2013. július 29., hétfő

Csokoládés kuglóftorta

Nem vagyok én valami nagy tortasütő, de azért a lánytesómat, Kingát, meg szerettem volna lepni valamilyen saját készítésű tortával, mert most volt a születésnapja, 23. - án. Tesó, Isten éltessen sokáig:)
 Mostanában már kétszer sütöttem kuglófot, s úgy gondoltam, hogy a kuglóf egyrészt már maga torta formájú, másrészt jól lehet diszíteni, ezért végül egyfajta kuglóftorta sikeredett belőle. Nem igazi torta, nem is tökéletes a kinézete, de szeretettel készítettem a Tesómnak, s ízlett is mindenkinek, aki megkóstólta.
A krém ötletét Marisz57 blogjáról hoztam, ő meggyel készítette én barackdzsemmel, kicsit megijedtem, mert valószínű a vaj miatt (elég vizesek itt nálunk a vajak) összefutott a krémem, de édesanyám, olyan ügyes, tudta mivel kell helyrehozni, egy kis citromlevet adott hozzá, és kisimult. Nagy kő esett le a vállamról:) Marisz, köszi az ötletet:) A marcipán rózsa nem saját készítésű.


Hozzávalók: 30 dkg finomliszt, 20 dkg porcukor (ha édesebben szeretjük tehetünk picivel többet is), 15 dkg csokoládé lereszelve, 3 evőkanál kakaó, 1 marék ribizli, 1 marék áfonya,1 dl házi készítésű natúr joghurt, 1, 3 dl olaj, 4 tojássárgája, 4 tojásfehérje, 1 tasak sütőpor,  pici só. A krémhez: 20 dkg mascarpone, 25 dkg vaj, fél befőttesüveg barackdzsem, 4 evőkanál cukor, 2 evőkanál étkezési zselatin, pár csepp citromlé.
Elkészítése: A tojásfehérjét a sóval kemény habbá verjük, hozzákavarjuk a habverővel a porcukrot, majd a tojássárgákat. Alaposan átkeverjük, majd hozzáadjuk a joghurtot, az olajat, a sütőporral, a csokoládéval, a kakaóval elkevert lisztet. A massza felét kivajazott kuglófformába öntjük, beleszórjuk a gyümölcsöket, majd ráöntjük a massza többi részét is. Előmelegített sütőben, amíg felnő erős tűznél, majd mérsékelt tüznél kb. 45 percig sütjük. Süteménytűvel ellenőrizzük, hogy kész van-e.
A krémhez a szobahőmérsékletű vajat elkeverjük a cukorral, a mascarponéval, a dzsemmel, és néhány csepp citromlével. A zselatint kb. 1 dl vízben feloldjuk, forrásig hevítjük, majd néhány evőkanállal a krémhez adunk belőle, alaposan átkeverjük vele, fél órát pihentetjük.
A kihült kuglófot lapjában három karikára vágjuk, megtöltjük a krémmel, majd kívül is diszítjük.

2013. július 28., vasárnap

2013. július 26., péntek

Csokoládé fagylalt

Ismét egy fagyi, a család kérésére, nagyon ízlett nekik ez a változat is, ugyanarra az alapra készült, mint a kajszibarackos:) Percek alatt elfogyott, én nem nagyon ettem belőle, csak épp megkóstóltam, a diétám miatt igyekszem tartózkodni az édességtől, a fagyitól is:)


Hozzávalók: 0, 5 liter házi tej, 15 dkg cukor, 1,5 evőkanál vaníliaízű pudingpor, 4 tojássárgája, 15 dkg reszelt étcsokoládé vagy keserű csokoládé, 2 evőkanál kakaópor.
Elkészítése: A tejet 1 dl híján a cukorral felforraljuk. A megmaradt 1 dl tejben feloldjuk a pudingport, hozzákavarjuk a felforralt tejhez, levesszük a tűzről. A tojássárgákat egy másik edényben jól elhabarjuk, és vékony sugárban hozzákeverjük a forró pudingos tejet. Ekkor visszatesszük a tűzre, s folyamatos kavargatás mellett puding sűrűségűre főzzük. Ekkor hozzákeverjük a reszelt csokoládét, és kevés masszával samara kevert kakaóport. Hideg vízzel teli edénybe állítva kihűtjük, és egy műanyag dobozban a fagyasztóba tesszük, félóránként, óránként megkavarva megfagyasztjuk. Ha nincs időnk kavargatni egy éjszaka alatt nyugodtan fagyasszuk le, reggel vegyük ki, 10 percet hagyjuk kiengedni, utána kavarjuk át, így is tökéletes lesz az állaga.

2013. július 25., csütörtök

Cukkini carbonara

Ismét egy jó ötlet Jamietől a cukkini felhasználásához, valami fenséges tészta lesz belőle:) Csak ajánlani tudom kipróbálásra:)


Hozzávalók (2 személyre): 25 dkg teljes kőrlésű penne, 1 közepes cukkini, 2 tojás, 1 dl főzőtejszín, 2 kisebb szelet szalonna, 5 dkg őrölt parmezán, csipetnyi kakukkfű (friss vagy szárított), só, bors, kevés olaj.
Elkészítése: A cukkinit megmossuk, kettőbe vágjuk, majd a pennéhez hasonló formájú darabokra aprítjuk. A szalonnát kockákra vágjuk. A tojásokat felverjük a tejszínnel, a parmezán felével, a sóval és a borssal.
A pennét lobogó sós, kissé olajos vízben puhára főzzük.
Egy nagyobb serpenyőben kiolvasztjuk a szalonnát, amíg teljesen megpirul, hozzáadjuk a cukkinit, borsozzuk, megszórjuk a kakukkfűvel, addig pirítjuk, míg színesedni kezd, és megpuhul. Az elkészült tésztát leszűrjük, a levéből keveset félreteszünk, a tésztát beleforgatjuk a cukkinibe. Ekkor a cukkinis tésztát levesszük a tűzről, hozzáadunk egy kis merőkanálnyit a főzővízből és a tejszínes mártást, valamint hozzáadjuk a megmaradt parmezánt is, gyorsan összedolgozzuk, fűszerezzük ha még szükséges. Nem szabad többet főzni, mert rántotta lesz a tejszínes szószból. Azonnal tálaljuk, mert a szósz később besűrűsödik.

