzáadjuk a megtisztított négybe vágott hagymát, 10 – 15 percig főzzük, majd leszűrjük. A leszűrt és újraforralt  hagymaléhez hozzáadjuk a száraztésztát, sózzuk, puhára főzzük, de vigyázunk, hogy ne főjjön szét. Közben elkészítjük a rántást: a lisztet rózsaszínűre pirítjuk a felforrósított olajon, hozzáadjuk a pirospaprikát, s azonnal felöntjük 1 dl vízzel, hogy a paprika ne égjen meg, majd hozzádjuk a tejet. A rántással besűrítjük a levest, ha szükséges még sózzuk, a lángról levéve ecettel savanyítjuk.

2014. szeptember 11., csütörtök

Paradicsomos cukkinifőzelék

Nálunk még mindig terem egy - egy cukkini, most paradicsommal megbolondítva készült :)


Hozzávalók ( 2 személy részére): 80 dkg cukkini, 3 paradicsom, 1 hagyma, 2 – 3 evőkanál olaj, 2 – 3 szál csombor és kapor, 1 evőkanál liszt, 1 dl tejföl, só, bors.
Elkészítése: A cukkinit megmossuk, apró lyukú reszelőn lereszeljük. Az olajat felforrósítjuk, hozzáadjuk a meghámozott, finomra aprított hagymát, üvegesre dinszteljük, hozzáadjuk a cukkinit, a megmosott, fehér cérnával összekötözött csombort és kaport, sózzuk, borsozzuk, puhára pároljuk. Amikor a cukkini már kezd puhulni hozzáadjuk a meghámozott, kis kockákra vágott paradicsomot is, együtt teljesen puhára főzzük. Amikor a cukkini és a paradicsom is megpuhult rászórjuk a lisztet, elkavarjuk, ráöntjük a tejfölt és besűrítjük.
Megjegyzés: Tálalhatjuk sült hússal, tükörtojással, fasírttal is.

2014. szeptember 10., szerda

Töltött paprika leves

Imádom :)


Hozzávalók (5 személy részére): 2, 5  kg paradicsom vagy 1 liter házi paradicsomlé, személyenként 2 – 3 tölteni való paprika, só, zellerzöld, 1 petrezselzemgyökér, 1 hagyma, 1 kis csokor petrezselyemzöld. A töltelékhez: 50 dkg darált disznóhús, 1 borospohár rizs, 1 hagzma, 1 tojás, só, bors, kevés liszt. A rántáshoz: 2 evőkanál olaj, 1 evőkanál liszt, csipetnyi pirospaprika.
Elkészítése: Ha friss paradicsomból készítjük, a paradicsomot kevés vízzel megfőzzük, paradicsompaszírozón átpaszírozzuk.Egy liter vizet felforralunk, és a megtisztított hagzmát, petrezselyemgyökeret megfőzzük benne. Amikor a zöldségek megpuhultak hozzáöntjük a paradicsomlét, sózzuk, és újra felforraljuk.
Közben elkészítjük a tölteléket, hogy amíg a zöldségek főnek, a töltelékben a rizs kissé megdegedjen. A darált húst összekeverjük a rizzsel, a tojással, az apróra vágott hagymával, sóval, borssal. A paprikát megmossuk, kicsumázzuk, és a belsejét megszórjuk liszttel, hogy a töltelék jobban megragadjon benne, majd beletömködjük a tölteléket, és a végét szintén lisztbe mártjuk, hogy a töltelék ne csússzon ki belőle.
Beletesszük a levesbe egy kisebb zellerzölddel együtt, és lassú tüzön addig főzzük, amíg a töltelék megpuhul.
Ekkor rántással besűrítjük, de csak tej nélküli rántással, hogy a leves ne fehéredjen meg. A lisztet az olajon világosra pirítjuk, hozzáadjuk a pirospaprikát, felöntjük vízzel, és a leveshez kavarjuk. Eggyet még buzzintunk rajta. A tetejét megszórjuk apróra vágott petrezselyemzölddel.
Ízlés szerint tejföllel tálaljuk.

