2013. január 31., csütörtök

Karácsonyi ajándékaim a Páromtól

Tudom, már rég volt karácsony, de azért szeretném megmutatni nektek, hogy milyen gasztro vonatkozású ajándékokat kaptam a Páromtól. Elhozta az ő angyalkája Jamie Oliver legújabb könyvét, amelynek különösen nagyon megörvendtem.
Kaptam egy zsáknyi ismert és ismeretlen fűszert, teákat, Jamie magazint, Jamie naptárt, két Jamie - s teázáshoz való terítőt, valamint rengeteg fincsi Cadbury édességet. Kicsim, köszönöm szépen a sok szép ajándékot, s az együtt töltött csodaszép három hetet:)

























2013. január 30., szerda

Fekete retek saláta két változatban: majonézzel és joghurttal

Ismerősöktől hallottam, hogy nagyon finom majonézesen a fekete retek.  És igazuk volt, tényleg finom, csak nagyon kalóriadús nekem, így elkészítettem magamnak egy kevésbé kalóriadús változatot natúr joghurttal.


Majonézes fekete retek saláta.

Joghurtos fekete retek saláta.


Hozzávalók a majonézes változathoz: 1 nagyobb fekete retek, 1 tojássárgából kavart házi majonéz (kb. 1, 5 dl), 2 - 3 evőkanál natúr joghurt, só.
Elkészítése: A retket meghámozzuk, nagylyukú reszelőn lereszeljük, megsózzuk, 5 percet állni hagyjuk, majd a levét kiszorítjuk. Hozzáadjuk a majonézt, a joghurtot, sózzuk, jól összekavarjuk. Lehűtve tálaljuk.

Hozzávalók a joghurtos változathoz: 1 nagyobb fekete retek, 1 dl natúr joghurt, só, őrölt pirospaprika (nálam füstölt paprika jelenleg).
Elkészítése: A retket meghámozzuk, nagylyukú reszelőn lereszeljük, megsózzuk, 5 percet állni hagyjuk, majd a levét kiszorítjuk. Hozzáadjuk a joghurtot, sózzuk, jól összekavarjuk. Tálaláskor a tetejét megszórjuk pirospaprikával. Lehűtve tálaljuk. Jelenleg főtt tojással tálaltam.

2013. január 29., kedd

Saláta halkonzervből

Ezt a receptet még anyumék találták ki annak idején, jópár éve, amikor még dolgozni jártak, még 1989 előtt. Akkor már takarékoskodni kellett az étellel, de azért igyekeztek mégis finomat, laktatósat, és olcsót készíteni az ebédszünetben. A tojás és a hagyma természetesen kikerült otthonról.
Vettek közösen, ketten - hárman,  egy nagyobb vagy két kisebb olajas halkonzervet és felszaporították:) Gyerekkorunkban is sokszor készítette így anyum, így mind a hármunknak (mert hárman vagyunk testvérek) jutott egy halkonzervből, és megvolt belőle egy vacsora.



Hozzávalók: 1 nagyobb olajas halkonzerv, 2 - 3 keményre főtt tojás, 1 hagyma, pici só.
Elkészítése: A halat, ha nem darabolt szeletekre, a tojást négybe vágjuk, a hagymát hosszában felszeleteljük, és egy tálban összekeverjük. Ráöntjük a halkonzervben lévő olajat, ha kevésbé olajasan szeretjük akkor csak felét, ha sótalannak érezzük megsózzuk, de a konzerv is elég sós szokott lenni. Kenyérrel fogyasztjuk.

2013. január 28., hétfő

Majoránnás csirkemáj

Sok helyen olvastam a majorannás májról, hogy milyen finom. Még karácsony előtt nagyon szép csirkemájat kaptam tiszta véletlenül az üzletben, vettem is belőle, így kipróbálhattam a majoránnás csirkemájat. Mondhatom, hogy ilyen finom májat talán nem is ettem, kivéve amikor a csirkeaprólékkal együtt készítem. Pont olyan lett amilyennek a szakácskönyvek is leírják, kívül megsült, belül szinte rózsaszín, omlós.