2013. július 24., szerda

Cukkinis rántotta

Rengeteg szép cukkini terem egyre - másra a veteményesben, ezért igyekszem kihasználni az alkalmat, és minnél változatosabban felhasználni. Ezt a rántottát is csak ajánlani tudom, igazi, finom, nyári reggeli, egy csésze hideg tejjel.


Hozzávalók (2 személyre): 4 tojás, egy kisebb zsenge cukkini vagy egy nagyobbnak a fele, 1 paradicsom, kis csokor metélőhagyma, kis csokor petrezselyemzöld, 5 dkg juhtúró, só, bors, kevés olaj.
Elkészítése: Egy hőálló tálat (edényt) kiolajozunk. A cukkinit megmossuk, vékonyra szeleteljük, a paradicsomot felkarikázzuk, a zöld fűszereket finomra aprítjuk. A tojásokat sózzuk, borsozzuk, villával habosra verjük, a kiolajazott edénybe öntjük, ráhelyezzük a cukkinit, a paradicsomot, rászórjuk a zöldfűszereket, a túrót. Előmelegített sütőben közepes lángon megsütjük.

2013. július 23., kedd

Paradicsomos zöldbab (karósbab) leves

A bokorbab (gyalogpaszuly) ideje lassan lejár, de már teremni kezdett a kukorica mellé vetett karósbab (futóbab), amely abban különbözik a gyalogbabtól, hogy valamilyen támaszték, karó, kukorica, kerítés kell számára, mert felfele indázik, fut, valamint a hüvelye is nagyobb, többféle változat is létezik belőle, lapos hüvelyű, kerek, húsos hüvelyű. A leves talán még finomabb lesz belőle, mint a gyalogbabból, legalábbis teljesen más.
Én már napok óta kívántam a paradicsomosan készített zöldbablevest, így az készült csak számomra, mert a család jobban szereti paradicsom nélkül. Komolyan mondom, csak mind ettem volna, langyosan, hidegen hagymával isteni:)


Hozzávalók (2 személyre): 60 - 70 dkg zöldbab (karósbab), 4 paradicsom, 1 hagyma, 1 zöldpaprika, só, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 kis csokor zellerzöld. A rántáshoz: kevés olaj, fél evőkanál liszt, 1 dl tej.
Elkészítése: A zöldbab végeit lecsipkedjük, darabokra tördeljük, alaposan átmossuk. A hagymát finomra aprítjuk. A paprikát kicsumázzuk, kettőbe vágjuk. Kb. 1, 5 liter vizet sóval felforralunk, hozzáadjuk a paszulyt, a hagymát, a paprikát, 2 szál zellerzöldet, és puhára főzzük. Közben a paradicsomot meghámozzuk, kockára vágjuk, és kevés olajon megpároljuk, míg kezd szétfőni. A megpuhult zöldbabhoz hozzáadjuk a paradicsomot, összeforraljuk. Elkészítjük a rántást: az olajon rózsaszínre pirítjuk a lisztet, felöntjük egy kevés vízzel és a tejjel, csomómentesre kavarjuk, a leveshez öntjük. Folyamatosan kavargatva újraforraljuk. A tetejére fimomra aprított petrezselyem - és zellerzöldet szórunk.
Sózott, olajozott hagymával tálaljuk.

2013. július 22., hétfő

Göngyölt nyúlhús brokkolimártással

Ez a göngyölt nyúlhús nagyon finomra sikeredett, a brokkolimártás pedig  méltó kiegészítője volt, annál is inkább, mert minden hozzávaló a nyúlhústól elkezdve a brokkoliig a háztájról került ki. A brokkoli palántákat egy barátnőm édesanyja, Magdi néni, adta nekünk, anyum el is ültette a veteményesben, óriási növényekké cseperedtek, de sajnos mégsem lettek tökéletesek, mert egyrészük alig kezdte hozni a termését, még tenyérnyi sem volt, máris kivirágzott. De azért lett belőle egíy mártásra való nekem:) S még a színe is olyan szép lett:)
A nyúlhús pedig az utolsó adag volt a fagyasztóban, ez a hús tulajdonképpen azt hiszem a nyúl hasfala, olyan vékony, hosszú darab húsok, amit fel lehet göngyölni:) Tudományosabban nem tudom elmagyarázni, inkább megmutatom miről van szó fotón:)


Hozzávalók (2 személyre): 4 szelet nyúlhús (a nyúl hasfala, a két oldalt levő hosszú, vékony hús, nálam két nyúltól származik), 1 nyúlmáj, 4 hosszú szelet papírvékonyságúra vágott szalonna, 1 kisebb zsenge cukkini, 5 dkg juhsajt, só, bors, kevés olaj; a brokkolimártáshoz: 1 közepes vagy 2 - 3 kisebb brokkoli, 3 - 4 cikk fokhagyma, 2 - 3 dl tej, 1 evőkanál liszt, kevés olívaolaj, só, bors.
Elkészítése: a göngyölni való húsokat sózzuk, borsozzuk. A sajtot és a májat négy szeletre vágjuk. A cukkinit hosszúkás csíkokra szeleteljük.
Előkészítünk négy nagyobb téglalap alakú alufóliát, megolajazzuk, ráfektetjük a szalonnát, erre a fűszerezett nyúlhúst, a nyúlhús keskenyebbik felére halmozzuk keresztben a cukkinit, a májat, a sajtot, kissé megsózzuk, majd a fóliával felgöngyöljük. Az így előkészített göngyölegeket egy tűzálló tálba tesszük, előmelegített sütőben, kb 1 óra alatt puhára pároljuk. Ekkor óvatosan kiszedjük a fóliából, visszahelyezzük a tűzálló tálba, meglocsoljuk olajjal, és grill fokozaton kissé megpirítjuk, amíg színt kap.
A mártáshoz a brokkolit rózsáira szedjük, megmossuk, lobogó sós vízben néhány perc alatt megfőzzük, leszűrjük. Kevés olívaolajat forrósítunk, megpirítjuk benne a finomra vágott fokhagymát, hozzáadjuk a lisztet, felöntjük a tejjel, fűszerezzük, kavargatva sűríteni kezdjük, ekkor hozzáadjuk a brokkolit is, ha szükséges még tejet öntünk hozzá, fűszerezzük, besűrítjük.
A göngyölt nyúlhúst a mártással tálaljuk.


