2013. április 30., kedd

Vinyegret vagyis orosz saláta

Az oroszok vinyegret salátájának őse az okroska, a neve és az elkészítése is a 19 században változott meg francia szakácsok hatására, akik ecet helyett különböző salátaszószokkal ( vinaigerette) ízesítették a zöldségeket. A vinyegret saláta alap  zöldségei a következők: burgonya, cékla, sárgarépa, savanyú káposzta. Az alap zöldségek idény szerint kiegészíthetők különböző friss vagy konzervált zöldségekkel. Hagyományosan majonéz és tejföl keverékéből készített salátaszósszal tálalják. ( Forrás: Wikipédia)
Én csak annyiban tértem el a hagyományos recepttől, hogy savanyú káposzta híján ecetes uborkával savanyítottam, mert azt olvastam, hogy azzal is helyettesíthető. Nagyon finom és különleges, ráadásul laktató saláta, így férfiak számára is ajánlani tudom:)



Hozzávalók: 25 dkg krumpli, 1 nagyobb cékla, 1 nagy sárgarépa, 3 ecetes uborka, 1 zöldhagyma, kb 1, 5 dl házi majonéz (1 tojásból készített majonéz), 1 dl tejföl, só, petrezselyemzöld.
Elkészítése: A kruplit és a céklát külön - külön, sós vízben, héjában puhára főzzük. Amikor kihült meghámozzuk, kisebb kockára vágjuk. A sárgarépát meghámozzuk és az uborkával együtt apró lyukú reszelőn lereszeljük. A zöldségeket egy tálba helyezzük, sózzuk,  a majonézt elkeverjük a tejföllel majd óvatosan összeforgatjuk a zöldségekkel. 3 - 4 órát a hűtőben érleljük, de ha egy éjszakát áll még finomabb lesz. Tálaláskor apróra vágott petrezselyemzöldet szórunk a tetejére.

2013. április 29., hétfő

Blini vagyis orosz palacsinta

A blini vagyis a kelt tésztából készített orosz palacsinta az orosz konyha egyik jellegzetes étele, amelynek különböző vallásos ünnepek étkezéseiben nagy szerepe van.
A hagyományos orosz blinit kétszer kelesztett tésztából sütötték. Először elkészítették az alaptésztát, majd miután az megkelt, keverték hozzá a további alkotórészeket, ezután újra pihentették és végül kemencében sütötték ki. Az orosz konyha a blinit hagyományosan kaviárral tálalta, de a böjti időszakokban almával, dzsemekkel is fogyasztják.


Hozzávalók: 20 dkg finomliszt, 3 dl tej, 4 tojás, 2 dkg élesztő, fél kávéskanál cukor, dzsem a tálaláshoz, pici olaj a sütéshez.
Elkészítése: 1, 5 dl langyos, cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt. A tojásokat szétválasztjuk. A tojássárgát elkeverjük a maradék 1, 5 dl tejjel. A tojásos tejbe beleszitáljuk a lisztet, alaposan összekeverjük, majd hozzáadjuk a tejben felfuttatott élesztőt. Meleg helyen, lefödve duplájára kelesztjük (kb. 1 óra). A tojásfehérjét csipetnyi sóval kemény habbá verjük, majd óvatosan a megkelt és jól átkevert masszához forgatjuk. Palacsintasütő serpenyőben pici olajat forrósítunk, és egy merengetőkanál segítségével egyenként kisütjük benne a palacsintákat. Különböző dzsemekkel tálalhatjuk.

2013. április 28., vasárnap

Báránymájjal töltött gomba

Lehet már unjátok a belsőségekkel készült ételeket, de mi nagyon szeretjük. Ez a recept is, még a húsvéti bárány májából készült, de aki nem szereti, vagy nem jut hozzá elkészítheti nyúl,  vagy szárnyas májából is. Nagyon finom.



Hozzávalók: 10 nagyobb sampinyon gomba, 15 dkg báránymáj, 2 zöldhagyma, fél kápia paprika, 10 dkg füstölt sajt, kis csokor petrezselyemzöld, só, vaj, olívaolaj.
Elkészítése: A báránymájat egy éjszakát  tejben áztatjuk. A gombákat alaposan átmossuk, a tönkjüket óvatosan kitörjük, félretesszük. A gombák kalapjába kis vajat helyezünk, a sütőben, közepes lángnál 10 perc alatt elősütjük. A hagymát karikára, a gombák tönkjét, a paprikát, a báránymájat apró kockákra vágjuk  A hagymát az olívaolajon megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a gombák felaprózott tönkjét és a paprikát, puhára pároljuk. Amikor már zsírjára sült hozzáadjuk a báránymájat, és a petrezselyemzöldet, néhány perc alatt megsütjük. A végén sózzuk.
Az elősütött gombákat megtöltjük a töltelékkel, a sajtot kisebb kockákra vágjuk, és a töltelék tetejére helyezzük.
A megtöltött gombákat kivajazott tepsibe tesszük, előmelegített sütőben addig sütjük, amíg a sajt megolvad és pirulni kezd a tetején.

