2016. december 30., péntek

Bodzás limoncello

Ennek a finomságnak még bodzavirágzás idején fogtam neki, karácsonyra lett kész :) Karácsony este ebből ittunk egy kis pohárkával a vacsora előtt. A családnak ízlett nagyon.


Hozzávalók: 7 dl gyümölcspálinka, 4 citrom héja, 1 vanília rúd, 5 - 6 bodzavirág,2 kardamom mag, kb 10 - 15 dkg cukor, 2 citrom leve, 1 dl víz.
Elkészítése: A citromok héját vékonyan lehámozzuk, hogy a fehér rész lemaradjon, a vanília rúdat kettőbe vágjuk, magjait kikaparjuk. Egy nagyobb befőttes üvegbe beletesszük a citromhéjat, a vaníliát, a bodzavirágot, a kardamomot, felöntjük a pálinkával, lecsavarjuk, sötét, hűvös helyen 4- 5 hónapig érleljük. Ezután leszűrjük. A cukorból és a vízből szirupot főzünk, hagyjuk kihűlni, a citromlével együtt a pálinkához öntjük. Még egy hónapig érleljük.
Megjegyzés: Friss bodzavirág helyett szárított bodzavirággal is készíthetjük.

2016. december 29., csütörtök

Duplacsokis, gránátalmás muffin

Ezer éve nem sütöttem muffint, de komolyan :) Most összejött végre :)


Hozzávalók (12 darabhoz): 24 dkg liszt, másfél kávéskanál sütőpor, 7 dkg barna cukor, 2 tojás, 5 dkg olvasztott vaj, 2 dl tej, 10 dkg keserű csokoládé, fél maréknyi gránátalma mag, pici só. A töltelékhez: fél tasak rumos, csokoládés puding, 1, 5 evőkanál cukor, 2, 5 dl tej.
Elkészítése: A csokoládét apróra vágjuk. Egy kisebb tálban a lisztet elkeverjük a sütőporral, a csokoládéval, a sóval. A vajat megolvasztjuk, hűlni hagyjuk. Egy másik edényben elkeverjük a tojást a cukorral, a tejjel, az olvasztott vajjal. A lisztes és a folyékony részt vigyázva összeforgatjuk, amíg a liszt teljesen átnedvesedik.
A  muffin sütőpapírral bélelt formákat háromnegyedéig töltjük a masszával, és mindenikbe 6 - 7 szem gránátalma magot teszünk. Előmelegített sütőben, közepes hőfokon tűpróbáig sütjük. Amikor kihűlt a tetejét levágjuk, teáskanállal lyukat vágunk a közepébe.
A pudingot megfőzzük a tejjel, a muffinokat megtöltjük, hagyjuk megdermedni.

2016. december 28., szerda

Fokhagymával pácolt telemea

Egy kis finomság szilveszterre :) Csakis annak, aki szereti a fokhagymát :) Mi igen :)


Hozzávalók (1 kisebb befőttes üveghez): 20 dkg telemea, 2 fej fokhagyma, szárított zöldpetrezselyem, 20 feketebors, 5 mag nélküli fekete olajbogyó, 2 evőkanál citromlé,1, 5 dl olaj.
Elkészítése: A telemeát kis kockákra vágjuk, a fokhagymát meghámozzuk, az olajbogyót karikára vágjuk. A hozzávalókat a befőttes üvegbe rétegezzük, felöntjük a citromlével, az olajjal, 4 - 5 napig hűvös helyen érleljük.

Megjegyzés: Telemea helyett fetát is használhatunk a recepthez.

2016. december 27., kedd

Fekete teás gyümölcskenyér

Szintén karácsonyra sütöttem, nagyon finom lett, mindenkinek nagyon ízlett, töményen mazsolás :)


Hozzávalók: 7 dkg barna cukor, 14 dkg vaj, 25 dkg mazsola, 7 dkg vagdalt aszalt füge, 1 tasak mézeskalács fűszerkeverék, 17 ml tej, 4 fekete tea filter, 2 tojás, 4 dkg vagdalt dió, 18 dkg liszt, 3 teáskanál szódabikarbóna. A diszítéshez: 10 dkg fehér csokoládé, 1 evőkanál olaj, 3 - 4 aszalt füge, pár szem dió, színes diszítő cukorka.
Elkészítése: A cukrot, a vajat, a tejet felmelegítjük, hozzáadjuk a mazsolát, a vagdalt fügét, a fűszerkeveréket, a teafiltereket, együtt főzzük, míg kissé bugyborékolni kezd, ekkor levesszük a tűzről, kb 20 percig pihentetjük. Ezután a gyümölcsös masszából eltávolítjuk a tea filtereket, átöntjük egy tálba, hozzáadjuk a tojást, a diót, majd fokozatosan hozzákavarjuk a szódabikrbónás lisztet. Sütőpapírral bélelt kalácsformába simítjuk, előmelegített sütőben, közepes hőfokon, kb 45 percig sütjük, ha a teteje pirulna lefödjük alufóliával. A fehér csokoládét gőz fölött megolvasztjuk, hozzákavarjuk az olajat, a kihűlt süteményre csurgatjuk, megszórjuk vagdalt fügével, dióval, diszítő cukorkával, hagyjuk megdermedni.

2016. december 26., hétfő

Pihentetés nélküli mézeskalács

Ha egy kicsit megkésve is áldott karácsonyt mindenkinek!

Két nap készítettem a mézeseimet, egy egész este sütöttem, majd másnap egész nap irókáztam. Nem vagyok egy mester az írókázásban, de olyan jól esett készülődni ezekkel a kalácsokkal, a családban mindenki megdicsérte, hogy milyen puhák és szépek lettek.


Hozzávalók: 1 kg liszt, 3 teáskanál szódabikarbóna, 1 tasak mézeskalács fűszerkeverék (őrölt fahéj, szerecsendió, szegfűszeg, koriandermag, ánizs, édeskömény, kardamom mag, szegfűbors, gyömbér), 30 dkg porcukor, 30 dkg margarin, 2, 5 dl méz, 3 tojás, 1 citrom és 1 mandarin lereszelt héja, 4 evőkanál citromlé. A cukormázhoz: 1 tojásfehérje, 20 dkg porcukor, néhány csepp citromlé, esetleg gél állagú ételfesték, diszítő cukorkák, dió.
Elkészítése: A mézet a margarinnal felmelegítjük, hagyjuk kihűlni. A tojásokat a porcukorral, a szódabikarbónával, a fűszerkeverékkel, a reszelt héjakkal és a citromlével csomómentesre kavarjuk, felváltva hozzáadjuk a mézes vajat és a lisztet. A tésztát 5 - 6 részre osztjuk, kb 3 mm vékonyra nyújtjuk, különböző sütikiszúrókkal kiszaggatjuk, előmelegített sütőben, közepes hőfokon 8 - 9 perc alatt mézbarnára sütjük.
A mázhoz a tojásfehérjét habbá verjük, majd fokozatosan adagoljuk hozzá a porcukrot, míg annyira kemény lesz, hogy ha egy csíkot húzunk a kézfejünkre egy fogpiszkálóval, nem folyik el. Végül hozzáadjuk a citromlét. A mázat egy keményebb műanyag zacskóba kanalazzuk, aprócska lyukat vágunk a sarkára, ezzel írókázzuk a kihűlt mézeskalácsokat.