A hús amiből a göngyölt készült.

2013. július 21., vasárnap

Szardíniás zöldbabragu

Ismét egy Jamie ihlette recept, lehet furcsának tűnik első hallásra a hal és zöldpaszuly párosítása, de higgyétek el, nagyon finom. Nem megszokott ízvilág az biztos, de halat kedvelőknek ízleni fog, én nagyon örvendtem, hogy ismét sikerült egy finom zöldpaszulyos receptet összehozni, hisz most annak (is) van a szezonja, és mint tudjuk kalóriaszegény étel, így diétázók is fogyaszthatják.


Hozzávalók (2 személyre): 30 dkg zöldbab, 1 olajban eltett szardínia konzerv (kb. 10 dkg), 5 cikk fokhagyma, 1 szárított chilipaprika, 3 nagyobb paradicsom, só, bors, olívaolaj, 3 - 4 szálacska bazsalikom, kis csokor petrezselyemzöld, 20 dkg csirkemell filé.
Elkészítése: A zöldbabot megtisztítjuk, feldaraboljuk, megmossuk. A paradicsomot meghámozzuk, apró kockákra vágjuk. A szardínia konzervet leszűrjük.
Az olívaolajat és a szardínia löntött olaját felforrósítjuk, hozzáadjuk a finomra aprított fokhagymát, a chilit és megdinszteljük, vigyázva, hogy ne égjen meg. Hozzáadjuk a paradicsomot, kavargatva puhárra főzzük, ekkor hozzáadjuk a zöldbabot, a szardíniát, a finomra aprított bazsalikomot, sózzuk, borsozzuk, és egy kis vizet is töltünk alája, együtt puhára pároljuk.
A csirkemellet nagyobb kockákra vágjuk, sózzuk, borsozzuk, forró olívaolajban megsütjük, ha nem puhulna meg hamar, kevés vizet is töltünk alája, majd zsírjára sütjük.
A zöldbabragut a csirkemellel tálaljuk, megszórjuk a finomra aprított petrezselyemzölddel.

2013. július 19., péntek

Székely mézescsók

Nagyon mgtetszett ennek a süteménynek a neve Mónikánál, s ráadásul most vettem kipróbálásra 1 kg rozslisztet, így adódott, hogy éppen ezt a receptet próbáltam ki, a Székely mézescsókot.
Mónival egyetemben én is úgy gondolom, hogy ez egy kissé egészségesebb süti, mert a rozsliszt és az ebből készült sütemények töményebbek, nem lyukacsos szerkezetűek, ezért teltségérzetet biztosítanak, diétázóknak ez nagyon megfelelő. Aki többet szeretne olvasni a rozslisztről, ITT megteheti.
Nekem tényleg diétásnak tűnt ízre is, cseppet sem édes, mégis különleges zamatú sütemény, a család egy délután alatt elhordta:) Kicsit muszály volt változtatnom a recepten, mivel mandulám nem volt itthon, így dió került a tetejére, így talán még székelyesebb lett:)


Hozzávalók: 45 dkg rozsliszt, 6 evőkanál forró méz, 4 tojás, két kávéskanál őrölt fahéj, 2 - 3 szem tört szegfűszeg, 1 citrom lereszelt héja, 1 tasak sütőpor, 1 tojás a lekenéshez, maréknyi dió.
Elkészítése: A lisztet elkeverjük a sütőporral és a fűszerekkel, hozzáadjuk a tojást, a forró mézet, alaposan összegyúrjuk, amíg nyújtható masszát kapunk. Lisztezett deszkán kinyújtjuk, sütemény kiszúróval kiszaggatjuk. A korongocskák tetejét megkenjük a felvert tojással,.mindenikbe egy diódarabot nyomunk. Előmelegített sütőben, közepes lángon 10 perc alatt megsütjük.

Paradicsomos cukkini saláta

Most egy gyors, diétás, mégis finom reggelire valót hoztam nektek, csakis annak ajánlom, aki szereti a cukkinit nyersen is:) Aki szereti, az nem fog csalódni benne, csak ajánlani tudom, nekem nagyon ízlett.:)


Hozzávalók (2 személyre): 2 paradicsom, 1 kisebb, zsenge cukkini, 3 cikk fokhagyma, 10 dkg juhsajt, néhány friss bazsalikom ágacska, kis csokor metélőhagyma, 3 - 4 evőkanál olívaolaj, só, bors, személyenként két keményre főzött tojás.
Elkészítése: A paradicsomot, a cukkinit és a sajtot kis kockákra vágjuk. A fokhagymát, a bazsalikomot, a metélőhagymát finomra aprítjuk, hozzákeverjük a zöldségekhez, sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk az olívaolajjal, alaposan összeforgatjuk. A salátát a keményre főzött tojással tálaljuk.
Megjegyzés: Ígény szerint kenyeret, pirítós kenyeret is adhatunk hozzá.