Hozzávalók: 30 dkg csirkemáj, 2 hagyma, nagy csipetnyi szárított majoránna, kevés olaj, 2 dl tej.
Elkészítése: a csirkemájat egy délelőttön keresztül a tejben áztatjuk a hűtőben. Sütés előtt kivesszük, lemossuk, papírtörlövel leitatjuk róla a vizet.
A hagymát apróra vágjuk, a forró olajban megpirítjuk, rátesszük a májat, megszórjuk a majoránnával, majd mindkét oldalát 5 - 5 percig lefödve sütjük. Krumplival, savanyúsággal tálaljuk.

2013. január 27., vasárnap

Orjaleves galuskával

Ezt a levest nem én, hanem anyukám főzte, ő tud ilyen szép galuskákat készíteni, amelyek habkönnyűek. Anyu, köszi a finom levest :)


 Hozzávalók (8 - 10 személyre, egy nagyobb fazékhoz): 1, 5 kg  orjacsont, 10 - 12 sárgarépa, 4 - 5 petrezselyem, 1 zeller, 1 hagyma, só, szemesbors. A galuskához: 3 tojás,  2 dl gríz, csipetnyi só.
Elkészítése: Az orjacsontot hideg, sós  vízben főni tesszük. Amikor felfőtt lehabozzuk, bezöldségeljük a megtisztított, kettőbe vágott zöldségekkel, beletesszük az egészben hagyott hagymát, teatojásban hozzáadjuk a szemesborsot, és lassú tüzön együtt puhára főzzük.
A galuskához a tojásfehérjét egy csipetnyi sóval kemény habbá verjük, hozzáadjuk a tojássárgákat, és fokozatosan hozzákavarjuk a grizet, hogy egy nem túl kemény, inkább lágy masszát kapjunk. Egy evőkanál segítségével beleszaggatjuk a levesbe, és szintén lassú tüzön puhára főzzük.

2013. január 25., péntek

Fahéjas keksz

Mandy blogján találtam ezt a receptet, és annyira megtetszett, hogy még karácsonyra szerettem volna elkészíteni, de nem került sorra, csak most a napokban. És annyira finomra sikeredett, hogy percek alatt elfogyott, és a család kereste, hogy nincs több? Mandy, köszi a receptet. Csak annyit változtattam rajta, hogy a liszt felét teljes kiőrlésűre cseréltem.
Ugyanakkor ezzel a sütivel Angi Angéla blogszülinapi játékára is szeretnék nevezni, mert azt hiszem egyik kedvencem lesz ezután ez a finomság:) Angi Angéla, boldog blogszülinapot itt is:)





Hozzávalók: 25 dkg liszt (fele finomliszt, fele teljes kiőrlésű búzaliszt, 12, 5 dkg puha vaj, 11 dkg cukor, 1 tojás, 1 teáskanál mandarinlé, 3/4 kávéskanál sütőpor, 1/2 kávéskanál őrölt szerecsendió, csipetnyi só. A forgatáshoz: 1 evőkanál cukor, 1 evőkanál fahéj.
Elkészítése:  vajat habosra keverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a tojást, a mandarin levét, a sót és a szerencsendiót. Apránként beleforgatjuk a sütőporral elkevert lisztet, majd az egészből tésztát gyúrunk. A tésztát vastagabb rúddá sodorjuk, majd felezve kisebb rudakra, majd szeletekre vágjuk. 32 darab lesz belőle. A szeletekből kis gombócokat formálunk, és megforgatjuk a cukros - fahéjas keverékben. A gombócokat sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, egymástól távol, mert sütés közben nőni fognak, egy villa segítségével kissé ellapítjuk. Előmelegített sütőben, közepes lángon, 8 - 12 perc alatt megsütjük.
Kakaóhoz, teához, kávéhoz, isteni:)

2013. január 23., szerda

Tegnap volt a Magyar Kultúra Napja

Tegnap volt a magyar kultúra napja, és én szerettem volna megünnepelni itt a blogon, de sajnos tegnap nem sikerült időben géphez kerülni. De ma szeretném bepótólni az egyik kedvenc Áprily versemmel, fogadjátok, olvassátok szeretettel. A fotót ITT találtam.