2016. december 21., szerda

Rozé kacsamell puliszkaágyon, édeskömény salátával

A Párom nagymamája által nevelt házi kacsa melléből készült ez a fogás is. Ínyenceknek való étel, mi is most ettünk először igazi rozé kacsamellet, finom omlós, szaftos hús volt a végeredmény, bár mi jobban szeretjük kicsit jobban átsülve. Az édeskömény saláta pedig különösen finom hozzá.


Hozzávalók: 1 házi kacsa melle, só, bors. A puliszkához: kb 40 dkg puliszkaliszt, só, 10 dkg sajt, szárított bazsalikom, pici olaj. A salátához: 1 kisebb édeskömény, 1 pici fej hagyma, 10 kalamata olajbogyó, 3 evőkanál ecet, fél teáskanál só, csipetnyi cukor, 10 szem törött színes bors, 5 teáskanál olívaolaj. A tálaláshoz néhány saláta levél.
Elkészítése: A vizet felforraljuk, sózzuk, belecsurgatjuk a puliszkalisztet, folyamatosan kavargatva besűrítjük, belekavarjuk a lereszelt sajtot, a bazsalikomot, egy kisebb tepsit kiolajazunk, belesimítjuk, a sütőben kicsit megpirítjuk. Az édesköményt vékonyra szeleteljük a hagymával együtt, hozzáadjuk az olajbogyót, a tört borsot. 1, 5 dl vízben feloldjuk a cukrot és a sót, hozzáadjuk az ecetet és az olajat, az édesköményre öntjük, összeforgatjuk, 1 - 2 órát a hűtőben pihentetjük. Az édeskömény zöldjét félretesszük a tálaláshoz. 
A kacsamell bőrét jól leszárítgatjuk, kockásra vágjuk, sózzuk, borsozzuk. Egy serpenyőt felforrósítunk, bőrös felével beletesszük a kacsamellet, 3 - 4 percig pirítjuk, majd megfordítjuk s még 6 percig pirítjuk. Egy tányérba kiszedjük, lefödve 2 - 3 percig pihentetjük. A tányérra helyezünk egy salátát, egy pohárral kerek puliszkát szurunk ki, a salátára helyezzük, erre tesszük a felszeletelt kacsamellet, mellé tálaljuk az édeskömény salátát. 

2016. december 20., kedd

Habkarika

Gyerekorunkban minden karácsonyban habkarika is diszítette a fát, de azóta se készítettünk, most újra terítékre került, elkészítettük édesanyámmal.


Hozzávalók: 2 tojásfehérje, 15 dkg cukor, pár csepp citromlé.
Elkészítése: A tojásfehérjét a cukorral gőz fölött kemény habbá verjük, végül hozzákavarjuk a citromlét, sütőpapírral bélelt tepsibe habzsák segítségével karikákat nyomunk, alacsony hőfokon, nyitott sütőajtónál 2, 3 - 3 órát szárítjuk.


2016. december 19., hétfő

Kólás, meggyes szelet

Láttam egy kólás süteményt a neten, az ihletett meg ennek a süteménynek az elkészítéséhez, végül egy teljesen más, saját kreáció lett belőle, egyetlen dolog ami megmaradt a kóla a sütemény tésztájában, sajnos nem nagyon érzik a tésztán, de a sütemény tetején lévő zselés réteggel együtt igen. Nem vagyok egyáltalán kóla rajongó, de ez a süti így nagyon finom lett.


Hozzávalók (22* 32 cm - es tepsihez): a tésztához: 4 tojás, 16 dkg cukor, 25 dkg liszt, 1 tasak sütőpor, 1, 8 dl kóla, pici só, 1 befőttes üveg kimagozott megy, 2 evőkanál búzadara. A sziruphoz: fél dl kóla, 1 tasak vaníliás cukor, 2 evőkanál cukor. A krémhez: 1 liter tej, 25 dkg cukor, 6 dkg finomliszt, 20 dkg margarin, 15 dkg kókuszreszelék. A zselés réteghez: 6 dl kóla, 2 tasak vaníliás pudingpor, 2 evőkanál cukor. 
Elkészítése: A meggyet leszűrjük, alaposan kinyomkodjuk a levét, összekeverjük a búzadarával. A tojásokat szétválasztjuk. A lisztet elkeverjük a sütőporral. A tojássárgát simára kavarjuk a kólával, majd óvatosan hozzákavarjuk a sütőporos lisztet. A tojásfehérjét a sóval és a cukorral kemény habbá verjük, majd hozzákavarjuk a kólás masszát. Sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk, beleszórjuk a meggyet, előmelegített sütőben, közepes hőfokon tűpróbáig sütjük, hagyjuk kihűlni. A sziruphoz a kólát felforraljuk, hozzáadjuk a cukrot, vaníliás cukrot, 3 percig eggyütt forraljuk, hagyjuk kihűlni.
A krémhez a lisztet 3 dl tejjel simára kavarjuk. A megmaradt tejet felforraljuk, hozzáadjuk a cukrot és a csomómentesre kevert lisztes pépet, a kókuszreszeléket, gőz fölött, folyamatosan kavargatva sűrű péppé főzzük. Amikor már nem forró, de nem is langyos, hozzákavarjuk a margarint, hagyjuk kihűlni. A krém háromnegyedét külön vesszük. 
Amikor a sütemény kihűlt egy tűvel kissé megszúrkáljuk, megöntözzük a sziruppal, vízszintesen kettőbe vágjuk, megtöltjük a krém háromnegyedével, a megmaradt krémet a sütemény tetejére simítjuk, 2 órát a hűtőben pihentetjük. 
A zselés réteghez a pudingot simára kavarjuk 1 dl kólával, a megmaradt 5 dl kólát felforraljuk a cukorral, hozzáöntjük a pudingot, besűrítjük, még forrón a sütemény tetejére simítjuk, hagyjuk megdermedni. Kockára szeletelve tálaljuk. 

2016. december 17., szombat

Kacsasült párolt savanyú káposztával

Édesanyám készítette ezt a finom fogást, egyszerű mégis nagyszerű, isteni finom házi kacsasülttel.


Hozzávalók (4 - 5 személy részére): 1 házi kacsa feldarabolva (kivéve a csontos részeit), 1 hagyma, 1 paprika, só, bors, olaj. A körethez: kb 1 kg savanyú káposzta, só, bors, kevés olaj.
Elkészítése: a húst sózzuk, borsozzuk, a felforrósított olajon fehéredésig pirítjuk, hozzáadjuk a negyedekbe vágott hagymát, a kicsumázott, kettőbe vágott paprikát, felöntjük vízzel, fedő alatt puhára pároljuk, majd zsírjára sütjük. A káposztát sózzuk, borsozzuk, kevés olajat adunk hozzá, vizet töltünk rá, puhára pároljuk. A kacsahúst a párolt káposztával tálaljuk.