Kókuszos, lime - os keksz

Ehhez a kekszhez a Citromos kekszem receptjét alakítottam át kissé, citrom helyett lime, és a liszt egy része helyett kókuszreszelék került bele. Nagyon találnak együtt, csak ajánlani tudom. Nálam a legeslegkedvencebb lett ez a kukoricaliszttel készülő citromos keksz alaprecept, variálni mindig lehet kicsit rajta:)




Hozzávalók: 6, 5 dkg finomliszt, 6 dkg kókuszreszelék,12, 5 dkg kukoricaliszt (vigyázzunk, liszt és nem kukoricadara!!! ), 12, 5 dkg puha vaj, 12 dkg cukor, 2 tojássárgája, 3/4 kávéskanál sütőpor, 1 lime lereszelt héja, 2 evőkanál házi vaníliás cukor, pici só.
Elkészítése: A hozzávalókat egy tálba tesszük, és alaposan összegyúrjuk. 1 - 2 órát a hűtőben pihentetjük.
Lisztezett deszkán kinyújtjuk, a tetejét is lisztezzük enyhén, mert másként ragad a tésztája. Kerek formákkal kiszúrjuk, sütőpapírral bélelt tepsibe, egymástól távol elhelyezzük. Előmelegített sütőben , alacsony lángon, 10 - 12 perc alatt világosra sütjük.
  Megjegyzés: Nem kötelező, de cukormázzal is bekenhetjük a kekszeket. A cukormázhoz: 15 dkg átszitált porcukor, 2 - 3 evőkanál limelé. A porcukrot kézi mixer segítségével simára kavarjuk a lime levével. A kihült kekszek tetejét bekenjük ezzel a cukormázzal.
Én jelenleg nem kentem rá cukormázat, ahogy látható is a fotón.

2013. április 26., péntek

Szedres túrókrém

Ha valami gyors, egészséges és aránylag olcsó édességre vágyunk, íme itt van egy. Az ízesítése bármilyen dzsemmel variálható, ígény szerint.


Hozzávalók: 25 dkg félzsíros tehéntúró, 1, 5 dl natúr joghurt ( ha lehetséges házilag készített), 2 evőkanál xilit (nem diétázóknak cukor), 3 - 4 evőkanál házi szederdzsem, fél citrom lereszelt héja, 3 - 3 citromfű levél.
Elkészítése: A citromfű levelet apróra vágjuk, az összes hozzávalót alaposan összekeverjük, amíg krémes állaga lesz. Aki nem szereti, hogy nagyobb túró darabok legyenek benne, botmixerrel krémesítheti jobban.

2013. április 25., csütörtök

Bekecs tető (Háztető) sütemény

Bekecs tető néven volt nagy sláger gyerekkoromban ez a sütemény, amelyet az interneten Háztető sütemény néven találtam meg. Valőszínű azért lett a mi vidékünkön Bekecs tető, mert Nyárádszereda itt terül el a Bekecs hegy alatt, ahogy a nóta is mondja " Bekecs alatt Nyárád tere ", s találóbbnak érezték/éreztük ezt a megnevezést. Kissé hosszadalmas az elkészítése ennek a süteménynek, de a látvány, a finomsága kárpótol érte. Mi anyummal közösen készítettük el még húsvétra, ketten sütöttük ki a lapokat, aztán ő állította össze, mert közbe megérkezett a Párom, s nem tudtam segíteni neki. De a glazúrt ismét én készítettem és kentem rá. Sajnos a fotók nem lettek olyan szépek, mert a húsvéti futásban nem volt elegendő idő a szép fotókhoz.
A régi receptünket sehol sem találta anyum, így egy kolleganőm hozta el nekem, Jutka, itt is köszönöm:)




Hozzávalók: 60 dkg liszt, 25 dkg cukor, 5 dkg zsír, 3 evőkanál méz, 2 tojás, 1 kávéskanál szalalkáli vagy szódabikarbóna, 1 evőkanál kakaó, 10 evőkanál tej ( lehet valamennyivel kevesebb vagy több, amennyit felvesz a liszt) plusz 1 - 2 evőkanál tej a kakaó eldolgozásához. Kb 1 dl forró tej a lapok lekenéséhez.
A krémhez: 3 tasak vaníliás pudingpor, 1 liter tej, 6 evőkanál cukor, 25 dkg jó minőségű margarin, 20 dkg porcukor.
A glazúrhoz: 10 dkg étcsokoládé, diónyi vaj, esetleg kevés kókuszreszelék a szóráshoz.
Elkészítése: A cukrot, a zsírt, a mézet, a tojást, a szalalkálit összekavarjuk, hozzáadjuk a lisztet, és annyi tejet, hogy gyórható tésztát kapjunk. A tésztát két részre osztjuk. Feléből két cipót gyúrunk, kinyújtjuk, és sütőpapírral bélelt tepsiben vagy a tepsi hátulján megsütjük. Amint kivesszük a sütőből, azon melegen a két lapot megkenjük a forró tejjel, hogy ne keményedjen meg, és még melegen a két lapot három - három egyenlő részre vágjuk. Ha kihűl, törik. A másik fél adag tésztához hozzágyórjuk a kakaót, a tejjel eldolgozzuk. Tizenkét egyenlő részre vágjuk, mindenikből tepsi hosszúságú rudat sodrunk, megsütjük, melegen bekenjük tejjel.
A krémhez a pudingport a cukorral, a tejjel, folyamatos kavargatás mellett sűrűre főzzük. A margarint a porcukorral habosra keverjük. amikor a puding kihűlt, a kettőt összekeverjük és szép sima krémmé kavarjuk.
Összeállítása: Veszünk három lapot. Az egyiket lefektetjük, ez lesz a sütemény alja. Erre krémet kenünk, és ráillesztünk három rudat, kicsit belenyomkodjuk a krémbe. Újabb krémréteget kenünk, erre két rudat illesztünk, ezekre is krémet teszünk, végül beillesztjük a hatodik rudt is. Erre is kenünk egy kis krémet, és az egészet megpróbáljuk szép háromszög formájúra alakítani. Két oldalára ráhelyezzük a maradék két lapot, úgy hogy az egyik lap széle fedje a másik lap vágási felületét. Ugyanígy járunk el a megmaradt három tésztalappal, és a megmaradt krémmel.
A glazúrhoz: a csokoládét a vajjal tűz felett szép simára keverjük, ezzel vonjuk be a süteményt. A tetejére kókuszreszeléket szórhatunk, így havas látszatot érhetünk el.
Érdemes a süteményt egy - két nappal a felhasználás előtt elkészíteni, hogy a lapok megpuhulhassanak.

