2018. január 28., vasárnap

Ismerkedjünk a raclette sütéssel!



Amióta a világ jobban megnyílt a hétköznapi emberek számára is, külföldi munkavállalás vagy akár kirándulás formájában, egyre több kultúrát s ezzel együtt egyre több nép konyháját ismerjük meg, s egyre több és több érdekes alapanyag, recept, étel, elkészítési módozat, gyűrűzik be a mi konyhánkba is.  Az egyik ilyen a raclette sütés vagy raclettezés is, amelyet mi személy szerint a Svájcban dolgozó fiútestvérem által ismertünk meg.  A raclette igazából egy izzószálakkal működő elektromos grillsütő, amelynek ma már több változatát is megvásárolhatjuk a mi üzleteinkben is.
A raclettezés családi és baráti összejövetelek tökéletes kiegészítője lehet, hiszen, ha a hozzávalókat előkészítjük, akkor senkinek sem kell a konyhában tevékenykednie, kimaradnia a társaságból, a beszélgetésből, hiszen a raclette sütőt körbeülve mindenki önmagának sütheti  a sajtot, húst, zöldséget, gyümölcsöt, tojást, amit csak megkíván.
A raclette eredetileg Svájcból, Wallis kantonból származik és több mint 400 éves hagyományra tekint vissza.  Az első írott utalások a XIX. század elejéről egy hagyományról számolnak be, amely szerint a gazdag lakomákat  „fromage rôti”-vel, tehát sült sajttal kezdik meg és fejezik be.
A népmonda szerint pedig a pásztorok eledele volt eredetileg, mert tél vége felé mikor már fogyóban volt a szalonna és a kolbász, akkor krumplira, savanyú uborkára és száraz sajtra fanyalodtak. Egyszer egy pásztor túl közel ült a tűzhöz és a kezében megolvadt sajt rácsepegett a krumplira, innen ered a raclette.
A sült sajt a raclette nevet 1909– ben kapta, amikor egy kantonális borkostoló alkalmával a különböző borokat sült sajt kíséretében kínálták.  A francia racler eredetű szó magyarul azt jelenti, gyalulni.
Svájcban annyira közkedvelt ez a készítési mód, hogy ma már speciális raclette éttermek  hívják kostólásra a vendégeket, ahol tűz fölé tartott sajttömbökről ömlik a folyékony sajt a krumplira.
Tehát eredetileg csak krumplival fogyasztották a folyékony sajtot, de ma már zöldségeket (gombát, paprikát, hagymát), tojást, bepácolt csíkokra vágott húst is süthetünk, fogyaszthatunk mellé savanyú uborkát, baby kukoricát, ecetben eltett gyöngyhagymát, csípős paprikát vagy bármit amit szeretünk.
És nem csak kényelmes hanem egészséges is a raclette, hiszen a raclette gránitlapján grillezhetünk, a kis serpenyőcskékben pedig sajtot olvaszthatunk, tojást süthetünk. Svájcban leggyakrabban a Raclette nevű olvadós de nem szétfolyó sajtot használják, az aromás sajtot kedvelők pedig a híres Appenzellert.
Raclette sajtot már nálunk is árulnak, de bármilyen félkemény, legalább 30 százalékos zsíros sajt használható hozzá.
Az alábbi receptek inkább csak ötlet gyanánt szolgálnak, hiszen raclettezéskor  mindenki egyénien válogathat az előkészített alapanyagok közül, a recepteknek, változatoknak csak az alapanyagok és az ízlésünk szab határt.


Főtt lila krumpli sonkával, sajttal


Hozzávalók (4 személy részére): 4 főtt lila krumpli, 4 szelet sonka, 8 szelet sajt.
Elkészítése: A kis serpenyő aljába helyezzük a fél karikára vágott lila krumplit, ráfektetünk egy sajt szeletet, rátesszük a sonkát, a második sajt szeletet, majd a megmaradt fél lila krumplit. Betesszük az izzószálak alá sülni. Amikor a sajt megolvadt azonnal fogyasztjuk.