2016. december 16., péntek

Bazsalikomos sárgaborsó főzelék tésztával

Egyik kedvencünk lett a sárgaborsó mostanában, olcsó, gyorsan elkészíthető, finom :)


Hozzávalók (4 személy részére): kb 30 dkg sárgaborsó, 2 hagyma, 5 cikk fokhagyma, só, bors, pirospaprika, 3 evőkanál liszt, ízlés szerint szárított bazsalikom, 5 dl tej, 5 evőkanál tejföl, kevés olaj, 20 dkg tészta.
Elkészítése: A sárgaborsót 2 órára hideg vízbe áztatjuk, majd alaposan átmossuk. A finomra aprított hagymát, fokhagymát üvegesre dinszteljük az olajon, hozzáadjuk a sárgaborsót, sózzuk, borsozzuk, bazsalikommal fűszerezzük, felöntjük kb annyi vízzel, ami majdnem ellepi, fedő alatt puhára pároljuk, ha szükséges a vizet pótoljuk. Amikor a borsó megfőtt megszórjuk pirospaprikával, a liszttel, összekavarjuk, felöntjük a tejjel, ha szükséges fűszerezzük sóval, borssal, bazsalikommal, folyamatosan kavargatva besűrítjük, végül hozzákavarjuk a tejfölt. A tésztát enyhén sós vízben kifőzzük, leszűrjük, a mártáshoz kavarva tálaljuk.
 Megjegyzés: Sült kolbászt, fasírtot, tükörtojást is tálalhatunk hozzá.

2016. december 15., csütörtök

Tormás tepsis karaj

Egy nagyon egyszerű mégis finom gyors recept télire, ecetes tormával. Nyami :)


Hozzávalók (2 személy részére): 4 szelet csontos karaj, 5 - 6 krumpli, 2 hagyma, só, bors, 2 - 3 evőkanál ecetes torma, kevés olaj.
Elkészítése: A krumplit meghámozzuk, hasábokra vágjuk, sózzuk, hozzáadunk 2 evőkanál tormát, a ikkekre vágott hagymát, kevés olajat, jól összeforgatjuk, a tepsi aljába terítjük. A húst sózzuk, borsozzuk, kevés olajon mindkét oldalán fehéredésig pirítjuk, a krumplira helyezzük, rákenjük a megmaradt ecetes tormát. Kevés vizet öntünk rá, alufóliával lefödjük, előmelegített sütőben közepes hőfokon megsütjük, közben ellenőrizzük, ha a húsnak szüksége lenne még vízre a puhuláshoz akkor pótoljuk, végül kifödjük, kissé megpirítjuk.


2016. december 14., szerda

Fekete káposzta (Cavolo nero) termesztése

Szintén a KertÉsz téli számában olvasható a cikkem a fekete káposzta termesztéséről. Köszönet a segítségért a szüleimnek is :)




A cavolo nero vagyis a fekete káposzta, tudományos nevén  Brassica oleracea 'Lacinato kale' a kelkáposzta családjába tartozik, nagy hagyománnyal bír az olasz, ezen belül is a toszkán konyhában, ezért toszkán káposztának, fodros kelnek is nevezik, a minestrone és a ribollita levesek egyik alap összetevője. Érdekessége, hogy dinoszaurusz káposztának is nevezik, mivel leveleinek mintázata hasonlít a dinoszauruszok bőréhez.  A fekete káposzta és a levélkáposzták története, eredete visszanyúlik a mezőgazdaság őskoráig, az első termesztett fajok közé tartozott, amelyet úgy az ember, mint az állat egyaránt fogyasztott és egész  Európa térségében ismert volt. Később egy kissé feledésbe merült, újra felfedezése a II. világháború idején valamint később a 80 – as években az egészséges táplálkozás alapelveinek felfedezése, elterjedése idején történt. Napjainkban egyre inkább újra elterjed fogyasztása egész Európában, sőt Amerikában is.
Én Londonban találkoztam életemben először ezzel a káposztával, rögtön a szívembe zártam, mert picivel másabb, mint a mi kelkáposztánk vagy a fodros kel, levelei nem alkotnak tömör és kerek káposztafejet, az íze sokkal lágyabb, nem a kesernyésség felé hajlik el, hanem édeskés ízvilágú, enyhén földes zamattal. Érdekes volt számomra már a leveleinek textúrája is, amely kissé hoportyós, hólyagos felszínű, hamvasan kékes színnel. Leveleit még zsengén szedik le, levesek, köretek, saláták alapanyagául szolgál. Mivel nagyon megkedveltem a fekete káposztát Londonban vásároltam egy tasak magot, hazahoztam és a szüleim veteményesében kipróbáltam a termesztését, amely mondhatom teljes sikerrel járt. Szétnéztem romániai és magyarországi online magos üzletekben, és igen, már nálunk is megtalálható a mag, így, ha egészséges, különleges, új zöldségre vágynak kedves  kertészeink, ne habozzanak belevágni a termesztésébe. Az alábbiakban saját tapasztalataimat fogom megosztani Önökkel.
A fekete káposzta igazi téli zöldség, hűvös időben csírázik, a vetésétől számított második hónapban már szép leveleket hoz. Melegebb éghajlaton egész évben vethető, nálunk  a hidegebb éghajlaton tél végétől  nyár végéig vethető.
Mi március közepén vetettük el a magokat cserépbe, mi üvegházban tartottuk, de napos ablakba is tehetjük a cserepeket. A csirázás alatt a csepepet lefödjük újsággal például, és folyamatosan nedvesen tarjuk, amikor bújni kezd a kis növény az újságot eltávolítjuk, továbbra is rendszeresen öntözzük. Amikor a palánta már 5 – 6 levelében van és elérte a 10 cm magasságot, az utolsó fagyok után , egymástól 50 – 60 cm távolságra kiültetjük a végleges helyére, lehetőleg  félárnyékos helyre, mert a nagy hőséget nem igazán bírja.
A palánta átültetéskor is érzékenyebb a hőre, válasszunk lehetőleg borúsabb napot az ültetésre, öntözzük meg. A növekedés folyamán szintén fontos az öntözés, főleg ha nyáron száraz időjárás van, de a kifejlődött növény elég jól bírja a szárazságot is, én úgy tapasztaltam. A korai hajtásokat ne szedjük le, mert ez a meleggel eggyüttesen korai elvirágzást eredményezhet s a levelek azután keményebbek, hólyagosabbak lesznek. Amikor már van 4 – 5 felnőtt levele, akkor már szedhetünk róla, folyamatosan körbe egész nyáron, felül mindig új leveleket hajt, így egy idő után a pálmafához hasonló lesz, csak kicsiben. Természetesen a növekedés alatt távolítsuk el a gyomokat a káposzta körül, lazítsuk föl kapálással a földet. A csigák és a levéltetvek ezt a káposztát is szeretik növekvő korukban, tehát védekezzünk ellenük.  Az olaszok szerint ez a káposzta télen éri el az igazi zamatát, az első esti fagyokkal. Toszkánában pl csak akkor takarítják be a növényt, mikor az első fagy megcsípte a leveleket. Sőt a fekete káposzta állítólag a hó alatt is áttelel az enyhébb téllel rendelkező vidékeken, mert – 10 fokig bírja a fagyot.
A fekete káposztát felhasználás előtt általában blansírozzuk, utána felhasználhatjuk más alapanyagokkal együtt, de a friss, zsenge levelekből salátát is készíthetünk.
Az én konyhámban, a saját termesztésű fekete káposztából készült szendvics feltét, leves, főzelék, többféle tésztaszósz, fokhagymával párolva köret, saláta is. Az egész családom megkedvelte, így csak ajánlani tudom a kipróbálását, nálunk bekerült a mindennapi, hagyományos zöldségek mellé.
Ízelítőül főzzenek egy finom toszkán ízvilágú levest belőle, rá fognak csodálkozni az ízére kedves olvasóink.