A csodaszarvas


Áprily Lajos: Az irisórai szarvas

  Virradt. A fákra egyre csendesebben
rivallt alá a mély felhő-torok.
Gáncsot vető boróka-rengetegben
akadtak rá a csorda-pásztorok.

A gornyikhoz levitte nemsokára
tarkóra vetve egy szilaj csobán,
s megvolt az alku egykettőre: ára
egy korty fenyővíz s egy marék dohány.

A simmentali borjának fogadta
fakorlátos, legeltető helyen,
tőgyén mohón csüngött az istenadta,
és elfeledte, hogy testvértelen.

És elfeledte a futó erecskét,
amely bukfenceket kacagva hányt,
s mely hűs homályba fogta gyenge testét,
el a zuzmószakállú ősmagányt.

És elfeledte a forrás kis odvát,
amelynek tükre csábító titok,
s ha eltikkadva meg-megszomjazott, hát
napverte, langyos vályúból ivott.

Kristály-tükörben nem láthatta mását,
mikor a szarva büszkén ütközött,
meg nem sejthette büszke származását,
és borjúnak nőtt fel borjak között.

És lett pompás agancsú háziállat,
vadász-szívekbe dobbantó remek,
s csudálva nézte, rajta mit csudálnak
csudálkozó kiránduló-szemek...

De nyárutón, mikor a kék havasról
omlott a köd s leszállt az ősz vele,
beláthatatlan ködruhás magasból
szarvasbőgés búgott a völgybe le.

S akkor: párát zihált remegve szája,
idegen lett palánkos otthona,
idegen lett testvére, mostohája -
s a ködbe hördült, mint az orgona.


2013. január 21., hétfő

Sült lazac spenótfőzelékkel

Ígérem hogy egyelőre ez az utolsó lazacos receptem, beírom ezt is, mert ezzel olyan szép teljes lesz a menü. Gondolom egy profi szakács nem spenótfőzelékkel tálalta volna a lazacot, de én valami olyat akartam mellé, ami nem nyomja el a lazac ízét, hanem kiemeli, és ehhez éppen megfelelő volt a spenót zöldessége. A lazac igazi ünnepi fogássá emelte a spenótfőzeléket is (pedig már az ünnepek után készítettük), nekünk nagyon tetszett a párosítás. A fotóért is elnézést kérek, de amíg a Párom itthon volt, nem igazán a fotókra tettem a hangsúlyt, több ételt le sem fényképeztem az ünnepek alatt, de ezt lekaptam hamarjában, mert azért ilyet nem mindennap eszünk.



Hozzávalók: 2 lazac szelet, kevés olívaolaj, tengerisó, fehérbors.
Elkészítése: A lazacot a Párom készítette el. A szeletek mindkét oldalát fűszerezte, majd a felforrósított olívaolajon kb 10 perc alatt belül puhára, kívül pirosra sütötte.
A spenótfőzelék hozzávalót és elkészítését ITT olvashatjátok, annyi különbséggel készítettem, hogy itt apróra vágtam a spenótot.

2013. január 20., vasárnap

Lazacos leves

Egy másik Erikánál láttam meg, még az ünnepek előtt egy nagyon finomnak tűnő lazacos levest, az ünnepek alatt el is készítettem, kissé változtatva a recepten, saját szájízünk szerint. Egy kicsit a mi csorbáinkhoz lett hasonló, finom lazacos ízzel. Erika, köszi az ötletet, annyira finom lett a leves, hogy csak mind azt ettük volna.