Tükörtojás zöldségekkel


Hozzávalók (4 személy részére): 2 szelet sajt, 2 – 3 gomba, néhány karika hagyma, paprika, 4 tojás.
Elkészítése: A sajt szeleteket kettőbe vágjuk, hogynégy kis szeletünk legyen. A kis serpenyőbe beleütjük a tojást , ráhelyezzük a felszeletelt zöldségeket, a sajtot, betesszük az izzószálak alá sülni. Amikor a tojás megsült azonnal fogyasztjuk.


2018. január 26., péntek

Savanyú káposztás zöldségleves

Nagyon finom :)


Hozzávalók (4 – 5 személy részére): 2 hagyma, 5 cikk fokhagyma, 2 sárgarépa, 1 pasztinák, 10 dkg zeller, 3 krumpli, 15 dkg konzerv vesebab, 15 dkg savanyú káposzta, 2, 5 dl paradicsompüré, 2 ágacska friss rozmaring, kevés olaj.

Elkészítése: A savanyú káposztát felöntjük annyi vízzel ami ellepi, fedő alatt puhára pároljuk. A finomra aprított hagymát és fokhagymát üvegesre dinszteljük az olajon, hozzáadjuk a karikára vágott sárgarépát, a kis kockára vágott pasztinákot és zellert, a finomra aprított rozmaringot, felöntjük kb 2 liter vízzel, sózzuk, borsozzuk, fedő alatt puhára főzzük. Amikor a leveszöldségek megpuhultak hozzáadjuk a kockára vágott krumplit, a megpárolt savanyú káposztát, a leszűrt vesebabot, a paradicsompürét, együtt készre főzzük. 

2018. január 25., csütörtök

Csicseriborsós spagetti

Egyszerű és nagyszerű :)


Hozzávalók (2 személy részére): 20 dkg spagetti, 15 dkg csicseriborsó, 15 dkg bimbóskel, 10 dkg gomba, 5 – 6 cikk fokhagyma, kevés olaj, só, bors, 5 dkg sajt.
Elkészítése: A csicseriborsót  egy éjszakára hideg vízbe áztatjuk, másnap sózzuk,  lassú tüzön puhára főzzük, leszűrjük.  A spagettit fogkeményre főzzük, leszűrjük.
A finomra aprított fokhagymát megdinszteljük az olajon, hozzáadjuk a felszeletelt gombát és a bimbóskelt, roppanósra pirítjuk, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a csicseriborsót, a spagettit, egy serpenyőben összeforraljuk, reszelt sajttal megszórva azonnal tálaljuk.

 




2018. január 22., hétfő

Krumplis, virslis káposztaleves

Ha tartalmas, de mégis gyorsan elkészülő levesre vágyunk, akkor az alábbi receptünk  az igazi választás.


Hozzávalók (4 – 5 személy részére): 1 kg káposzta, 6 krumpli, 8 virsli, 1 hagyma, 5 cikk fokhagyma, 2 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 4 babérlevél, 5 dl paradicsomlé, só, bors, szárított zöldpetrezselyem és zeller, kevés olaj.
Elkészítése: A virslit karikára vágjuk az olajon kissé megpirítjuk, kivesszük az olajból, félretesszük. Az olajban üvegesre dinszteljük a finomra aprított hagymát és fokhagymát, felöntjük kb 2 liter vízzel, felforraljuk, hozzáadjuk a karikára vágott sárgarépát és petrezselyemgyökeret, puhára főzzük, hozzáadjuk a kockára vágott krumplit, a csíkokra vágott káposztát, a babérlevelet, sózzuk, borsozzuk, együtt puhára főzzük, az utolsó 5 percben beletesszük a virslit, hozzáöntjük a paradicsomlevet, összeforraljuk, megszórjuk a szárított zöldpetrezselyemmel és zellerrel.