2016. december 13., kedd

Gombás tortellini leves

Ismét egy különleges, számunkra új, gyorsan elkészülő levest főztem, mindenkinek ízlett :) Csak ajánlani tudom :)


Hozzávalók (5 - 6 személy részére): 3 hagyma, 1 nagyobb sárgarépa, 1 petrezselyem, 3 krumpli, 60 dkg gomba, 50 dkg fekete káposzta (vagy spenót), 25 dkg sonkával töltött tortellini, 2 dl tejföl, 1, 5 evőkanál liszt, kevés olaj, só, bors.
Elkészítése: A gombát felszeleteljük, kevés olajon kissé megpirítjuk, a fekete káposztát (vagy spenótot) enyhén sós vízben megfőzzük, leszűrjük. A finomra aprított hagymát az olajon üvegesre dinszteljük, hozzáadjuk a kis kockára vágott leveszöldséget, sózzuk, borsozzuk, felöntjük kb 2, 5 dl vízzel, puhára pároljuk, hozzáadjuk a kockára vágott krumplit, amikor a krumpli megpuhult hozzáadjuk a gombát, a fekete káposztát (vagy spenótot), a tortellinit, ha szükséges sózzuk, borsozzuk, készre főzzük. A lisztet csomómentesre kavarjuk a tejföllel, hőkiegyenlítéssel a leveshez adjuk, besűrítjük.
Megjegyzés: Fekete káposzta helyett használhatunk spenótot vagy kelkáposztát is.

2016. december 12., hétfő

Karácsonyfadísz, könyvjelző, dekupázsolt kép fagyispálcikából

Évek óta gyűjtögettem a fagyispálcikákat, hogy majd egyszer készítek valamit belőlük, hisz annyi szép ötletet láttam. Most volt időm egy kicsit kreatívkodni, így az alábbi szépségek születtek, nekem legalábbis szépek, hiszen szívem - lelkem beleadtam :)






Hozzávalók: A fenyő alakú karácsonyfadíszekhez: fagyispálcikák, különböző színű körömlakkok, csipke, csillámos körömlakk, ragasztópisztoly, papírból kivágott vagy fa csillagocskák, olló, szallag.
A könyvjelzőhöz: fagyispálcika, színes és csillámos körömlakk, szalag, gyöngy (vagy bármilyen apróság amit a szalagra köthetünk, fél fülbevaló, szebb gomb, stb.), egy nagyobb szeg, olló.
A depupázsolt képhez: fagyispálcika, szalvéta, ragasztópisztoly, dekupázs ragasztó, ecset, csillámos körömlakk, szalag, olló, egy nagyobb szeg.
Elkészítése:
Fenyő alakú karácsonyfadísz: Minden fenyőhöz 3 fagyispálcika szükséges. A pálcikák írás nélküli oldalát befestjük színes körömlakkal, hagyjuk száradni, mikor teljesen megszáradt másodszor is lefestjük, hogy jól fedje a szín, ismét megszárítjuk, végül lefestjük csillámos körömlakkal. Minden harmadik fagyispálcikából egyformán levágunk egy kb 2 cm- es részt, hogy összeragasztva kiadja majd a fenyő formáját. Ezután a sarkokon ragasztópisztollyal összeragasztjuk, a levágott darabból törzset ragasztunk a fenyőknek, a hegyükre egy csillagocskát ragasztunk, majd mindenik hátuljára szintén ragasztópisztóllyal egy akasztót ragasztunk színes szalagból. Keskeny csipkével is bevonhatjuk a fenyőcskéket ragasztópisztoly segítségével.
A könyvjelző: A fagyispálcikák egyik végére felforrósított szeggel lyukat égetünk, majd kétszer lefestjük színes körömlakkal, majd mikor kiszáradt csillámos körömlakkal, mikor az is megszáradt akkor egy kisebb színes szalagra gyöngyöt fűzünk, áthúzzuk a lyukon, megkötjük.
A dekupázsolt kép: 8 fagyispálcikát az írás nélküli felével lefelé egymás mellé sorakoztatjuk egy egyenes felületen, majd ragasztópisztollyal ráragasztunk két fagyispálcikát függőlegesen, a fagyispálcikák két szélén, hogy összefogja őket, majd megfordítjuk. Színes szalvétából egy akkora nekünk tetsző mintát, illusztrációt vágunk ki, ami ráfér a kis háttérre, eltávolítjuk a szalvéta második rétegét, a hátteret bekenjük a dekupázs ragasztóval, óvatosan ráhelyezzük a mintát, egy ecset segítségével ismét óvatosan átkenjük, másnapig hagyjuk száradni. Amikor megszáradt átkenjük csillámos körömlakkal. A felül kiálló pálcikákba felforrósított szeggel lyukat égetünk, szalagot fűzünk bele, így akár fel is akaszthatjuk a karácsonyfára vagy bárhová.

2016. december 11., vasárnap

Fahéjas bagoly keksz

Már rég készültem kipróbálni ezt a bagoly formájú kekszet, most fahéjas ízben készült, szerintem aranyosak lettek.


Hozzávalók: 25 dkg liszt, 13 dkg margarin, 10 dkg porcukor, 3 evőkanál fahéj, 1 tojás, kevés citromhéj, pici só. Továbbá: barna vagy ezüst színű diszítő cukorka, zabpehely.
Elkészítése: A margarint elmorzsoljuk a fahéjjal elkevert liszttel, a cukorral, a citromhéjjal, a sóval, majd hozzáadva a tojást puha tésztát gyúrunk belőle. A tésztát késfok vastagra kinyújtjuk, kisebb kerek sütemény kiszúróval vagy pálinkás pohárral kiszaggatjuk, a maradék tészából borsszem nagyságú golyókat formázunk a baglyok szemének, pupillának egy - egy diszítő cukorkát nyomunk, csőrnek pedig egy - egy zabpelyhet, késsel megformázzuk a karmokat. Előmelegített sütőben, alacsony hőfokon, 8 - 10 perc alatt megsütjük.


2016. december 10., szombat

Sült almás forró csokoládé

Egy újabb forró ital, isteni finom :)


Hozzávalók (2 személy részére): 4 dl tej, 10 dkg fehércsokoládé, 4 kisebb fajéj darab egyben, 2  sült alma, 1 tasak vaníliás cukor, csipetnyi kardamom.

Elkészítése: Az almát sütőben megsütjük, a héját eltávolítjuk, a húsát villával széttörjük. A tejet felforrósítjuk a kardamommal, a fahéjjal, a vaníliás cukorral. A csokoládét gőz fölött felolvasztjuk, hozzákavarjuk az almapürét, hozzáöntjük a fűszeres tejet, gőz fölött eggyütt bugyogtatjuk 5 percig. Forrón tálaljuk.