2013. július 17., szerda

Kajszibarackos, ordás kuglóf

Adott volt a csodaszép, érett kajszibarack, meg egy adag orda, ami ismét a juhász hozott be, gondolkodtam, mit is süthetnék belőle? Ekkor eszembe jutott, hogy eddig csak kelt kuglófot sütöttem, miért ne süthetnék most egy másikat. Az elhatározást tett követte a reggel, amíg nem volt nagy meleg, s Márti, blogos kolleganőnk hatására egy kis kardamommal is megbolondítottam. Mesés lett:)



Hozzávalók: 20 dkg finomliszt, 10 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, 20 dkg porcukor (ha édesebben szeretjük tehetünk picivel többet is), 1 dl házi készítésű natúr joghurt, 1, 3 dl olaj, 4 tojássárgája, 4 tojásfehérje, 1 tasak sütőpor,15 dkg kimagozott kajszibarack, 10 dkg orda, 1, 5 kávéskanál őrölt kardamom, pici só.
Elkészítése: A tojásfehérjét a sóval kemény habbá verjük, hozzákavarjuk a habverővel a porcukrot, majd a tojássárgákat. Alaposan átkeverjük, majd hozzáadjuk a joghurtot, az olajat, a sütőporral elkevert lisztet, legvégül a kardamomot. Kivajazott kuglófformába öntjük, kissé belenyomkodjuk a barackokat, majd a kis kockára vágott ordát. Előmelegített sütőben, amíg felnő erős tűznél, majd mérsékelt tüznél kb. 45 percig sütjük.
Süteménytűvel ellenőrizzük, hogy kész van-e.


Hétvégén babalátogatni voltam egy barátnőmnél, torta helyett számukra is egy ilyen kuglófot sütöttem, szintén barackkal, csak orda nélkül, s leöntöttem egy kis citromázzal:) Remélem ízlett nekik, szeletet ebből nem tudok mutatni:)
Anci és Levi, gratulálok a kisfiatokhoz, Kristófhoz, nagyra nőjjön, nektek meg adjon Isten erőt, egészséget, boldogságot a felneveléséhez:)


2013. július 16., kedd

Kajszibarack fagylalt

 Elkészült életem első főzött fagyija. A recept alapja Gergely Éva Erdélyi ízek című könyvéből származik, de saját ízlésünkre alakítva. Nincs fagyikészítő gépem, így csak egyszerűen a fagyasztóban készült, de annyira finom lett, hogy a család ebéd helyett csak ezt nyalogatta a nagy melegben. Hétvégére készítem a következő adagot az biztos, csak a változatosság kedvéért más gyümölccsel.
Ezt a finom fagyit szeretném vinni Hankka blogszülinapi bulijába, egy nagy - nagy adaggal, hogy minden bulizó kedvére fogyassza a kánikulában:) Hankka, kívánok innen is Boldog Blogszülinapot, még sok - sok  finom receptet ésérdeklődő, sütő/főző olvasót:)


Hozzávalók: 0, 5 liter házi tej, 20 dkg cukor, 1,5 evőkanál vaníliaízű pudingpor, 4 tojássárgája, 1 dl házi kajszibarack dzsem.
Elkészítése: A tejet 1 dl híján a cukorral felforraljuk. A megmaradt 1 dl tejben feloldjuk a pudingport, hozzákavarjuk a felforralt tejhez, levesszük a tűzről. A tojássárgákat egy másik edényben jól elhabarjuk, és vékony sugárban hozzákeverjük a forró pudingos tejet. Ekkor visszatesszük a tűzre, s folyamatos kavargatás mellett puding sűrűségűre főzzük. Hideg vízzel teli edénybe állítva kihűtjük, és egy műanyag dobozban a fagyasztóba tesszük, félóránként, óránként megkavarva megfagyasztjuk. 2 óra fagyasztás után hozzákeverjük a dzsemet, így fagyasztjuk tovább. Ha nincs időnk kavargatni (mint nekem:)) egy éjszaka alatt nyugodtan fagyasszuk le, reggel vegyük ki, 10 percet hagyjuk kiengedni, utána kavarjuk át, így is tökéletes lesz az állaga.

2013. július 15., hétfő

Töltött karalábé leves

Olyan ügyes kis karalábék termettek a szüleimnél a kertben, hogy adta magát az ötlet, főzzünk töltött karalábé levest, mert olyan jól fognak benne mutatni a karalábék, és persze finom is. Se én, sem anyum, egyikünk se főzött eddig ilyen levest, így hát közösen álltunk neki, s úgy készítettük, ahogy mi gondoltuk, a végeredmény mindenkinek ízlett a családból.


Hozzávalók (6 személyre): 10 kisebb karalábé, a karalábék kisebb, friss levelei, 1 hagyma, 3 sárgarépa, 2 petrezselyemgyökér, só, bors, kevés olaj, 2 - 3 evőkanál ecet, kis csokor petrezselyemyöld. A töltelékhez: 25 dkg darált disznóhús, 15 dkg rizs, 1 tojás, só, bors. A rántáshoz: 2 evőkanál liszt, 1 dl tej, kevés olaj, pirospaprika.
Elkészítése: A leveszöldségeket meghámozzuk, karikára vágjuk, s kevés olajon megdinszteljük. Közben kb. 3 liter vizet felforralunk, hozzáadjuk a megdinsztelt zöldségeket, az finomra aprított hagymát, sózzuk, borsozzuk, s még főni hagyjuk, amíg elkészítjük a karalábékat. A karalábékat meghámozzuk, a kisebb, friss leveleiket félretesszük, karalábévájóval kivájjuk a közepüket. A rizset kb. 10 perc alatt kissé előfőzzük, összekeverjük a hússal, a tojással, sózzuk, borsozzuk, megtöltjük vele a karalábékat, a töltelék tetejét meglisztezzük, hogy ne follyon ki, a maradékból pedig lisztes kézzel gombócokat formálunk. A töltött karalábékat a leveshez adjuk, a kivájt részekkel együtt, lassú tüzön puhára főzzük. Amikor a karalábék már majdnem puhák, hozzáadjuk a gombócokat és a karalábé leveleket is, és készre főzzük. Elkészítjük a rántást: a lisztet rózsaszínre pirítjuk az olajban, a tűzről levéve hozzáadjuk a pirospaprikát, felöntjük fele tejjel, fele vízzel, s besűrítjük vele a levest. A tűzról levéve, hogy ne fusson össze ecettel savanyítjuk, a tetejére szórjuk a felaprított perezselyemzöldet.