Hozzávalók: 25 dkg csirkemell filé, 20 dkg lazac filé, 3 közepes sárgarépa, 1 petrezselyem, 15 dkg otthon lefagyasztott zöldpaszuly (zöldbab), 1 hagyma, 3 cikk fokhagyma, só, bors, 2 kávéskanál ecetben eltett tárkony, kevés olívaolaj, só, bors, 1 evőkanál liszt, 1, 5 dl tejföl, 2 evőkanál tárkonyecet.
Elkészítése: A hagymát és a fokhagymát apróra vágtam, a felrorrósított olajon megdinszteltem. A zöldséget megtisztítottam, karikára vágtam, és a hagymás olajba forgattam. A csirkehúst kockákra vágtam, szintén a hagymás olajba forgattam. 10 pecig saját levében együtt pároltam a zöldséget és a csirkehúst, majd felöntöttem langyos vízzel, felforraltam, hozzáadtam a tördelt zöldpaszulyt, a tárkonyt, sóztam, borsoztam, és lassú tüzön puhára főztem. A lazacot kockákra vágtam, kis olajon átpirítottam, legvégül a kész leveshez adtam. A lisztet csomómentesre kavartam a tejföllel, kis levessel hígítottam, és a leveshez kavartam. A tűzről levéve még egy kevés tárkonyecettel savanyítottam.

2013. január 18., péntek

Füstölt lazac salátával

Erikánál olvastam még karácsony előtt, hogy náluk a karácsonyi reggelik elmaradhatatlan tartozéka a lazac. Én még soha életemben nem ettem lazacot, de Erika annyira megkívántatta velem, amikor leírta, hogy saját sütésű kenyérrel, meg krémsajttal tálalja, hogy összefutott a nyál a számban. El is határoztam, hogy idén karácsonyban mi is fogunk lazacos reggelit enni, ennek a Párom is nagyon örvendett. És jelentem, hogy az idei év szerelme a lazac lett (no meg a kéksajt). Annyira megtetszett, hogy az ünnepek alatt nem csak lazacos reggeli, hanem lazacos leves, sőt lazac gyűrű is készült spenót főzelékkel. Isteni mindenik. Bár kissé drágább a lazac nálunk mint a többi halféle, de ünnepnapokon néha megengedhető, úgy gondolom. És egészséges is.
Tehát következzen az egyik karácsonyi reggelink, bár nekünk három hét ünnepünk volt amit együtt tölthettünk, s azokon mind - mind finomakat ettünk:) Meg is látszott a kilókon:)


 Hozzávalók (2 személyre): 2 szelet füstölt lazacfilé, 2 tojás, 1 dl tejföl, 1 dl natúr joghurt, 1 evőkanál sóban eltett kapor, pici füstölt tengeri só, 20 dkg Eisberg saláta keverék, csorrintásnyi olívaolaj.
Elkészítése: A tejfölt és a natúr joghurtot alaposan összekevertem a kaporral és a sóval. A tojásokat öt perc alatt lágyra főztem. A tejfölös szószt a tányérra öntöttem, rászórtam a salátát amit picit megsóztam, tetejére helyeztem a félbe vágott lágy tojást és a lazac szeletet, kevés olívaolajat csepegtettem rá. Mennyi volt, az biztos:)

2013. január 17., csütörtök

Ebéd a marosugrai Haller Kastélyszállóban

Még a nyáron írtam, hogy a Vásárhelyi Hírlap születésnapi receptversenyén nyertem egy vacsorát a marosugrai Haller Kastélyszállóba. A múlt csütörtökön jött el az ideje, hogy a Párommal kettesben el is fogyasszuk a felajánlott vacsorát. Mivel este nem lett volna mivel visszajönnünk Ugráról, ezért a vacsorát ebédre változtattuk.
A marosugrai Haller Kastély, amely kastélynak számít ugyan, de kinézetében inkább a nagyméretű udvarházakhoz hasonlít, a történészek szerint a XVIII. században nyerte el jelenlegi formáját, és klasszicizáló barokk stílusban diszítették. Az államosítás után a kastély romos állapotba került, 2007 - ben egy marosvásárhelyi vállalkozó vette meg az örökösöktől, ő renováltatta, és nyitotta meg 2011 - ben a Haller Kastélyszállót.

A Haller Kastélyszálló

A Haller család címere a bejárati ajtón.

A Haller család címere a falon.

Belépve az épületbe mintha visszaléptünk volna az időben, és egy kicsit a barokk korszakba csöppentünk volna, még a háttérben is barokk zene szólt. Az étterem a kastély emeletén található.