A Nálatok laknak- e állatok Kaláka zenéskönyv látható a fotón :)



2016. december 8., csütörtök

Szabógallér leves

Ezt a különleges és hagyományos levest egy harmadik nagymamámként szeretett szomszéd nénitől, Jakab Idától tanultam és örök emlékként maradt nekem és a családomnak, ahányszor elkészítem, mindig ő jut eszembe, álljon itt most az ő tiszteletére. Néhány éve vacsorát is nyertem ezzel a recepttel egy csodaszép étterembe. Ha hagyományos mégis különlges ízekre vágynak, ne habozzanak elkészíteni, a siker garantált. Ez a leves szerepel már egyszer a blogomon Itt, most sikerült elkészíteni lépésről lépésre is.


Hozzávalók (4 – 5 személy részére): az alapléhez: 50 dkg csontos vagy csont nélküli disznóhús, 5 – 6 sárgarépa, 3 petrezselyemgyökér, 1 kis zeller, 1 hagyma, ecetben, sóban eltett lestyán, szárított zöldpetrezselyem, só, 15 szem feketebors. A tészta töltelékéhez: 3 szelet füstölt szalonna, 1 kisebb hagyma, 10 dkg búzadara, 1 teáskanál pirospaprika. A tésztához: 15 dkg liszt, 2 tojás, csorrintásnyi olaj, pici só. A tészta kenéséhez : 1 tojásfehérje.
Elkészítése:
1.       Előkészítjük az alaplé hozzávalóit: a disznóhúst, a sárgarépát, a petrezselyemgyökeret, a zellert, a hagymát, az ecetben, sóban eltett lestyánt.
2.       A húst kb 2, 5 liter enyhén sós vízben puhára főzzük, amikor megpuhult hozzáadjuk a kockára vágott leveszöldséget, teatojásban a fekete borsot, eggyütt puhára főzzük.
3.       Előkészítjük a tészta töltelékét: a kockára vágott szalonnát, a hagymát, a grizet, a pirospaprikát.
4.       Az apró kockára vágott szalonnát kiolvasztjuk, a szalonnát eltávolítjuk belőle, hogy ne égjen meg.
5.       A szalonna zsírján megdinszteljük a finomra aprított hagymát, hozzáadjuk a grizet, folyamatosan kavargatva rózsaszínre pirítjuk, majd a tűzről levéve hozzákavarjuk a pirospaprikát és a félretett szalonnát, hagyjuk kihűlni.
6.       A tészta hozzávalóiból rugalmas laskatésztát gyúrunk, vékonyra nyújtjuk, megkenjük a felvert tojásfehérjével.
7.       A tészta bal oldalára függőleges sorokban fél teáskanálnyi halmocskákat  rakunk.
8.       A tészta jobb oldalát ráhajtjuk a halmocskákra, az ujjunk begyével a sorok között kissé összenyomkodjuk.
9.       Derelyevágóval vagy késsel felvágjuk a gallérocskákat.
10.   Az alapléhez hozzáadjuk a gallérocskákat, az ízlés szerinti lestyánt, szárított zöldpetrezselymet, alacsony lángon, csak éppen bugyogtatva készre főzzük.


2016. december 6., kedd

Savanyú káposztás, kacsamelles mártás tésztával

Egy nagyon finom, télies, egyszerű, de mégis nagyszerű étel :) Szeretnivaló :)


Hozzávalók (2 - 3 személy részére): kb 50 dkg savanyú káposzta, 1 kacsamell, 2 hagyma, 1 paprika, kevés kacsazsír, 1, 5 evőkanál liszt, só, bors, pirospaprika, szárított zöldpetrezselyem, fél liter tej, kb 25 dkg száraztészta.
Elkészítése: A kacsamellet a csonttal együtt a forró kacsazsíron fehéredésig pirítjuk, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a negyedelt hagymát, a kicsumázott, félbe vágott paprikát, felöntjük vízzel, lefödve puhára pároljuk, majd zsírjára sütjük. Amikor kihűlt leválasztjuk a csontról, kis kockákra vágjuk. A savanyú káposztát kiszorítjuk, egy lábosba helyezzük, sózzuk,borsozzuk, felöntjük kevés vízzel, puhára pároljuk. Amikor a káposzta megpuhult, a leve elfőtt, hozzáadjuk a kockára vágott kacsamellet kevés kacsazsírral együtt, összemelegítjük, megszórjuk a pirospaprikával, a liszttel, felöntjük a tejjel, sózzuk, borsozzuk, megszórjuk a zöldpetrezselyemmel, besűrítjük.
A tésztát enyhén sós vízben kifőzzük, a mártáshoz keverve tálaljuk.

2016. december 4., vasárnap

Bolognai leves

Mint már írtam, nagyon szeretjük az olaszos koyhát, a tésztaféléket, ezembe jutott, miért ne lehetne elkészíteni a bolognai spagettit leves formájában, hasonlóan, mint a Fehér lasagna levest ? Az elgondolást meg is valósítottam, isteni finom, laktató, különleges mégis olcsón és gyorsan elkészíthető leves született belőle, nálunk lesz ismétlése az biztos.


Hozzávalók (5 - 6 személy részére): 4 - 5 evőkanál olaj, 4 nagyobb hagyma, 1 paprika, 10 cikk fokhagyma, 3 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 60 dkg darált hús (disznó és marha vegyesen), kb 1, 5 dl házi paradicsomlé, 15 dkg spagetti tészta, só, bors, 2 teáskanál szárított oregánó, 5 teáskanál szárított bazsalikom (vagy ízlés szerint).
Elkészítése: A finomra aprított hagymát és a kockára vágott paprikát, valamint 5 cikk felaprított fokhagymát üvegesre dinszteljük az olajon, hozzáadjuk a kockára vágott sárgarépát és petrezselymet, 5 percig együtt dinszteljük, ekkor beletesszük a darált húst, sózzuk, borsozzuk, szárított oregánóval, bazsalikomml fűszerezzük, a hús fehéredéséig együtt dinszteljük. Ezután felöntjük kb 1 liter forró vízzel, együtt puhára főzzük, felöntjük a paradicsomlével, felforraljuk, ha szükséges még fűszerezzük sóval, borssal, oregánóval, bazsalikommal, beletesszük a 3 - 4 cm-esre tördelt spagettit, felszeletelve a megmaradt 5 cikk fokhagymát, puhára főzzük.
Megjegyzés: Tálaláskor reszelt parmezánt (vagy más sajtot) szórhatunk a tetejére.

2016. december 1., csütörtök

Karácsonyi falatkák

Az alábbi nem is igazán recept csak egy kis ötlet a karácsonyi reggelihez, vagy akár a szilveszteri vacsorához.


Hozzávalók (4 személy részére): kb 4 szelet fehér kenyér, 2 szelet barna kenyér, vaj, kb 12 karika uborka, kevés ecetes torma, 4 háromszögű sajt, 3 - 4 szelet szalámi, 1 piros paprika, szárított bazsalikom, 4 sósrúdacska. Az elkészítéshez: fenyő alakú süteménykiszúró, apró csillag alakú süteménykiszúró.
Elkészítése: A fehér kenyérből a fenyő alakú süteménykiszúróval kis fenyőket szaggatunk ki, megkenjük vajjal, negyedbe vágott uborkaszeletekkel, ecetes tormával, kis kockára vágott piros paprikával diszítjük, megszórjuk szárított bazsalikommal.
A barna kenyeret leszélyezzük, nagyobb kockákra vágjuk, ráhelyezünk egy háromszögű sajtot, amelyet szalámi és uborka csíkokkal diszítünk, megszórjuk bazsalikommal, a tetejébe a kis csillag formájú kiszúróval készített paprika csillagot szúrunk, a törzsének pedig egy sós rudacskát szúrunk.