2013. július 14., vasárnap

Könyvjelzőim

Ez a bejegyzésem egy kissé szokatlan lesz egy gasztroblogon, hiszen teszek egy kis kitérőt felém (mert ez is én vagyok), és a könyvjelzőkről fogok írni. Aki régebbről olvassa a blogomat tudja, hogy nagyon szeretek olvasni, rengeteg könyvem van, és ritka az olyan nap, amikor semmit sem olvasok. Aki szeret olvasni tudja, hogy sokkal jobban esik még az olvasás is egy szép könyvjelzővel, vagy legalábbis én így vagyok vele. Sőt a könyv témájától vagy a hangulatomtól függően mindig más - más könyvjelzőt használok. Mindig van éppen jelenlegi kedvenc, azt is megmutatom, hogy most éppen melyik az:)
Szeretem a szép, egyedi, kézzel készített könyvjelzőket, lassacskán ki is alakult belőlük egy kis gyűjtemény, mindenik darabnak története van, és mindenik nagyon kedves számomra:)
Mammka, fogadd szeretettel tőlem ezt a bejegyzést, Neked dedikálom:)
Ha már a könyvjelzőknél, könyveknél tartunk, elárulom, hogy tegnap éppen Dallos Sándor  A nap szerelmese, Aranyecset című regényét fejeztem be Munkácsy Mihály életéről. Kimondhatatlanul megfogott, alig tudtam letenni a kezemből, és most még kíváncsibb lettem Munkácsy festményeire, sajnos csak egyet láttam élőben, a Liszt Ferencről készített portréját. Olvassátok el a könyvet, csak ajánlani tudom:)
És akkor következzenek a könyvjelzőim:

1. Ezt a könyvjelzőt még édesanyám hímezte lánykorában, keresztszemes öltésekkel, ő is ezt használta valamikor az olvasáshoz, nagy becsben van nálam, igyekszem megkímélni, nehogy valami baja legyen, hisz édesanyám keze munkája:) Anyu, köszönöm itt is:)



2.  A következő könyvjelzőt a Páromtól kaptam még a kapcsolatunk elején, neki az édesapja hozta külföldről, Magyarországról vagy Németországból, most már nem emlékszem pontosan, sajnos én az édesapját már nem ismerhettem, ezért vigyázok nagyon erre a könyvjelzőre is, hisz ez az egy dolog, ami az ő édesapjára emlékeztet. Érdekes darab, nagyító is van rajta. Kicsim, köszönöm:)



3. Az alábbi három könyvjelzőt egy marosvásárhelyi kislány készítette nekem (aki azóta már igazi nagylány lehet), Kató Klára, akinek ezelőtt 6 évvel magánórákat tartottam, s akinek az édesanyja bőrtáskák készítésével foglalkozott. Klára maradék bőrdarabokból készítette nekem ezeket a könyvjelzőket ajándékba, a kedvencem közülük a kék:)
Sajnos az élet elsodort minket egymás mellől, azóta se láttam Klárikát, pedig közel lakunk egymáshoz, meg is keresem hamarosan. Klárika, ha esetleg olvasod, köszönöm:)


4. A következő könyvjelzők már a blogos életemhez tartoznak:) Az alábbit egy kedves bloggerina barátnőm, ha nevezhetem így, készítette nekem, Mariann, aki az Ingyom - bingyom blog írója. Egy játékon nyertem tőle egy kis recepteskönyvet, ő könyvjelzőt is küldött hozzá, amit saját kezűleg hímzett. Mariann itt is köszönöm mégegyszer:)

5. A következő két bogozott könyvjelzőt szintén egy kedves blogbarátnőm készítette nekem, akinek a türelmét és az ügyességét csak csodálni tudom, ő nem más mint IsaBella, a Be creative with IsaBella blog írója, és aki szintén erdélyi lány, mint én, s jelenleg Kolozsváron egyetemista, de remélem eddig már otthon nyaral:)
Ő mindkét könyvjelzőt bogozta, az általam választott színekben és mintával, a kék egy kalocsai mintát tartalmaz, a lila pedig muffinos (ami a másik mániám:)). Elárulom a télen a kék, most pedig ez a lila a kedvencem, Dallos könyvét is ezzel olvastam végig:) IsaBella, köszönöm itt is ezt a csodaszép, aprólékos munkát neked:)




6. A következő horgolt könyvjelző úgy született, hogy én megláttam egy blogon, nagyon megtetszett, s kitettem a blogomra, kérve, hogy valamelyik horgolos bloggerina készítse el nekem:) És szerencsém volt, mert egy játék alkalmával Inga elkészítette nekem ajándékba:) Kedves Inga, köszönöm neked, nagyon szeretem azt a kis lepkét rajta:)



7. A két következő könyvjelző azért kedves számomra, mert két tanítványomtól kaptam ajándékba őket, Molnár Dalmától és Gábor Zsuzsától, és ami remélem tükrözi az olvasás szeretetét náluk, és hogy úgy érzik, kaptak valami tőlem magyartanárként, emberként:) Lányok, köszönöm szépen:)


Végezetül pedig egyidézet a könyvekről, hogy stílusosan fejezzem be:

 "A könyvek nem azért vannak, hogy higgyünk nekik, hanem azért, hogy megvizsgáljuk őket. Egy könyv olvastán ne azt kérdezzük, hogy mit mond, hanem, hogy mit akar mondani." Umberto Eco: A rózsa neve

2013. július 13., szombat

Levendulás kajszibarack dzsem

A meggy után most beindult a kajszibarack szezonja nálunk. A Párom nagyszüleitől kaptunk egy nagy vödör kajszibarackot a kertjükből, rengeteget megettünk belőle, de még így is maradt kimagolva 10 kg. Ebből a tíz kg - ból mind dzsemet főztünk anyummal, s én kb. két kg-ból készítettem egy számomra újabb különlegességet, a levendulás kajszibarack dzsemet. Tudom, sokatok számára ez már nem újdonság, számomra viszont igen. A levendula az EK - s főnököm, Karcsi kertjéből, valamint kolleganőm Zsozsó kertjéből származik, itt is köszönet érte:) A barackért pedig nagy köszönet Margit néninek, Gyula bácsinak, és Párom édesanyjának, aki leszedte nekem:)
Így elkészült a harmadik különleges dzsemem a Bodzavirágos eperdzsem és a Keserű csokis meggydzsem mellé.