2013. április 24., szerda

Tavaszi zöldes omlett tekercs

Eszternél láttam meg egy medvehagymás omlett tekercset, amit muszály volt kipróbálnom:) Sajnos medvehagymám még mindig nincs, így más zöldek után kellett néznem. A következők voltak a hűtőben: zöldhagyma, vadfokhagyma szár, reteklevél. Tehát ezekből sütöttem. Nagyon finom lett, Eszter kösz az ötletet:)


Hozzávalók: 3 tojás, fél dl tej, só, egy összmaréknyi zöldhagyma és vadfokhagyma szár, valamint zsenge reteklevél, 5 dkg burduf túró (vagy sajt), kis olaj a sütéshez.
Elkészítése: A zöldeket apróra vágjuk, az olajon kissé megfonnyasztjuk, de csak éppen addig, amíg összeesnek. A tojásokat a tejjel, a sóval felverjük, majd a zöldekre öntjük. Fedő nélkül és kavargatás nélkül alacsony lángon addig sütjük, amíg a teteje is kocsonyás lesz. Egy nagyobb tányérra csúsztatjuk, rászórjuk a túrót, óvatosan feltekerjük, majd szeleteljük. Friss zöldségekkel tálaljuk.

Az a bizonyos vadfokhagyma, amiről én beszélek a Terebess Fűszerkalauz szerint a spanyol fokhagyma (török fokhagyma vagy magvas fokhagyma). Nálunk ez a fokhagyma kissé vizes réteken terem olyan mennyiségben, hogy sokszor messzire érzik az illata, sőt az ott kaszált takarmányon is érzik, még megszáradva is. Én a tavalyelőtt szedtem ennek a fokhagymánal a léghagymáiból, elültettem cserépben, ki is hajtott vékony szárakat, az üvegházban áttelelt, most meg ilyen lett, amit a képen láttok.


A következő kép a Terebessről származik, így néz ki a léghagymája (amiről szaporodik) ennek a fokhagymának. Nem tudom biztosra, hogy vadfokhagymának nevezik-e, de külföldi oldalakon is megnéztem, ott így nevezik.


2013. április 23., kedd

Bárányaprólék pörkölt

Ismét belsőségekkel jön egy recept. Még a húsvéti bárány belsőségeiből készült, nagyon finomra sikeredett. Szerencsénkre a szüleim tartanak juhokat is, így a bárányhús meg a belsőség is házi termék nálunk, másként nem nagyon jutnánk hozzá. De hátha még valaki szereti is a belsőségeket, meg alapanyaga is van hozzá :)




Hozzávalók: 3 – 4 hagyma, egy bárány belsőségei (tüdő, vese, máj, szív), kevés olaj, só, bors.
Elkészítése: a belsőségeket tejben kiáztatjuk, nagyobb kockákra vágjuk. A hagymát a felforrósított olajon üvegesre pároljuk, hozzáadjuk a tüdőt, a szivet, sózzuk, borsozzuk, és fél dl vizet töltve alája puhára pároljuk. A legvégén hozzáadjuk a májat és a vesét, néhány percig együtt főzzük, amíg a máj és a vese is elkészül.
Puliszkával, friss kenyérrel, savanyúsággal tálaljuk.

2013. április 22., hétfő

Tyúkzsíros kifli

A kifli eredeti receptjét Chef Vikitől hoztam, itt is köszönet érte:) Az eredeti receptben libazsír szerepel, én tyúkzsírral készítettem, ugyanis édesanyám olyan szép kövér tyúkokat nevel, hogy mindig kiolvasztja a zsírjukat, így ezt használtam fel. A tyúkzsír is majdnem olyan finom, mint a libazsír, mi nagyon szeretjük kenyérre kenve, zöldségekkel is. Én mostanában lemondtam róla, mert ugye kenyeret sem eszem, meg a zsír is hízlal. De elég sok tyúkzsír felgyült édesanyámnál, s én már rég láttam ezt a libazsíros receptet, így végre kipróbáltam. Mit mondhatnék? Fenséges lett, alig bírtam leállítani magamat:) Olyan szépen megkeltek, hatalmasak lettek, tízóraira bőven elég egyet megenni belőle.
Kicsit variáltam a recepten, hogy ellensúlyozzam a tyúkzsírt, fele lisztet teljes kiőrlésűre cseréltem, töltelékként mozzarella került bele, az adag egyik felébe a mozzarella mellé petrezselyemzöld és metélőhagyma, a másik felébe pedig füstölt pirospaprika került. Igazi, puha, habkönnyű kiflik lettek.