2018. január 19., péntek

Lila krumpli saláta

Ez a saláta önmagában is az asztalunk laktató, mutatós fogása lehet, de ha kihagyjuk belőle a sonkát akkor akár sült hús, hal mellé is kiváló köret.


Hozzávalók ( 2 személy részére): 60 dkg lila krumpli, 4 evőkanál konzerv csemegekukorica, 4 evőkanál konzerv zöldborsó, 10 dkg telemea sajt, 5 dkg gépsonka, 2 üvegben eltett csípőspaprika, só, zöldpetrezselyem.  Az öntethez: 0, 5 dl olívaolaj, 1 teáskanál magos mustár, 4 – 5 evőkanál a csípőspaprika levéből, pici bors.
Elkészítése: a krumplit enyhén sós vízben héjában puhára főzzük, hagyjuk kihűlni, meghámozzuk, kis kockákra vágjuk.  A kockára vágott krumplit egy tálba tesszük, hozzáadjuk a csemegekukoricát, a borsót, a kis kockára vágott telemeát és gépsonkát, a karikára vágott csípőspaprikát, sózzuk,alaposan összeforgatjuk.  A mustárt elkavarjuk a csípőspaprika levével, hozzáadjuk az olívaolajat, a borsot. Tálalás előtt a krumplisalátára csurgatjuk, megszórjuk a finomra aprított zöldpetrezselyemmel.

Megjegyzés: Természetesen fehér krumpliból is elkészíthető.

2018. január 11., csütörtök

Avokádós csicseriborsó saláta

Finom :)


Hozzávalók (2 személy részére): 10 dkg csicseriborsó, 1 kis fej hagyma, 3 – 4 jégsaláta levél, 1 sárgarépa, 1 érett avokádó, 5 dkg feta sajt, só, zöldpetrezselyem, kevés citromlé.

Elkészítése: A csicseriborsót  egy éjszakára hideg vízbe áztatjuk, másnap sózzuk,  lassú tüzön puhára főzzük, leszűrjük.  A hagymát finomra aprítjuk, a jégsaláta leveleket megtépkedjük, a sárgarépát kis csíkokra szeleteljük, a feta sajtot és az avokádót kockára vágjuk. Az így előkészített hozzávalókat egy tálban összeforgatjuk, sózzuk, megszórjuk a finomra aprított zöldpetrezselyemmel, meglocsoljuk kevés citromlével, azonnal tálaljuk.

2018. január 8., hétfő

Csicseriborsó pörkölt

Boldog új évet mindenkinek!!!!!

Ugyanakkor boldog blogszülinapot a blogomnak, most lett 7 éves :)

És akkor egy finom, húsmentes pörkölt, mert ilyet is lehet :) És megvan a története is, egy hónapig egy vegetáriánus indiai családdal laktunk, ahol nem főzhettem húst, így készült bárányhús helyett gombával ez a pörkölt :)


Hozzávalók (4 személy részére): 25 dkg csicseriborsó, 5 hagyma, 2 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 1 piros paprika, 20 dkg gomba, 5 – 6 evőkanál  sűrített paradicsom, 4 babérlevél, 5 – 6 cikk fokhagyma, só, bors, zöldpetrezselyem, kevés olaj.
Elkészítése: A csicseriborsót  egy éjszakára hideg vízbe áztatjuk, másnap sózzuk,  lassú tüzön puhára főzzük, leszűrjük. A gombát felszeleteljük, kevés olajon megpirítjuk.

A finomra aprított hagymát és fokhagymát üvegesre dinszteljük az olajon, hozzáadjuk a kis kockára vágott piros paprikát, a karikára vágott  sárgarépát, petrezselyemgyökeret, a babérlevelet, sózzuk, borsozzuk, felöntjük kb 2 dl vízzel, együtt puhára pároljuk, hozzáadjuk a sűrített paradicsomot, a csicseriborsót, a gombát, 6- 7 perc alatt összerotyogtatjuk, végül megszórjuk a finomra aprított zöldpetrezselyemmel.