2016. november 30., szerda

Húsgombóc paradicsomszószban spagettivel

Szeretjük az olasz, olaszos konyhát, a tésztát, ezt a receptet igazából Gordon Ramsaytől kívántuk meg, nagyon finom lett :)


Hozzávalók (4 személy részére): A húsgombóchoz: 60 dkg darált hús (disznó és marha vegyesen), 1 tojás, 5 dkg parmezán sajt,1 fej fokhagyma, 6 mag nélküli fekete olajbogyó, só, bors, szárított bazsalikom és oregánó, őrölt chili. A szószhoz: kevés olaj, 1 hagyma, 4 cikk fokhagyma, 2 evőkanál liszt, kb 1 liter házi paradicsomlé, só, bors, szárított bazsalikom és oregánó, chili, 1 maréknyi mag nélküli fekete olajbogyó. Kb 40 dkg spagetti. Olaj a húsgombócok sütéséhez.
Elkészítése: A finomra aprítot hagymát üvegesre pároljuk az olajon, hozzáadjuk az áttört fokhagymát, 1 - 2 percig együtt dinszteljük, megszórjuk a liszttel, felöntjük a paradicsomlével, fűszerezzük, alacsony lángon bugyogtatjuk, míg besűrűsödik, ekkor hozzáadjuk a karikára vágott olajbogyót, 4 - 5 percig együt főzzük.
A darált húshoz hozzáadjuk a tojást, a lereszelt sajtot, az áttört fokhagymát, az apróra vágott olajbogyót, fűszerezzük, alaposan összedolgozzuk, diónyi gombócokat formálunk, forró olajban kisütjük. A kisült húsgombócokat a peradicsomszószba forgatjuk, együtt felforraljuk.
A spagettit enyhén sós vízben kifőzzük.

2016. november 27., vasárnap

Pina Colada szelet

A minap láttam egy ananászos süteményt egy oldalon, annyira megkívántam, hogy el is készítettem a saját változatomat édesanyám segítségével, a formája, meg a krémje is teljesen más, mint amit láttam. Nagyon finom :)


Hozzávalók (22* 32 cm - es tepsihez): A laphoz: 4 egész tojás, 4 tojásfehérje, 10 evőkanál cukor, 6 evőkanál olaj, 8 evőkanál liszt, 3 evőkanál kakaó, 1 t eáskanál sütőpor, csipetnyi só. A krémhez: 1 liter tej, 25 dkg cukor, 6 dkg finomliszt, 20 dkg margarin, 15 dkg kókuszreszelék, 1 ananászkonzerv. A sziruphoz: az ananászkonzerv leve, 1 evőkanál rumeszenc, 3 evőkanál cukor. A csokimázhoz: 15 dkg keserű csokoládé, 1 evőkanál olaj. 1 kocka fehér csokoládé a diszítéshez.
Elkészítése: A tojásokat szétválasztjuk. A 8 tojásfehérjét habbá verjük a sóval, majd fokozatosan hozzáadjuk a cukrot s olyan keményre verjük, hogy a tojássárgák megálljanak a tetején mikor hozzáadjuk. Amikor a hab kemény óvatosan hozzáforgatjuk a tojássárgát, az olajat, majd a sütőporral és a kakaóval elkavart lisztet. Sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk, előmelegített sütőben, közepes hőfokon tűpróbáig sütjük. Amikor a lap kihűlt éles késsel vízszintesen kettőbe vágjuk. Az ananászkonzervet leszűrjük, az ananászt apróü kockákra vágjuk. Az ananász levéhez hozzáadjuk a cukrot, felforraljuk, amikor kihűlt hozzáadjuk a rumeszencet. A krémhez a lisztet 3 dl tejjel simára kavarjuk. A megmaradt tejet felforraljuk, hozzáadjuk a cukrot és a csomómentesre kevert lisztes pépet, a kókuszreszeléket, gőz fölött, folyamatosan kavargatva sűrű péppé főzzük. Amikor már nem forró, de nem is langyos, hozzákavarjuk a margarint, hagyjuk kihűlni. A krém háromnegyedét külön vesszük, abba belekavarjuk az ananászt. A lapokat kissé megöntözzük a sziruppal, vigyázva, hogy ne ázzanak el, megtöltjük az ananászos krémmel, a megmaradt egynegyed krémet a sütemény tetejére simítjuk. A csokoládét vízgőz fölött megolvasztjuk, hozzákavarjuk az olajat, a krém tetejére simítjuk, megszórjuk reszelt fehér csokoládéval, hagyjuk megdermedni. Kockára szeletelve tálaljuk.

2016. november 26., szombat

Céklás, kókuszos forrócsokoládé

Ha egy különlegességre vágytok :)


Hozzávalók (2 személy részére): 4 dl tej, 10 dkg fehércsokoládé, 6 teáskanál kókuszreszelék, 1 kisebb sült cékla, 1 tasak vaníliás cukor, 2 kardamom mag.
Elkészítése: A céklát apró lyukú reszelőn lereszeljük. A tejet felforrósítjuk a kardamommal, a kókuszreszelékkel, a vaníliás cukorral. A csokoládét gőz fölött felolvasztjuk, hozzáöntjük a fűszeres tejet, hozzáadjuk a lereszelt céklát, gőz fölött eggyüt bugyogtatjuk 5 percig. Tálalás előtt poharakba szűrjük.

2016. november 25., péntek

Rahátos kifli

Nagyon rég megkívántam ezeket a rahátos kiflicskéket, most végre el is készültek :) Falatnyi, porhanyós finomságok :)


Hozzávalók (kb 2 tepsihez): 50 dkg liszt, 25 dkg vaj, 3 dkg porcukor, 2 tasak vaníliás cukor, 10 dkg tejföl, 1 teáskanál sütőpor, 1 tojás, csipetnyi só, 30 dkg rahát. Kevés porcukor a szóráshoz.
Elkészítése: A lisztet elkeverjük a porcukorral, a vaníliás cukorral, a sóval, a sütőporral és elmorzsoljuk a vajjal. Hozzáadjuk a tojást és a tejfölt, rugalmas tésztává dolgozzuk, konyharuhával letakarva 30 percig a hűtőben pihentetjük. Ezután a tésztát 6 egyenlő részre osztjuk, kis gombóccá formázzuk. A gombócokat egyenkét kör alakúra kinyújtjuk, 8 háromszögre vágjuk, a háromszögek külső felére egy kisebb darab rahátot teszünk, kifli alakúra feltekerjük, sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, előmelegített sütőben, közepes hőfokon rózsaszínre sütjük.

2016. november 24., csütörtök

Májpástétom

Nagyon szeretjük a májpástétomot, mégsem készítettem csirkemájból még sosem itthon. De most Kövi Pál Erdélyi lakoma című könyvében találtam egy egyszerű alapreceptet, amit ki is próbáltam, nagyon finom.