Hozzávalók: 50 dkg liszt (25 dkg finomliszt és 25 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt) , 8 dkg tyúkzsír, 3 dl tej, 2, 5 dkg élesztő, 2 kávéskanál só, 1 kávéskanál cukor, 10 dkg mozzarella, kis csokor petrezselyemzöld és metélőhagyma, füstölt pirospaprika, 1 tojás a lekenéshez, szezámmag, füstölt só a megszóráshoz.
Elkészítése. A lisztet egy nagyobb tálba szitáljuk, a közepébe mélyedést vájunk, belemorzsoljuk az élesztőt, rászórjuk a cukrot, felöntjük a langyos tejjel, 15 percet pihentetjük, míg az élesztő felfut. Ekkor hozzáadjuk a tyúkzsírt, a sót, alaposan összedolgozzuk, megdagasztjuk, amíg ruganyos, egynemű tésztát kapunk. Meleg helyen kb. 1 óra alatt duplájára kelesztjük. Amikor megkelt a tésztát kétfele vesszük, mindkettőt kör alakúra nyújtjuk, megszórjuk reszelt/morzsolt mozzarellával, egyikre apróra vágott petrezselyemzöldet, másikra füstölt paprikát szórunk. Mindkét kört 8 cikkelyre vágjuk, a szélesebb felétől feltekerjük. Sütőpapírral bélelt tepsibe, egymástól távol helyezzük őket, mert még kelni fognak. A kifliket lekenjük a felvert tojással, megszórjuk szezámmaggal, füstölt sóval, s még 20 percig kelesztjük. Közepes hőfokon, 15 - 17 perc alatt megsütjük.

2013. április 20., szombat

Bruschetta

Még februárban, Ivóban , az EK - s találkozón ettem életemben először bruschettát, és rögtön nagy kedvencemmé vált. Ott Norbi készítette nekünk, aki szintén a Honor Villa vendége volt. Tőle lestem el a receptet, amit már itthon is elkészítettem kis változtatással, hát isteni volt. Az én bruschettám biztos, hogy nem autentikus, mert rigmányi házikenyérrel készült, meg füstölt sajt került a tetejére, de hogy sokszor fogom még elkészíteni az biztos. Igaz, kenyeret nem nagyon eszek mostanában, így  korlátoznom kell magam bruschetta ügyben:) De egy hónapban egyszer belefér:) A piacon sikerült finom édes, igaz, nem hazai, hanem török paradicsomot venni, most abból készült, de itthoni, kertben termett paradicsommal biztos finomabb lesz.
Tudom sokatoknak ez már nem lesz újdonság, de nekem nagyon az, így szeretném megörökíteni a receptjét is, amely így tökéletes ahogy van. Köszi, Norbi itt is (bár nem nagyon hiszem, hogy olvasod):)


Hozzávalók: 2 - 3 szelet kenyér, két közepes, édes paradicsom, 3 - 4 cikk fokhagyma, 1 zöldhagyma, friss bazsalikomlevél (nálam most csak szárított volt, de így is finom), 1 kávéskanál olívaolaj, 5 dkg száraz parmezán vagy pecorino (nálam csak finom füstölt sajt volt), só, frissen őrölt bors, a kenyér megkenéséhez olívaolaj.
Elkészítése:  A paradicsomot apró kockákra vágjuk, a zöldhagymát finomra aprítjuk, a fokhagymát áttörjük. Mindezt sózzuk, megszórjuk az apróra vágott bazsalikomlevéllel, meglocsoljuk az olívaolajjal, és alaposan összekavarjuk, óvatosan, hogy a paradicsomkockák össze ne törjenek.
A kenyérszeleteket megpirítjuk, megkenjük fokhagymával, meglocsoljuk kevés olívaolajjal, ráhalmozzuk a paradicsomos keveréket, borsozzuk, sajtot reszelünk a tetejére. Azonnal tálaljuk.

2013. április 19., péntek

Tavaszi virágeső hétvégére

Recept helyett most sok - sok szeretettel hoztam ezeket a virágokat nektek, amelyeket Rigmányban (a szőlősben, az erdőn), anyumék kertjében és a saját ablakomban fényképeztem. Muszály megmutatnom őket, olyan szépek. Egyesek nevét ismerem, de van olyan is amelyiket nem, ha esetleg ti tudjátok, nem bánom, ha megírjátok:)

A salátaboglárka (pipirisaláta) virágja.

Árvacsalán.

Pásztortáska

Nadály virágja.


Barackfa virágja.

Sárga tyúktaréj.

Kékilona.

Kakukkvirág.

Tavaszi kankalin (túróvirágnak hívják Rigmányban)
Felirat hozzáadása



Most virágzik először nálam az első orchideám, nagyon szép, igaz tápszerrel is öntözöm, mert hulltak le a bimbói, azóta szépen virágzik.


2013. április 18., csütörtök

Hamis pizza tojásból báránymájjal

A receptjeimet nézegetve jöttem rá, hogy elég sok tojást eszek, de hát nagyon szeretem:) Csakis anyum tyúkjai által tojt tojást használok, s igyekszem minél változatosabban elkészíteni. A most következő recept nagyon finom vasárnapi reggeli, vagy hétköznapi ebéd is lehet.