2014. szeptember 9., kedd

Sárga koktélparadicsommal sült csirke

Még szezonális, egyszerű, és nagyon, de nagyon finom :) Az idén, kint a mezőn, a veteményesben napsütötte édesre értek a körte alakú koktélparadicsomjaim :)


Hozzávalók (4 személy részére): 1 házi csirke java (mellehúsa, szárnyai, combjai), 1 kg sárga koktélparadicsom, 2 hagyma, só, bors, kevés szárított kakukkfű, olaj.
Elkészítése: Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, beleöntjük az olajat, beletesszük az előkészített csirkehúst, sózzuk, borsozzuk. A koktélparadicsomokat kettőbe vágjuk, és a csirkehúsra helyezzük, picit sózzuk, borsozzuk, megszórjuk a kakukkfűvel és a cikkekre vágott hagymával. Kb fél dl vizet öntünk hozzá, alufóliával lefödjük, közepes lángon megpároljuk, majd kifödve pirosra sütjük. Krumplipürével tálaljuk.
Megjegyzés: Természetesen más paradicsommal is kiváló, és hőálló edényben is készíthető.


2014. szeptember 7., vasárnap

Fahéjas almadzsem

Mert egyszerűen finom :)


Hozzávalók: 5 kg alma, kilogrammonként 20 – 25 dkg cukor (az alma savanyúságától függően), 2 – 3 evőkanál citromlé, 2 – 3 teáskanál fahéj (ízlés szerint), késhegynyi szalicíl.
Elkészítése: Az almát megmossuk, meghámozzuk, nagylyukú reszelőn lereszeljük, összekavarjuk a citromlével,  kb 1 dl vizet öntve alája felforraljuk, majd közepes hőfokon, folyamatosan kavargatva addig főzzük, míg kissé kocsonyás állagú lesz, ekkor adjuk hozzá a cukrot és a fahéjat, és még kb tíz percig forraljuk, majd tiszta befőttesüvegekbe töltjük, az üvegek tetejére kevés szalicílt szórunk, hagyjuk a dzsemet bebőrözni, majd lecsavarozzuk.

2014. szeptember 5., péntek

Szőlős pohárkrém

Ismét szőlő, ezután minden mennyiségben :) Hétvégi desszert is lehet belőle :)


Hozzávalók(4 személy részére): 12 dkg krémsajt, 3 evőkanál tejföl, 3 teáskanál cukor, fél citrom leve,15 dkg mazsolás zabkeksz, 10 szem mogyoró. A szőlőszószhoz: 2 közepes gerezd szőlő, fél dl víz, 3 teáskanál cukor.
Elkészítése: A cukorból és a vízből szirupot főzünk, míg bugyborékolni kezd, hozzáadjuk a szőlőszemeket, puhára pároljuk, kissé szétnyomkodjuk, kihűtjük. A krémsajtot simára keverjük a cukorral, a tejföllel, majd a citromlével habosra lazítjuk. A kekszet darabosra tördeljük. A mogyorót felszeleteljük. Az előkészített hozzávalókat szép poharakba rétegezzük: legalul a darabos kekszet, rá a szőlőszószt, a krémsajtot, majd szőlőszemekkel és a mogyoróval díszítjük. Jól behűtve tálaljuk.

2014. szeptember 4., csütörtök

Szőlős kuglóf

Drága édesanyámnak ma születésnapja van, neki sütöttem, torta helyett ezt a különlegesen finom és pihe - puha kuglófot. Édesanyám, az Isten éltessen sokáig azt kívánom itt is :)


Édesanyám a kuglóffal és Lüszyvel :)

Hozzávalók: 30 dkg liszt, 1 tasak sütőpor, 15 dkg vaj, 15 dkg cukor, 2 tojás, 1 dl kefír, 10 dkg tejföl, 1 citrom lereszelt héja, 1 rúd vanília, 1 csipetnyi só, 2 közepes gerezd szőlő, 10 dkg fehércsokoládé, fél dl olaj.
Elkészítése: A vajat megolvasztjuk, hagyjuk kihűlni. A tojásokat habosra kavarjuk a cukorral, a sóval, hozzáadjuk a kikapart vaníliamagocskákat, a citromhéjat, a kefírt, a tejfölt, az olvasztott vajat, alaposan összekeverjük. A lisztet elkavarjuk a sütőporral és a nedves részhez adjuk, összekeverjük. A kuglófformát alaposan kivajazzuk beletöltjük a massza felét, rászemeljük az egyik megmosott, leszárított szőlőgerezdet, ráöntjük a massza többi részét, rászemeljük a megmaradt szőlőgerezdet, néhány szem szőlőt meghagyva a díszítéshez. Előmelegített sütőben 10 percig magas, majd alacsony hőfokon 45 perc alatt megsütjük. A formában hagyjuk kihűlni majd kiborítjuk. A fehércsokoládét megolvasztjuk az olajjal együtt és a kihűlt kuglófra csorgatjuk. A tetejét szőlőszemekkel díszítjük.