Hozzávalók (kb. 3 kisebb befőttesüveghez): 2 kg kimagozott kajszibarack, 60 dkg cukor, pici citromsó (citromsav), 4 - 5 szál levendula lemorzsolt virágai, késhegynyi szalicil.
Elkészítése: A barackot alaposan átmossuk, kimagozzuk, az esetleges hibás részeket eltávolítjuk, egy hibátlan zománcú edényben összeforgatjuk a cukorral és a citromsóval, egy éjszakát hideg helyen állni hagyjuk. Másnap erős tüzön felforraljuk, majd mérsékeljük alatta a tüzet, és folytonos kavargatás mellett sűrűre főzzük. Akkor van kész, ha egy tányérra kiveszünk belőle, és kihülve megdermed. A főzés befejezése előtt 10 percell hozzászórjuk a levendulát. A tűzről levéve hozzákavarjuk a szalicilt, tiszta befőttesüvegekbe töltjük, s a biztonság kedvéért 15 percet gőzöljük.

2013. július 12., péntek

Csirkemáj zöldbabsalátával

A szüleim veteményesében rengeteg gyalogbab (bokorbab) termett, amelyből el is tettünk a tegnap, üvegbe (hozok receptet is), fagyasztóba. Természetesen leves is készült belőle még a múlt héten, amelynek receptjét ITT találjátok.
A zöldbabsaláta Jamie Oliver után szabadon készült, hát óriási ötletei vannak, olyan receptek, amelyek pofonegyszerűek s méghozzá egészségesek is. Az én konyhámhoz, ízlésemhez igazítottam a receptet, hát nagyon finom és különleges ebéd lett belőle, nem utoljára készült az biztos:)


Hozzávalók(2 személyre):30 dkg csirkemáj, 2 hagyma, kevés olaj, só, bors. A zöldbabsalátához: 25 dkg zöldbab, 1 hagyma, 2 kávéskanál mustár, 6 evőkanál olaj, 2 evőkanál fehérborecet (nálam Tokaji bazsalikomos borecet), kis csokor petrezselyem - és zellerzöld, só, bors.
Elkészítése: Először elkészítjük a zöldbabsalátát. Az öntethez a hagymát nagyon finomra aprítjuk, összekeverjük az olajjal, a mustárral, a fehérborecettel, a finomra aprított zöld fűszerekkel, sóval, borssal ízesítjük. A zöldbabot megtisztíjuk, megmossuk, egészben hagyjuk. Enyhén sós vizet forralunk, s a zöldpaszulyt roppanósra főzzük, leszűrjük, óvatosan az öntethez keverjük, vagy inkább rázogatjuk egy nagyobb tálban, hogy ne törjön össze, s így hagyjuk kihülni, hogy átvegye az ízeket.
 A hagymát finomra aprítjuk, a felforrósított olajban megdinszteljük, hozzáadjuk a májat, borsozzuk, megszórjuk a felaprított petrezselyemzölddel, s a saját levében 10 perc alatt puhára sütjük. Amikor elkészült sózzuk, s a hideg zöldbabsalátával tálaljuk.

2013. július 11., csütörtök

Csirkesült pirított cukkinivel és hagymával

Ez egy nagyon egyszerű, gyorsan elkészíthető recept, mert most éppen rengeteg cukkinink terem, és én nagyon szeretem, kevésbé kalóriadús, mintha krumplit készítenénk a hús mellé:)


Hozzávalók: (4 személyre): 4  csirkecomb (2 alsó, 2 felső), a csirke mellehúsa, szárnyai, zúzája, só, bors, kevés olaj, 1 hagyma, 2 zöldpaprika. A körethez: 1 cukkini, 2 hagyma, bors, kevés olaj.
Elkészítése: a csirkecombokat átmossuk, letörüljük a víztől. A csirkehúst a felforrósított olajba helyezzük, sózzuk, borsozzuk, fehéredésig pirítjuk. Ekkor kevés vizet töltünk alája, hozzáadva a félbe vágott hagymát és paprikát, puhára pároljuk, majd zsírjára sütjük, megpirítjuk.
A cukkinit és a hagymát vékony karikákra vágjuk, borsozzuk. Egy serpenyőben kevés olajat forrósítunk, s erős lángnál a cukkini - és hagymakarikák mindkét felét pirosra sütjük. Csak tálaláskor sózzuk, hogy ne engedjen levet.

2013. július 10., szerda

Marosmenti halleves

Ezt a levest az Erdélyi Konyhás találkozón, Nagyágon készítettük nagyon sokan, mert egy ilyen bográcsos halleveshez, sok kéz elkél:) Adél és a férje, Hajnalka, Sedith, Jutka, a Főnök, és még mások is részt vettek a főzésben, természetesen egy egy ekkora csapat részére mi nagyobb adagot készítettünk, mint ami a receptben szerepel. Én a sok kóstólgatással úgy telelettem, hogy a levesből már nem is tudtam igazán enni, de a többiek azt mondták finom lett:) Lányok/fiúk, köszi a csapatmunkát:)

 