Az étterem egy része.

 Sajnos szégyelltünk fényképezni, így nem mutathatom meg teljességében, az ételeket is csak lopva, telefonnal fényképeztük. Nemcsak a kastély, hanem a szakács is dicséretet érdemel, mert nagyon finomakat ettünk.
A Párom, mivel nagy kedvence, és már egy fél éve nem kóstólhatta, pacallevest rendelt. Én az erdei gomba leves mellett döntöttem, és mondhatom tökéletes választás volt, életemben nem ettem ilyen finom gombalevest.

Pacalleves

Erdei gomba leves
A főfogás egy két személyre szóló tál volt, amely két szelet flekkent, négy ropogósra sütött csirkeszárnyat valamint két szintén ropogósra sütött kacsacombot tartalmazott, párolt piroskáposztával és hasábburgonyával. Díszítésként narancs és alma szeletek voltak a tálon.

Romantikus tál - ez volt a neve:)


Mindezt alig tudtuk megenni ketten, és még ezután következett a desszert, ami nagyon különleges volt (legalábbis számunkra, de lehet ti már rég kóstóltatok ilyesmit), ilyen formában én még sosem ettem. Kíváncsi vagyok kitaláljátok-e mi volt?:)

Rántott fagylalt.

És még finom Julius Meinl kávét is kortyolgattunk közbe:)
Nagyon szép élmény volt mindkettőnk számára, ilyen csodaszép helyen, kettesben finomakat enni, mit is kívánhatnánk többet?:) Igaz Kedves?:)

2013. január 16., szerda

Lencseleves füstölt házi kolbásszal

Amíg a Párom itthon volt igyekeztem a főzés terén is a kedvében járni, ezért finom leveseket is főztem, mert ott Angliában nem nagyon esznek levest. A három hét alatt háromszor készült leves, mert annyiszor ebédeltünk másnál a 3 hét alatt, hogy többször nem került rá sor. Az egyik volt ez a lencseleves, amit újévre készítettem. A blogomon szerepel már egy Lencseleves, amit vörös lencséből készítettem, ezt pedig a hagyományos zöld lencséből készült. Mindkettő nagyon finom, a különbség annyi, hogy a vöröslencse gyorsan szétfő, a zöld szépen megmarad egészben.



 Hozzávalók: kb. 20 dkg lencse, 3 evőkanál házi ételízesítő, 1 hagyma, 10 dkg füstölt házi kolbász, 10 dkg maradék torokpecsenye, 1evőkanál liszt, 1 dl tejföl, só, 2 - 3 evőkanál lestyánecet, kis csokor petrezselyemzöld, csorrintásnyi olaj.
Elkészítése: A lencsét egy éjszakára hideg vízbe áztatjuk, hogy kidegedjen, hamarabb megfőjjön. A forró olajban megdinszteljük az apróra vágott hagymát, hozzáadjuk a lencsét, felöntjük hideg vízzel. Felforraljuk, hozzáadjuk az ételízesítőt és csendesen hagyjuk főni, amíg a lencse megpuhul.
Közben a kolbászt karikára vágjuk, kevés olajon pirosra sütjük. A maradék torokpecsenyét kisebb kockákra vágjuk. Amikor a lencse már majdnem  megpuhult hozzáadjuk a kolbászt és a torokpecsenyét, 5 percig együtt főzzük, ha nem elég sós utánasózunk. A lisztet csomómentesre kavarjuk a tejföllel, kevés levessel hígítjuk, és a leveshez kavarjuk. A tűzről levéve, ha nem elég savanyú lestyánecettel savanyítjuk, a tetejét megszórjuk apróra vágott petrezselyemzölddel.

2013. január 15., kedd

Sajtos kifli

Ez a kifli kétszer is elkészült nálunk az ünnepekre, karácsonyra és szilveszterre is. A fényképezett alanyokat édesanyám sütötte, én nem tudok még ilyen szép szabályos kiflicskéket csavarni:) Csak ajánlani tudom, isteni finom sütemény.