2014. szeptember 2., kedd

Almadzsemes papucsok

Ezt a finomságot is nagymamámnál készítettük, mikor nála voltam :) Istenien, nagymamásan finom :)



Hozzávalók: 1 kg liszt, 5 dkg élesztő,1 tojás, kb. 3 dl tej (amennyit felvesz), 5  evőkanál cukor, só, 1 - 2 evőkanál olaj, 1 befőttesüveg almadzsem.
Elkészítése: Az élesztőt 1 evőkanál cukorral és a langyos tejjel megkelesztjük. A liszthez hozzáadjuk a tojást, a sót, a megmaradt cukrot, az olajat, a megkelt élesztőt, jól összegyúrjuk (kicsit keményebb legyen, mint a kalácstészta), duplájára kelesztjük. Amikor megkelt egy nagyobb tálba tesszük, s folyamatosan körbe forgatva a tésztát kissé újragyúrjuk. Ha túlságosan ragadna kissé meglisztezzük. Ismét duplájára kelesztjük a tésztát. Amikor megkelt egy tiszta konyharuhára borítjuk, 3 – 4 részben kinyújtjuk, nagyobb négyzetekre vágjuk, közepébe egy teáskanál vastag almadzsemet teszünk, papucs formában behajtogatjuk. Magas hőfokon pirosra sütjük.

2014. szeptember 1., hétfő

Sonkás lángos

Szintén Kati nevezetű barátosnémmal múlt kedden strandon voltunk, nagyon megkívántuk a lángost, de mivel mindketten egy egy hetes tisztítókúra második napján voltunk, csak a nyálunkat csorgathattuk :) Akkor megígértem neki és magamnak, hogy ahogy lejár a kúránk, lángost fogunk enni, mert sütök én :) Így is lett, a hagyományos nyárádmenti pánkó (fánk) tésztájának átdolgozásából született, nagyon, de nagyon finom lett :) A barátnőm, a férje, a szüleim, mindenki örömel falatozta. Anyukám segített be, de én is dagasztottam, szaggattam, töltöttem.


Hozzávalók : 1 kg liszt, 5 dkg élesztő, 1 evőkanál cukor, 2 tojás, 5 dkg olvasztott margarin, 3 dl langyos tej , 3 dl langyos víz (amennyit felvesz a tészta), 1 teáskanál só, 20 dkg gépsonka, olaj a sütéshez. Fokhagymás tejföl, sajt a tálaláshoz.

Elkészítése:
  1. Előkészítjük a tészta hozzávalóit: a lisztet, a cukrot, a tojást, a tejet,a vizet, a sonkát.
  2. Az élesztőt 1, 5 dl langyos tejben, 1 evőkanál cukorral és liszttel elkeverve, meleg helyen fölfuttatjuk.
  3. A liszt közepébe mélyedést készítünk, hozzáadjuk a tojást, a sót és fölfuttatott élesztőt.
  4. Fokozatosan hozzáadjuk a megmaradt tejet és a vizet, amennyit a tészta felvesz, és egy fakanál segítségével a hozzávalókból lágy tésztát verünk.
  5. Végül hozzáadjuk az olvasztott, de nem forró margarint, és a fakanál segítségével szintén hozzádolgozzuk, míg egynemű masszát kapunk.
  6. A kész tésztát meglisztezzük, konyharuhával letakarva, meleg helyen duplájára kelesztjük.
  7. A megkelt tésztát egy tiszta asztalterítőre borítjuk, kézzel 2 – 3 cm vastagra huzogatjuk, fánkszaggatóval vagy borospohárral kiszaggatjuk, majd az újbegyeinkkel kissé meglapogatjuk kör alakúra.
  8. A sonkát aprólyukú reszelőn lereszeljük.
  9. A lángosokat megtöltjük, az egyik kör közepébe teáskanályi sonkát teszünk, a másikkal befődjük, a széleit összecsippentjük, majd kicsit még kelni hagzjuk. A megkelt lángosokat forró olajban, mindkét oldalukon barnára sütjük, fokhagymás tejföllel, sajttal megszórva tálaljuk.