Hozzávalók (két személyre) : 4 tojás, kis csokor petrezselyemzöld és metélőhagyma, só, olaj a sütéshez; a feltéthez: 10 dkg báránymáj, 2 zöldhagyma, fél kápia paprika, 2 – 3 gomba vagy a gombák tönkje, kis csokor petrezselyemzöld, 5 dkg burduf túró, só, olívaolaj
Elkészítése: A tojást sózzuk, hozzáadjuk az apróra vágott petrezselyemzöldet, metélőhagymát, és villával alaposan felverjük. A felvert tojást a felforrósított olajra öntjük, azonnal lefödjük, keverés nélkül megsütjük. Amikor egyik fele megsült fakanál segítségével gyorsan megfordítjuk, ismét visszafödjük. Így szépen felemelkedik, felpúposodik.  Amikor elkészült tányérra borítjuk.
A báránymájat egy éjszakát  tejben áztatjuk. A hagymát karikára, a gombákat vagy a gombák tönkjét, a paprikát, a báránymájat apró kockákra vágjuk  A hagymát az olívaolajon megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a gombát és a paprikát, puhára pároljuk. Amikor már zsírjára sült hozzáadjuk a báránymájat, és a petrezselyemzöldet, néhány perc alatt megsütjük. A végén sózzuk.
A feltétet a tányérra borított tojásalapra helyezzük, megszórjuk burduf túróval.
Friss zöldségekkel tálaljuk.
Megjegyzés: Ha nem szeretjük a báránymájat, szárnyasmájból is elkészíthetjük

2013. április 17., szerda

Kukoricasaláta tavaszi zöldekkel

Én nagyon szeretem a kukoricát, a kukoricalevesben, a pizzán, a salátákban egyaránt. Most egy nagyon kukoricás salátát készítettem majonézesen, friss tavaszi zöldekkel megspékelve. Tudom, hogy a majonéz nem diétás étel, de a kukoricával nagyon talál, így néhanapján én is készítek majonézt.


Hozzávalók: 1 nagyobb kukoricakonzerv, 2 nagyobb gomba, 4 - 5 hónapos retek, 1 kisebb kápia paprika, 10 dkg füstölt sajt, 3 kis maréknyi tavaszi zöld: vadsóska, pipirisaláta (versengő saláta), pitypanglevél, 1 tojásból készített majonéz (kb 1, 5 dl ), 2 evőkanál tejföl, 2 evőkanál natúr joghurt, só, fehérbors.
Elkészítése: a kukoricát lecsepegtetjük. A gombát sós vízben pár perc alatt megfőzzük, kis kockákra vágjuk. A retket, a paprikát, a sajtot szintén kis kockákra vágjuk. Elkészítjük a majonézt, hozzákeverjük a tejfölt és a joghurtot, majd óvatosan beleforgatjuk a kukoricát, a gombát, a retket, a paprikát, a sajtot, fűszerezzük, a hűtőben lehűtjük. Tálaláskor hozzákavarjuk az apróra tépkedett zöld leveleket.

2013. április 16., kedd

Csalánleves füstölt csülökkel


A csalánleves az egyik kedvenc tavaszi levesem, a spenót, a saláta mellett. Igaz most is édesanyám főzte, mert az egész család számára jó nagy adagban készült. Tudom, sokan tartózkodnak tőle, de higgyétek el nagyon finom. Természetesen a csalánból akkor főzünk levest, amikor levelei még zsengék, picik, kora tavasszal, és csakis olyan helyről gyűjtjük ahol semmilyen szennyeződés, vegyszerezés nem érte.



 Hozzávalók: kb. 1 kg csalán, 1 füstölt disznócsülök, só, ecet, 5 - 6 cikk fokhagyma, kis csokor friss vagy szárított csombor, 2 - 3 evőkanál rizs, csorrintásnyi olaj; az eresztékhez: 2 evőkanál liszt, 1 tojás, 2 dl tej.
Elkészítése: a füstölt csülköt főni tesszük, amikor felfőtt a levét leöntjük, feltöltjük  tiszta meleg vízzel, ebben főzzük puhára. A csalánt egy edény felett szűrőben megforrázzuk, megvágjuk, és a fokhagymával, a csomborral együtt a  füstölt húshoz adjuk, amikor felforrt beleszórjuk a rizset is. Amire a rizs megfő elkészítjük az eresztéket: a tojást a liszttel csomómentesre kavarjuk, felöntjük fele vízzel, fele tejjel. Az levest a lángról félrehúzzuk, így keverjük bele az eresztéket, mert könnyen összefut. Végül ecettel savanyítjuk, sózzuk ha szükséges, és egy csorrintás olajat keverünk bele.

A Vándorajándék nyertese

A Vándorajándék játékomra összesen nyolcan jelentkeztetek, beérkezési sorrendben a következők:
  1. Krealady
  2. Rózsa Pachné Szévald
  3. Zsuzska
  4. Gionetta
  5. Inga
  6. Latinka
  7. Noryta
  8. Böbe
A Páromat kértem meg, hogy mondjon egy számot 1 és 8 között, tehát a szerencsés nyertest ő választotta ki. A választott szám a 7-es volt, így a nyertes nem más, mint Noryta, a Mami nyomdokaiban nevű blog írója. Noryta nagy gratula:) Menjetek majd játszani Norytához, én is megyek, mert csodaszép horgolt ékszereket és más kézműves tárgyakat készít, biztos vagyok benne, hogy vmi szépséggel váltja ki nyereményét:)
Noryta a címed megvan, hamarosan küldöm a nyereményt:)

Köszönöm, hogy játsztatok velem:)

2013. április 14., vasárnap

Vaníliás cukor házilag

Tudom sokatoknak már nem újdonság, de nekem igen:) Még a tavaly kaptam ajándékba Tititől két rúd vaníliát, egyik rúdból készítettem most ezt a vanílás cukrot, ezután, csak ezt fogom használni. Nem hiába zengenek ódákat róla:)


Hozzávalók: 1 vanília rúd, kb. 20 dkg kristálycukor.
Elkészítése: A vanília rúdat kettőbe vágjuk, magjait kikaparjuk, két evőkanál cukorban jól elmorzsoljuk. Egy tiszta befőttes üvegbe töltjük a cukrot, a cukorral elmorzsolt vanília magocskákat, valamint a vanília héjakat.
Sötét, hűvős, szellős helyen, naponta felrázva 3 hétig érleljük, utána máris használhatjuk. Ahány kanállal kiveszünk belőle, mindig annyival pótoljuk.