Hozzávalók: 3 kg halfej, farok - és csont, illetve apró halak, 2 kg halfilé, 10 dkg szalonna, 2 evőkanál olaj, 2 hagyma, 2 nagy zöldpaprika, 7 – 8 sárgarépa, 3 petrezselyemgyökér, 20 dkg száraztészta, 2 dl korpacibere, só, bors, 1 tasak sáfrány, 1 csokor petrezselyemzöld.
Elkészítése: A szalonnát kis kockákra vágjuk, a bográcsban kiolvasztjuk, hozzátöltjük az olajat, és megdinszteljük rajta az apróra vágott hagymát, valamint két – három finomra reszelt sárgarépát. Amikor a hagyma megdinsztelődött beledobjuk a felkockázott paprikát, együtt pirítjuk tovább. Amikor az alap elkészült hozzáadjuk a halalkatrészeket és ay apró halakat, kissé átforgatjuk, sózzuk, borsozzuk, felengedjük annyi vízzel amennyi ellepi. A bográcsot többször megrázogatva  puhára főzzük.
Ezután a levest leszűrjük, a levet visszaöntjük a bográcsba, és amikor fölforrt, hozzáadjuk a csíkokra vágott sárgarépát és petrezselymet. Amikor a zöldség megpuhult, hozzáadjuk a kockára vágott halfilét, valamint a száraztésztát, és néhány perc alatt összefőzzük. A korpaciberét külön fölforraljuk, majd a leveshez öntjük. Szükség szerint utánafűszerezünk, beletesszük a sáfrányt, és megszórjuk apróra vágott petrezselyemzölddel.





2013. július 9., kedd

Meggyszörp hidegen

A rengeteg meggyből szörpöt is készítettünk, hiszen nálunk annak is keletje van, igaz nem mindig marad meg télig, de hát üdítőre inkább nyáron áhítozunk, így fogy is közben:)



Hozzávalók: 8 kg meggy magostól, 3 liter víz, fél kávéskanál szalicil, 1 kávéskanál citromsó (citromsav), minden leszűrt liter szörphöz 80 dkg cukor.
Elkészítése: a meggyet 3 - 4 léből alaposan megmossuk, hibátlan zománcú edénybe tesszük, kézzel jól összetörjük. Hozzáadjuk a vizet, a szalicilt , a citromsót, összekavarjuk, lefödve egy éjszakát állni hagyjuk. Másnap egy tiszta gézbe, vagy valamilyen tiszta sűrű szövésű anyagba helyezzük, és fakanál nyelére rögzítve egy nagyobb edény fölé állítjuk, hogy átcsepegjen, nyomkodni nem szabad. Amikor átcsepegett lemérjük, s minden liter szörphöz hozzáadjuk a 80 dkg cukrot, addig kavargatjuk amíg a cukor teljesen elolvad benne. Ekkor tiszta üvegekbe töltjük, a tetejükre kevés szalicilt szórunk még.
Vízzel, ásványvízzel hígítva szolgáljuk fel.

2013. július 8., hétfő

Meggyes, csokoládés piskóta

Gyerekkoromban nagyon sokszor sütött édesanyám ilyen sütit, ha valami finomat kívántunk. Most a meggy feldolgozása közben/után jutalomként sütöttük magunknak ezt a gyors sütit, mert finom, és mégis hamar kész van:) El is fogyott mind egy morzsáig, csak mind ettük volna:)
Egymásután fotóztam a Keserű csokoládés meggydzsemet, a Meggyes, csokoládés piskótát valamit a Meggyszörpöt, így a fotók nagyon hasonlatosak egymáshoz, ugyanazzal a piros szettel készültek, szerintem ez a szín nagyon illik a meggyhez:)



 Hozzávalók: 7 tojás, 2 evőkanál víz a tojássárgához, 2 evőkanál víz a tojásfehérjéhez (tehát összesen 4 evőkanál víz), 9 evőkanál liszt, 9 evőkanál cukor, 1 csapott kávéskanál rózsakő (szalalkáli), a tojásfehérjéhez egy csipetnyi só, 15 dkg kimagolt meggy lecsepegtetve, 10 dkg csokoládé, 2 - 3 evőkanál búzadara (gríz).
Elkészítése: A tojássárgákhoz hozzáadjuk a 2 evőkanál vizet, a cukrot, a rózsakövet, habosra kavarjuk, amíg teljesen kifehéredik. A tojásfehérjéhez hozzáadjuk a 2 evőkanál vizet, a csipetnyi sót és kemény habbá verjük. A tojássárgás masszát fakanállal óvatosan összedolgozzuk a habbal és a liszttel, vigyázva, hogy ne törjük össze a habot. Sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk. A meggyet elkeverjük a búzadarával, hogy majd ne áztassa el a piskótát, rászórjuk a tepsiben lévő masszára, majd a kockára vágott csokit is. Előmelegített sütőben tűpróbáig sütjük. Az első tíz percben nem nyitjuk ki a sütő ajtaját, mert összeesik a piskóta.

2013. július 7., vasárnap

Keserű csokoládés meggydzsem

Az idén a mi vidékünkön rengeteg meggy termett, nagymamámék kertjében is annyi volt, hogy húzta le az ágakat. Sajnáltuk, hogy tönkremenjen, ezért rengeteget feldolgoztunk, nagymamám még ajándékozott is el, sajnos még így is maradt a fákon, de hát a madaraknak is kell:)
Anyummal kb 8 kosár meggyet dolgoztunk fel, készült befőtt, meggydzsem, nyers meggydzsem, meggylikőr, került a fagyasztóba magostól meg kimagolva egyaránt.
Ma a második adag meggydzsemet főztük, abból vettem el kb. 1 litret, három kis üvegre valót, amit 85 % -os keserű csokival ízesítettem, hát valami mennyei lett:)
Tehát ez a finom meggydzsem pont úgy készül mint az egyszerű meggydzsem, csak a végén hozzákavarjuk a kockára vágott csokit:)




Hozzávalók: 1, 5 - 2 kg meggy, 50 dkg cukor (lehet többet is tenni, a meggy savanyúságától függ), pici citromsó, 8 dkg 85 % - os keserű csokoládé, késhegynyi szalicil.
Elkészítése: Az érett meggyet megtisztítjuk, 3 - 4 léből átmossuk, lecsurgatjuk. Ezután kimagoljuk, húsdarálón ledaráljuk, közepers lángon addig főzzük, amíg sűrűsödni kezd, ekkor hozzáadjuk a cukrot, addig főzzük, míg teljesen besűrűsödik. Nem szabad leve maradjon. Közben folyamatosan kavargatjuk.
Amikor a dzsem készen van (ezt úgy ellenőrízzük, hogy egy tányérra kiveszünk néhány kanállal, ha kihülve megkocsonyásodik akkor jól van)hozzákavarjuka kockára vágott csokoládét,  forrón üvegekbe töltjük. Az üvekeket fedő nélkül másnapig egy fehér lappal lefödve állni hagyjuk, így bebőrözik a teteje a dzsemnek. Másnap kis szalicilt hintünk a tetejükre, s fedővel lezárjuk.
 A meggy is eléggé kényes gyümölcs, így nem árt a biztonság kedvéért 15 percig gőzölni.