Hozzávalók: 40 dkg liszt, 1 tojás, 25 dkg  margarin, másfél evőkanál zsír, 15 g élesztő, 3 – 4 evőkanál tej, 15 dkg sajt, pici só; a kenéshez, szóráshoz: 3 – 4 evőkanál olaj, 1 tojás, 1 – 2 evőkanál köménymag.
Elkészítése: Az élesztőt a langyos tejben felfuttatjuk, hozzáadjuk a lisztet, a tojást, a margarint, a zsírt, a sót, és a sajt felét. Alaposan összegyúrjuk, és 8 cipócskát formálunk belőle, fél órát pihentetjük. Ekkor kinyújtjuk, megkenjük az olajjal, felcsavarjuk, és újra kinyújtjuk. Háromszögekre vágva kifliket formálunk, megkenjük tojással, megszórjuk a reszelt sajttal, a sóval, és a köménymaggal. Előmelegített sütőben, közepes lángon aranyszínűre sütjük.

2013. január 14., hétfő

Második blogszülinap és játék

Elérkezett ez a nap is, amely számomra bánatot és örömet egyaránt tartogatott. Ma reggel visszarepült a Párom Londonba, az együtt (és természetesen a családdal) töltött három csodaszép hét után. Viszont ma van a blogom második blogszületésnapja is, amit az idén nagyon szerényen, sütemény, torta nélkül ünneplek.  A játék logoja pedig legyen az a finom Oreo kekszes - almás muffin amivel a Páromat vártam haza.
Szeretném megköszönni Nektek, hogy sokszor benéztek hozzám,megjegyzéseket hagytok, hogy sokatokkal virtuális barátságot köthettem, remélem ezután is tudok olyat nyújtani (sütni - főzni) ami elnyeri a tetszéseteket. Nehéz év áll előttem, de remélem, hogy jövőre együtt -  ugyanitt ünnepelhetjük a blogom harmadik születésnapját is.




És akkor játék:)

1. Két feladat közül választhattok:
  • Készítsetek el egy olyan ételt, amely valamilyen olvasmányotokban (vers, mese, novella, elbeszélés, regény, stb.) szerepelt. Az sem probléma, ha csak a neve szerepelt annak a bizonyos ételnek, a receptet pedig ti kerestétek hozzá, de ha a recept is benne volt annál jobb. Ez a feladat valahol egy kicsit magyar szakos mivoltomhoz is kötődik:)
  • Írjatok egy ismertetőt kedvenc teátokról(ez a feladat úgy jutott eszembe, hogy rengeteg finom teát kaptam ajándékba a Páromtól, és kíváncsi lettem, ti milyen teákat kedveltek).
2. Bármelyik feladatot választjátok (recept/ tea) írjatok róla egy bejegyzést a blogotokba, és ehhez a bejegyzéshez másoljátok be a bejegyzésetek linkjét egy annyi megjegyzéssel, hogy Elkészült, ha nincs blogotok küldjétek el nekem emailban (makacska82@yahoo.ca).

3. Határidő: 2012. február 14., éjfél
4. A két kategóriában külön ajándékot sorsolok, amit kicsit később meg is mutatok nektek, ígérem.
5. Ha kiteszitek az oldalsávotokba a játék linkjét megköszönöm, hogy minnél többen legyünk.:)

Tehát, játékra fel! Reménykedem, hogy az idén is olyan nagy lesz a játékkedvetek, mint tavaly ilyenkor:)

2013. január 1., kedd

Boldog Új Évet kívánok!




Nagy László:
    ADJON AZ ISTEN
 
    Adjon az Isten
    szerencsét,
    szerelmet, forró
    kemencét,
    üres vékámba
    gabonát,
    árva kezembe
    parolát,
   lámpámba lángot,
    ne kelljen
    korán az ágyra
    hevernem,
kérdésre választ
    õ küldjön,
    hogy hitem széjjel
    ne düljön,
    adjon az Isten
    fényeket,
    temetõk helyett
    életet --
    nekem a kérés
    nagy szégyen,
    adjon ugyis, ha
    nem kérem.