2013. április 12., péntek

Tavaszi saláta zöldfűszeres joghurtöntettel

Nem nagyon akar jönni a tavasz, de én már nagyon várom, és már friss zöldségek is kaphatóak a piacon. Ezzel az egészséges, szép színes salátával is a tavaszt várom:)



Hozzávalók: 3 - 4 hónapos retek, fél kigyóuborka, 2 – 3 zöldhagyma, 1 evőkanál olívaolaj, pici só; az öntethez: 1 dl natúr joghurt, 4 evőkanál tejföl, 2 cikk fokhagyma, zöldfűszerek: kapor, petrezselyemzöld, metélőhagyma, zöld hagymaszár, pici só.
Elkészítése: A joghurtot krémesre kavarjuk a tejföllel, hozzáadjuk az áttört fokhagymát, majd a finomra aprított zöldfűszereket, valamint a sót. 1 órát a hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek.
A zöldségeket kis kockára vágjuk, megsózzuk, óvatosan összekeverjük az olívaolajjal, a behűtött öntetet kis tálkában adjuk mellé. Azonnal tálaljuk.
Megjegyzés: önmagában is kiváló reggeli vagy vacsora, de sült, grillezett húsok mellé köretként is adhatjuk

2013. április 11., csütörtök

A magyar költészet napja

Egy kissé talán már későn írom ezt a bejegyzést, de ma kirándulni voltam, amely keretében Tordát, Torockót, Torockószentgyörgyöt, Nagyenyedet látogattuk meg. Mindenhol gyönyörű volt, Torockó a csodaszép házaival, a Székelykővel, de a legjobban meghatott talán ott járni, ahol annak idején egyik kedvenc költőm Áprily Lajos tanároskodott, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban. Ezért a Magyar Költészet Napja alkalmából egy Áprily verset hoztam ismét, én nem tudom megunni. Az alábbi emléktábla az éppen renoválás alatt álló Kollégium falán található.



Áprily Lajos: Enyedi csend 


 Enyedi csend, - ma megkívántalak.


Hogy ültél kertek s százéves falak
áldott hűsében, dombok vállain –
Gyümölcseim sárgára benned értek
s benned fakadtak friss virágaim.
Belőled jöttek a könyvtár-homályban
öreg könyvekbe bűvölt szellemek.
Szent álmodásod a torony-harang is
csak bársony ujjal érintette meg.
Ha sűrű volt, te hűtötted le vérem,
te őriztél a városvég felett,
hol a kápolnadombi sétatéren
tanyát fogtunk a vesztett ház helyett.
Vidéki voltál. Zsibbadt. Egyzenéjű.
De egy-zenédben hogy dalolt a szín,
ha – mint aranyhal kristálykút-fenéken –
mélyedben olykor megcsillant a rím.
Voltál nászinduló és dajka-dallam,
bróm békessége és halál-követ.
Apám nyolcvanhatéves ősz fejével
öledbe hullt a méhesből jövet.
S volt egy napod. Az Isten fénye késett,
sötétbe hullt a megbomlott világ.
jaj, most is hallom rémült szívverésed,
s hallom, milyen vad-éleset sikoltasz,
amikor átdöfnek piros szuronnyal
az első ellenséges trombiták.
Ezt pesti utca-lázban énekeltem.
Füst hullt a zajba és kémény-salak.
Enyedi csend – te régi, drága, tiszta,
reád gondoltam és áldottalak.

2013. április 10., szerda

Tiroli burgonyaleves a Blogkóstoló 8-ra

A Blogkóstoló 8. fordulójának háziasszonya, Hani, az Ízemlékek blog írója, a Receptnapló nevű blogot sorsolta ki számomra. A blogon rengeteg finom sütemény, torta található, de nekem mégis egy levesen akadt meg a szemem, mert én nagyon leveses vagyok, leves nélkül el se tudom képzelni a napot. Andrea, nagyon finom lett a leves, köszönöm szépen:) Hani, neked meg a háziasszonyságot:)

 
Hozzávalók: 60 dkg burgonya, 1 hagyma, 7 dl tej,  1 evőkanál vaj, só, bors, szerecsendió, kis csokor friss zöldfűszer (nálam petrezselyemzöld és metélőhagyma), pici szerecsendió.
Elkészítése: A krumplit meghámozzuk, megmossuk, kockára vágjuk. Az apróra vágott hagymát megfonnyasztjuk a felforrósított vajon, majd hozzáadjuk a krumplit és felöntjük 1 liter vízzel, sózzuk, borsozzuk, puhára főzzük. Amikor a krumpli megpuhult botmixer segítségével pürésítjük, hozzákavarjuk a tejet, legvégén pedig beleszórjuk a szerecsendiót és az apróra vágott zöldfűszereket.