2013. július 6., szombat

Rizseshússal töltött gömbcukkini

Tudom, ismét cukkini, de hát most van nálunk a szezonja, s most hozta első terméseit a gömbcukkinim. Az egyiket el is növeltem picit (látszik a fotón a háttérben), mert nem otthon a kertben van a cukkinitő, hanem kint a mezőn a veteményesben, így nem tudom mindennap megnézni. Nem baj, mert még lesz rajta:) Számomra az íze nem sokban különbözik a hagyományos cukkiniétól, de a fotókon nagyon mutatós:)  Mivel most nemrég volt töltött cukkini húsos - gombás töltelékkel, most rizses tölteléket választottam, jelentem, nagyon finom lett:) Igazi, könnyű nyári ebéd:)


Hozzávalók: 2 kisebb gömbcukkini, 15 - 17 dkg rizs, 20 dkg csirkesonka, 1 hagyma, só, bors, kis csokor tárkony, kevés olaj, 5 dkg juhsajt.
Elkészítése: Először is elkészítjük a rizseshúst. A csirkesonkát kis kockákra vágjuk, kevés olajban megpirítjuk, félretesszük. A hagymát apróra vágjuk, a felforrósított olajon üvegesre pároljuk, hozzáöntjük a rizset, fehéredésig együtt pirítjuk, majd felöntjük 3 dl vízzel, sózzuk, borsozzuk, alanyony lángon puhára pároljuk. Amikor megpuhult hozzáadjuk a megpirított csirkesonkát és az apróra vágott tárkonyt. A rizseshúst kihűtjük.
A cukkinit megmossuk, a tetejét levágjuk, kávéskanállal a közepét kivájjuk. Megtöltjük a rizseshússal, ráreszeljük a sajtot, visszatesszük a tetejét, megkenjük kissé olajjal, tűzálló tálba helyezve, előmelegített sütőben, közepes lángon puhára pároljuk.
Megjegyzés: tálaláskot tejfölt is adhatunk hozzá.

2013. július 2., kedd

Erdélyi Konyhás találkozó Nagyágon

Június utolsó hétvégéjén (28 - 30.) ebben az évben már másodszor találkozhattam az EK - s kollegáimmal, hisz sor került az idei második szakmai találkozóra, az Erdélyi Érchegységben, Hunyad megyében, Dévától 24 km - re lévő, Nagyágon. Nagyágról annyit kell tudni, hogy egészen az 1980 - as évekig aranybánya működött ott, német, román, szlovák, magyar bányászok népesítették be valamikor.
 Most már egy kicsit felszabadultabban indultam a találkozóra, mint a télen, hisz most már Gál Edithen kívül mindenkit ismertem a csapatban, tudtam nem csak kollegák, hanem barátok közé megyek. Azért is kívánkoztam még, mert sosem jártam Nagyágon, a többiekkel ellentétben, de az interneten böngészve csodaszép helynek tűnt. Megérkezve be is bizonyosodott, hogy tényleg egy csöndes, hegyekkel, erdőkkel körülvett kis falu, amelyet két napon keresztül csodálhattam a szállásunk udvarából, vagy a faluban sétálva.
Ez a hétvége a halak köré épült, halas recepteket próbáltunk ki, kóstóltunk meg. Azt hiszem életemben nem ettem összesen annyi finom, különlegesen elkészített halat , mint ezen a hétvégén, s jó pár praktikus dolgot is tanultam/tanultunk közben a halak elkészítéséről.
Természetesen nem csak a főzésről, evésről szólt a hétvége, hanem a beszélgetésekről, sétákról, szórakozásról. Jó volt részese lenni a közös munkának, jó volt látni, hogy a fiatal generáció (kollegáim gyerekei) is kezdenek haladni a mi nyomdokunkban, s szívesen segítettek bármiben egész hétvégén.
Karcsi, köszönöm, hogy lehetővé tetted nekünk ismét az együttlétet, lányok, fiúk nektek ismét köszönöm, hogy egy ilyen csapat részese lehetek, nagyon sokat jelent számomra. Adja a Jóisten, hogy mindannyian csak fejlődjünk szakmailag, s mind a négy kiadványunk egyre szebb és szebb legyen.:)
Most meg engedjétek meg, hogy  a teljesség ígénye nélkül, néhány fotót mutassak a hétvégéről. Teljes egészében két étel elkészítésében vettem részt, az első az Almával, zöld fűszerrel töltött, grillezett pisztráng, amit Zsozsóval, meg Adriennel közösen készítettünk, a másik pedig a Marosmenti halleves, amely elkészítésében sokan besegítettek, s amelynek megfőzése csupa kaland volt, igaz Adél, István, Hajnalka, Sedith?::)
A receptek mindegyikét majd olvashatjátok a soron következő kiadványainkban:)

A Nagy Csapat:)


A szállásunk


Kilátás az udvarból a római katolikus templommal.

Kilátás az udvarból az ortodox (eredetileg görög katolikus) templommal.

A római katolikus templom.

A villám sújtotta görög katolikus templom romja.

Készülődés a Halleveshez.
Jómagam a Halleves kavargatása közben:)

Fő az alaplé a Halleveshez.

Marosmenti halleves


Almával, zöld fűszerrel töltött grillezett pisztráng, még grillezés előtt:)

Adéllal:)
Adriennel, Éva kolleganőm lányával.



Hajnalka levendulái Zsozsótól:)