Hozzávalók: 1 kg csirkemáj, 15 dkg szalonna, 5 dkg mustár, só, bors, szegfűszeg, zöldpetrezselyem, 2 kávéskanál kacsazsír. A tároláshoz: néhány evőkanál kacsazsír.
Elkészítése: A májat és a szalonnát is enyhén sós vízben megfőzzük,(a szalonnát tegyük oda kb 15 perccel hamarabb főni) majd húsdarálón kétszer ledaráljuk. Őrölt szegfűszeggel, sóval, mustárral, szárított zöldpetrezselyemmel fűszerezzük, hozzáadjuk a kacsazsírt, krémesre kavarjuk. Kisebb befőttesüvegekbe vagy tálkákba simítjuk, olvasztott kacsazsírt öntünk a tetejére, hogy teljesen bevonja, a hűtőben tároljuk.
Megjegyzés: Ha több napig szeretnénk tárolni, gőzfűrdőben kidunsztoljuk, olvasztott kacsazsírt öntünk a tetejére, ledugaszoljuk, szintén a hűtőben tároljuk.

2016. november 23., szerda

Kertész voltam Londonban/ Kertész Magazin

Megjelent a KertÉsz magazin téli száma, amelyben nekem is olvasható két cikkem, az első, Kertész voltam Londonban címmel, amelyet a Párommal együtt írtunk, róla, a munkájáról, a londoni kertészkedésről. Tudnotok kell, hogy nagyon, de nagyon büszke vagyok rá, egy öröm, hogy írhattam róla, hogy más is láthassa, milyen szépségeket alkotott a kertészet terén, Londonban. Büszke vagyok rád Tihykém ! Vegyétek és forgassátok a lapot, nagyon színes, változatos, tartalmas magazin.







2016. november 21., hétfő

Gombás paszulypogácsa

Egy újabb receptet hoztam Kövi Pál Erdélyi lakoma című könyvéből. Szintén nagyon finom.


Hozzávalók:( kb 20 pogácsához ):1/4 liter fehérpaszuly, 2 sárgarépa, 1 petrezselyem, 1- 2 evőkanál vaj, 15 dkg gomba, 2 tojás, kb 10 evőkanál prézil (amennyit a massza felvesz, hogy formázható legyen), só, bors, szárított zöldpetrzselyem, 4 cikk fokhagyma. A forgatáshoz: 2 tojás, 3 evőkanál liszt, prézli, só, bors. Olaj a sütéshez.
Elkészítése: Az előző este beáztatott paszulyt a zöldségekkel együtt, enyhén sós vízben puhára főzzük, leszűrjük, szitán áttőrjük (vagy paradicsomhajalón áthajtjuk), hagyjuk kihűlni. A felszeletelt gombát a vajon megpirítjuk. A paszulyhoz hozzáadjuk a gombát, a tojást, az áttőrt fokhagymát, a fűszereket és annyi prézlit, hogy formázható masszát kapjunk. A 2 tojást simára kavarjuk a liszttel, sózzuk, borsozzuk, kevés vízzel palacsintatészta állagúra hígitjuk. A paszulyos masszából vizes kézzel kissé lapított pogácsákat formázunk, lisztbe, tojásba majd prézlibe mártjuk, forró olajban pirosra sütjük.

2016. november 20., vasárnap

Csíkos szelet

És ismét egy nagyon finom és nagyon mutatós sütit hoztam :) Próbáljátok ki ha tehetitek :)

Hozzávalók: A diós laphoz: 1 tojás, 5 evőkanál cukor, 1, 5 dl tejföl, 5 evőkanál liszt, 1 mokkáskanál szódabikarbóna, 5 evőkanál darált dió. A kakaós laphoz: 1 tojás, 5 evőkanál cukor, 1, 5 dl tejföl, 5 evőkanál liszt, 1 mokkáskanál szódabikarbóna, 5 evőkanál kakaó. A mákos laphoz:  1 tojás, 5 evőkanál cukor, 1, 5 dl tejföl, 5 evőkanál liszt, 1 mokkáskanál szódabikarbóna, 5 evőkanál mák. A krémhez: 1 liter tej, 8 evőkanál búzadara, 2 tasak vaníliás cukor, 25 dkg margarin, 25 dkg porcukor. A tetejére: 2 evőkanál darált dió.
Elkészítése: A diós laphoz a tojást habosra kavarjuk a cukorral, hozzáadjuk a tejfölt, majd a szódabikarbónával elkevert lisztet, végül a darált diót, előmelegített sütőben, közepes hőfokon, sütőpapírral bélelt tepsiben tűpróbáig sütjük. Ugyanígy elkészítjük a másik két lapot is, csak a kakaóshoz a kakaóvalés szodabikarbónával elkevert lisztet adjuk hozzá, a mákoshoz a mákot. A krémhez a tejet felforraljuk, hozzáadjuk a cukor felét, beleszórjuk a búzadarát,állandó kavargatás mellett besűrítjük, hagyjuk kihűlni. A margarint habosra keverjük a megmaradt cukorral, amikor a tejbegríz kihűlt azt is belekavarjuk. A krémet háromfelé osztjuk, megtöltjük vele a lapokat, alul kerül a mákos, közbül a kakaós, legfelól a diós lap, végül a tetejét is megkenjük a krémmel, megszórjuk a darált dióval.

2016. november 19., szombat

Kacsazsír és kacsatepertő olvasztása

Nincs is finomabb, mint a liba és a kacsa zsírja, tepertője, most, hogy finom, kövér házi kacsát nevelt a Párom nagymamája, a zsírját kiolvasztottuk, egy kb 3 kg - os kacsából majdnem 1 liter zsír olvadt. S nem csak kenyérre kenve finom, hanem akár süthetünk, főzhetünk is vele. Mi imádjuk.


Hozzávalók: 1házi kacsa hája, bőre, zsíros részei, egy kevés víz.
Elkészítése: Amikor a kacsát felbontjuk a rajta lévő hájat, a fölösleges zsíros részeket, bőrt eltávolítjuk, kisebb kockákra vágjuk, hibátlan zománcú edénybe tesszük, egy kevés vizet öntünk rá, hogy ne kapjon oda az alja és hogy ropogósabb legyen, majd közepes lángon olvasztani kezdjük, míg a hájdarabok és a bőr teljesen kieresztik a zsírt és a zsír bugyborékolni kezd, a tepertő pedig aranysárga és ropogós lesz. Vigyázzunk, hogy ne égjen meg.