2013. április 9., kedd

Pudingos keksz

Még húsvét előtt láttam meg ezt a mutatós kekszet marisz57 blogján. Húsvétra el is készítettem, mégpedig három ízben: epres, kókuszos, csokis változatban. Az állaga az igazi, ropogós kekszekre hasonlít, és ízre isteni, a Páromnak és a családnak is nagyon ízlett. Ha többféle színben készítjük, nagyon jól mutat egy tálcán tálalva. Marisz, nagyon szépen köszönöm a receptet, biztos, hogy máskor is elkészítem:)


Hozzávalók: 25 dkg liszt, 25 dkg margarin, 10 dkg porcukor, 1 tasak vaníliás cukor, 10 dkg pudingpor (3 dkg epres, 3 dkg kókuszos, 4 dkg keserű csokis).
Elkészítése: A szobahömérsékletű margarint elmorzsoljuk a liszttel, majd hozzáadjuk a porcukrot, a vanílás cukrot, és könnyen formázható masszává dolgozzuk. A tésztát három részre osztjuk, az elsőhöz hozzágyúrjuk az epre pudingport, a másodikhoz a kókuszosat, a harmadikhoz pedig a csokisat. A tésztából diónyi golyócskákat formázunk, sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, villával mintát nyomunk rá, előmelegített sütőben, alacsony lángon 15 - 20 perc alatt megsütjük.
Én az epreset Oetkeres pudingporral készítettem, halvány rozsaszínűek lettek.

2013. április 8., hétfő

Szilvás lepény

Mónika Váncza - projektjéből választottam ezt a süteményt, amellyel a Páromat vártam haza még húsvét előtt. Természetesen nem csak a Párom kóstólta meg, hanem az én családom, meg az övé is, mind egy falatig elfogyott, mindenkinek nagyon ízlett. Fagyasztott szilvából készítettem, de így is nagyon finom lett, a nyáron/őszön hátha ki tudom próbálni friss szilvából is. Mónika, köszi a receptet:)


Hozzávalók: 50 dkg liszt, 12 dkg zsír, 1 tasak sütőpor, 1 tojás, 5 dkg cukor, annyi tej, hogy a tészta lágyan gyúrható legyen (10 -  12 evőkanál), 1 kg kimagozott, félbe vágott szilva, 2 evőkanál fahéj, 4 evőkanál porcukor, 1 tojássárgája a kenéshez, kevés porcukor a szóráshoz.
Elkészítése: A lisztet elkeverjük a sütőporral, majd hozzágyúrjuk a zsírt, a tojást, a cukrot és annyi tejet, hogy lágyan gyúrható tésztát kapjunk. A tésztát két részre osztjuk. Az egyik részt kinyújtjuk, és sütőpapírral bélelt tepsi aljába simítjuk. Erre rárakjuk a szilvát, megszórjuk a fahéj - porcukor keverékével, majd ráhelyezzük a második kinyújtott lapot. A tetejét megkenjük a felvert tojássárgájával, villával megszúrkáljuk. Előmelegített sütőben, közepes lángon 30 - 40 perc alatt megsütjük. Kihülve négyszögletes darabokra vágjuk, meghintjük porcukorral.

2013. április 7., vasárnap

Olívabogyós szarvascsíkok

Az ivói EK - s találkozón kaptam ajándékba 50 dkg szarvashúst, amelyet Adél receptje alapján készítettem el. És hogy miért? Mert Adél Ivóban már elkészítette ezt a receptet, így volt szerencsém megkóstólni, és nagyon, de nagyon ízlett. Már akkor elhatároztam, hogy amikor Húsvétban hazajön a Párom, így fogom elkészíteni. És lőn:) Mindenkinek juttattunk belőle egy kis kóstolót, és a visszajelzések szerint mindenkinek nagyon ízlett. Jó lenne többször ilyen finom vadhúshoz jutni.
Csupán két apróságot változtattam rajta, fehérbor helyett pezsgőt használtam, mert csak az volt itthon, a cukrot pedig kihagytam. Adél, köszi szépen a receptet:)

 
Hozzávalók: 50 dkg szarvas hátszín, 1 evőkanál olaj, 2 nagy hagyma, 2 cikk fokhagyma, 2 szál sárgarépa, 2 dl pezsgő, 2 dl  jó sűrű házi paradicsomlé, 15 dkg kimagolt fekete olívabogyó, só, bors, 2 babérlevél; a körethez: 30 dkg kocka tészta.
Elkészítése: a szarvas hátszínt ujjnyi vastag szeletekre vágjuk. A felforrósított olajon megdinszteljük az apróra vágott hagymát. A hagymás olajban megpirítjuk a hússzeletek mindkét felét, majd hozzáadjuk a fokhagymát, a karikára vágott sárgarépát, sózzuk, borsozzuk, beledobjuk a babérlevelet. Felöntjük a pezsgővel és a paradicsomlével és lefedve, lassú lángon addig főzzük, míg a hús megpuhul. Ha szükséges, a levét kevés vízzel pótoljuk. Amikor a hús megpuhult, kivesszük és meleg helyen pihentetjük. A visszamaradt mártásból kivesszük a babérlevelet, botmixerrel pürésítjük és hozzáadjuk a karikákra vágott olívabogyót  majd felforraljuk. A kocka tésztát kifőzzük, hússal és mártással tálaljuk.


A szarvashús még elkészítés előtt.

2013. április 5., péntek

Vándorajándék

Már többször is részt vettem a Vándorajándék játékon, de eddig még sosem sikerült nyernem, de megérte várni, mert Inga felajánlása/ajándéka egy türkiz színű sál volt, amit hozzám juttatott a szerencse. És Ingától még egy csodás horgolt pillangós könyvjelzőt is kaptam ajándékba, amelynek mintapéldányát egyszer megmutattam nektek itt a blogon. Inga, csodaszép lett a könyvjelző, köszönöm szépen, olyan kedves vagy, hogy elkészítetted:)

Tehát a következőket hozta a postás Ingától, amiből én a sálat választottam, mert nagyon szeretem a türkiz színt.



Mivel én gasztroblogger vagyok, így a kézügyességem nem valami jó, mégis úgy gondoltam, valami olyasmit ajánlok fel, amiben az én kezem munkája is benne van, ez pedig nem más, mint az Erdélyi Konyha sikersorozatának 8. darabja, a Zöld fűszeres ételek, amelynek én is szerzője vagyok, és amelyben nekem is 17 receptem szerepel. Azt hiszem ennél jobban semmi sem képvisel engem.

Tehát a következő ajándékok vándorolnak tovább tőlem egy szerencsés nyerteshez:



A játékszabályok:

1. Csak egy ajándékot tarthatsz meg.
2. Neked is hozzá kell tenned egy ajándékot.
3. Be kell mutatnod mit is kaptál a csomagodban és linkelni kitől.
4. Meg kell hirdetned a játékot, vagy ha nincs blogod akkor tovább kell küldened a két ajándékot (a tiéddel együtt lesz kettő) egy olyan személynek aki ismeri a játékot és folytatni tudja a láncot.
4. Minimum egy hétig hirdetni kell a játékot, de ha nincs jelentkező (remélem ez nem következik be) akkor lehet tovább várni.
5. A játék hirdetésekor megmutatod mi vándorol tovább és, hogy te mit teszel hozzá.
6. Ha már nyertél, és ajándékoztál akkor tiéd a vándorajándék embléma is amit kitehetsz a blogodra.
7. Nem feltétel, hogy nem játszhatsz ezek után tovább, a részvétel nem kizáró ok. Rajtad múlik.


A játéknak ugyan nem feltétele, de ha van módod rá, kérlek hirdesd meg, hogy minél több jelentkező legyen.

Jelentkezési határidő: 2013. április 12, péntek.


Sok szerencsét, gyertek játszani!

És a meglepi ajándékom Ingától:


Inga, mégegyszer ezer köszönet és hála érte:)

2013. április 4., csütörtök

Kajszibarack krémleves habgaluskával

Fagyasztóürítés alkalmával készült ez a finom kis nyáridéző leves, friss kajsziból talán még finomabb lesz, de így sem megvetendő. Egyik legkedvencebb gyümölcsöm a barack, mindenféle formában nagyon szeretem, így is:)
Télen melegen, nyáron behűtve szolgáljuk fel, ha levesként nem szeretjük, ehetjük desszertként is.


Hozzávalók: 50 dkg fagyasztott vagy friss kimagozott kajszibarack, 2 meghámozott alma, pici citromsó, ha a barack savanykásabb lenne 1 - 2 evőkanál cukor, 1 fahéjrúd, 3 tojásfehérje, 3 evőkanál orgonás cukor.
Elkészítése: A kajszibarackot, a meghámozott, cikkekre vágott almát megszórjuk a cukorral, a citromsóval ( a citromsó tartja meg a szép sárga színét), és kb 1 liter vízben a fahéjjal együtt főni tesszük. Amikor a gyümölcsök megpuhultak a fahéjat kidobjuk, botmixer segítségével pürésítjük a levest.
 A habgaluskához a tojásfehérjéket az orgonás cukorral kemény habbá verjük, majd forró vízbe szaggatva megfőzzük. A levest a habgaluskákkal tálaljuk.

2013. április 3., szerda

Tárkonyos pácolt tojás

Ne haragudjatok, hogy nem mentem egyenként mindenkihez kellemes húsvéti ünnepeket kívánni, de itthon volt néhány napot a Párom, így inkább együtt töltöttük azt a rövid kis időt, így nem ültem számítógép elé. Az ünnepek szépen és gyorsan teltek, készültek finomságok is, nem annyi amennyit elterveztem, de majd azoknak is eljön az ideje.
Még az ünnepek előtt mondta egyszer a Párom, hogy egy londoni bevásárlóközpontban látott pácolt tojást és nagyon megkívánta, végül mégsem vette meg. Gondoltam amire hazajön meglepem vele, elkészítem én. Szétnéztem a neten recept űgyben, találtam néhányat, igaz nem sokat, ezeknek alapján készítettem el a saját változatomat. Kicsit féltem tőle, hogy vajon fog-e ízleni nekünk, de nagyon finom kiegészítője lett a húsvéti reggeliknek. Csak ajánlani tudom, kísérletezni lehet a fűszerekkel, én most párosítottam a tárkonyos borecetet a tárkonnyal, enyhén tárkonyos ízűek lettek tőle a tojások.





Hozzávalók: 4 tojás, 2 dl víz, 0, 5 dl tokaji tárkonyos borecet, 2 evőkanál ecet, 2 kávéskanál sóban eltett tárkony, 2 cikk fokhagyma, 1 chilipaprika, 10 szem zöld és fekete bors, só, 1 evőkanál cukor.
Elkészítése: A tojásokat keményre főzzük, kihűtjük, meghámozzuk, és egy tiszta befőttes üvegbe helyezzük. A chilit, a fokhagymát apróra vágjuk, beledobjuk az üvegbe, valamint a tárkonyt is. A vizet az ecettel, a sóval, a cukorral, a borssal felfőzzük, még forrón a tojásokra öntjük. Az üveget lezárjuk, miután kihűlt, három napig a hűtőben érleljük. Miután kinyitottuk, fogyasszuk is el, mert nem áll meg sokáig.