2016. november 18., péntek

Olajbogyós kacsasült

Párom nagymamája nevelt házi kacsákat a nyáron, mi is kaptunk belőle, a combokból, szárnyakból ez a finom sült készült, harmonka burgonyával, levendulás kék sajttal, amitől egy kissé bizzar kinézete lett, mikor ráolvadt :) De attól még nagyon finom volt :)


Hozzávalók (3 - 4 személy részére): 2 kacsacomb, 2 kacsaszárny, 1 kacsamáj, 1 nagy paszternák, 4 hagyma, 2 fej fokhagyma, 20 zöld olajbogyó, só, bors, őrölt chilipaprika por ízlés szerint, szárított bazsalikom, fejenként 2 krumpli, 5 dkg kék levendulás gouda sajt (vagy bármilyen más sajt), kevés olaj, 3 - 4 evőkanál kacsazsír.
Elkészítése: A kacsahúst fűszerezzük a sóval, borssal, chilivel, bazsalikommal, kb 3 órát zárható edényben a hűtőben pihentetjük. A kacsacomb bőrét hosszában bevagdossuk, a többi hússal eggyütt kevés forró olajban mindkét oldalán fehéredésig pirítjuk. Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, elhelyezzük benne a négybe vágott hagymát, a karikára vágott paszternákot, az egyik fokhagymát héjastól kettőbe vágva, a másik fokhagymát cikkekre bontva meghámozva, felöntjük annyi vízzel ami majdnem ellepi, alufóliával lefödve előmelegített sütőbe toljuk, felforraljuk, majd forrás után alacsony hőfokon kb 2 órát pároljuk, míg a hús puha, omlós lesz, a levét elfővi, ekkor kifödjük, még megszórjuk egy kevés chilivel, hozzáadjuk az olajbogyót, együtt pirosra sütjük, közben saját zsírjával öntözgetjük. A krumplit meghámozzuk, harmonikaszerűen bevagdossuk, sózzuk, borsozzuk, megkenjük kevés kacsazsírral, közepes hőfokon, a kacsával párhuzamosan pirosra sütjük, sütés közben még megkenhetjük kacsazsírral, az utolsó 5 percben ráreszeljük a sajtot, visszatesszük, míg a sajt ráolvad.

2016. november 17., csütörtök

Kenyérleves tojással és húslével

Eiernbrock mit Fleischbrühe, ez a szász megnevezése ennek a levesnek, amelyet a szász gazdasszonyok előszeretettel készítettek lábadozó betegek számára. A recept Kövi Pál Erdélyi lakoma című könyvéből származik.


Hozzávalók(3 - 4 személy részére): 3 - 4 szelet fekete kenyér, 2 liter húsleves, 2 fej hagyma, személyenként 1 tojás, só, bors.
Elkészítése: A kenyeret vékony szeletekre vágva egy mélyebb tálba helyezzük. A kenyérszeletekre ráütjük a tojást, vigyázva, hogy a sárgája szépen egyben maradjon. Ízlés szerint sót, borsot szórunk rá, és a négybe vágott hagymákat óvatosan a tojások közé helyezzük. A lobogó húslevest óvatosan ráöntjük, és pár percig befedve gőz fölé állítjuk, míg a tojásfehérje megkeményszik.  Tálalás előtt a hagymát a levesből eltávolítjuk.
Megjegyzés: A kenyér közé néhány karikára vágott virslit is szórhatunk.

2016. november 16., szerda

Adventi kalendárium muffinsütőből

Ezt az adventi kalendáriumot még a tavaly novemberben készítettem Londonban, saját magunknak :) Jó volt mindennap egy kis meglepetés édességet felfedezni :)


Hozzávalók: 24 darabos muffinsütő (vagy két 12 darabos), 1 nagyobb darab karton papír, 1 ív karácsonyi mintás csomagolópapír, papírragasztó, hobby ragasztópisztoly, olló, színes fonal, fekete vagy sötét színű filctoll, 24 cukorka, csokoládékocka, rahát, stb.
Elkészítése:  A kartonpapírra egy borospohár segítségével 24 kört rajzolunk, majd kivágjuk. A színes csomagolópapírra szintén 24 kört rajyolunk, kivágjuk, a színes köröket ráragasztjuk a kartonból kivágott körökre, a filctollal megszámozzuk 1- től 24 – ig.  A muffinsütő mélyedéseibe belehelyezzük az édességeket, majd a ragasztópisztollyal a mélyedések két szélére egy – egy ragasztócseppet nyomunk, a körökkel pedig befödjük, leragasztjuk, hagyjuk megszáradni, majd egy színes fonallal a falra függesztjük.

2016. november 15., kedd

Kókuszkrémes szelet

Még mindig kókusz, csak annyit mondhatok, hogy nagyon finom :) Próbáljátok ki :)



Hozzávalók (20x30 cm -es tepsihez): a tésztához: 50 dkg finomliszt, 10 dkg cukor, 15 dkg margarin, 3 evőkanál kakaópor, 1 teáskanál szalalkáli, 2 tojás, 3 evőkanál tejföl. A krémhez: 1 liter tej, 25 dkg cukor, 6 dkg finomliszt, 20 dkg margarin, 15 dkg kókuszreszelék. A tetejére: 15 dkg fehér csokoládé, 1 evőkanál olaj, kevés kakaópor.
Elkészítése: A margarint elmorzsoljuk a liszttel, a cukorral, a kakaóporral, majd hozzáadjuk a tejfölben elkavart szalalkálit és a tojást, összegyúrjuk, letakarva, szobahőmérsékleten 1 órát pihentetjük. Ezután 6 egyforma részre osztjuk, 6 lapot nyújtunk, előmelegített sütőben, 5 - 6 perc alatt eggyenként megsütjük, vigyázva borítjuk ki, mert kissé törékenyek. A krémhez a lisztet 3 dl tejjel simára kavarjuk. A megmaradt tejet felforraljuk, hozzáadjuk a cukrot és a csomómentesre kevert lisztes pépet, a kókuszreszeléket, gőz fölött, folyamatosan kavargatva sűrű péppé főzzük. Amikor már nem forró, de nem is langyos, hozzákavarjuk a margarint, hagyjuk kihűlni. A lapokat megtöltjük a krémmel. A csokoládét gőz fölött megolvasztjuk, hozzáadjuk az olajat, a sütemény tetejére simítjuk, megszórjuk kevés kakaóporral. Másnap szeleteljük, hogy a lapok megpuhuljanak.

2016. november 14., hétfő

Diós almás sütemény

Az almás sütemény megunhatatlan nálunk, akár az ünnepre is megsüthető. Dióval tökéletes páros :)


Hozzávalók (34* 23 cm - es tepsihez ): A tésztához: 50 dkg liszt, 1 tasak sütőpor, 15 dkg cukor, 15 dkg zsír, 3 tojássárgája, 15 dkg tejföl. A töltelékhez: 2 kg alma, 2 - 3 evőkanál búzadara, 3 evőkanál fahéj, 3 evőkanál cukor. A tetejére: 1 tojás, 15 dkg dió.
Elkészítése: Az almát meghámozzuk, lereszeljük, megszórjuk a fahéjjal és a cukorral, 15 percet állni hagyjuk, majd alaposan kiszorítjuk. A sütőporos lisztet elmorzsoljuk a zsírral, hozzáadjuk a tojássárgákat, a cukrot és a tejfölt, alaposan összegyúrjuk, két részre osztjuk, kinyújtjuk. Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük az egyik lapot,megszórjuk kevés búzadarával, ráhalmozzuk a kiszorított almát, ismét megszórjuk búzadarával, befödjük a második lappal, villával megszúrkáljuk, előmelegített sütőben közepes hőfokon megsütjük. Amíg a sütemény sül a diót darabosra vágjuk, a tojást felverjük. Az utolsó 10 percben a süteményt kivesszük, megkenjük a tojással, megszórjuk a dióval, készre sütjük. Kihűlve szeleteljük.