2013. február 27., szerda

Caldo verde avagy Zöld leves

Ez a leves a portugálok nemzeti levese, amely egy olyan nyeles káposztaféléből készül, ami nálunk nem kapható, ezért kelkáposztával vagy karalábélevéllel helyettesíthetjük. Az íze kicsit hasonlít a mi káposztánkhoz, az állaga, megfőve, inkább salátához hasonló. Nekem nagyon ízlett.
A recept a Páromtól kapott Jamie Oliver- naptár januári receptje, amely elsőre megfogott engem:) 



Hozzávalók: 4 közepes krumpli, 1 kisebb fej kelkáposzta, 1 hagyma, 4 – 5 cikk fokhagyma, 20 dkg chorizo kolbász, 3 – 4 evőkanál olívaolaj, kevés pirospaprika, só; az alapléhez: 20 dkg csontos hús, só.
Elkészítése: A csontos hússal 1, 5 liter alaplét főzünk, a húst kivesszük belőle. A chorizot kevés olívaolajon, pirospaprikával megszórva, megpirítjuk. A krumplit meghámozzuk, felkockázzuk. A kelkáposztát fűszálvékonyra vágjuk.
Az apróra vágott hagymát és fokhagymát üvegesre dinszteljük a felforrósított olívaolajon, hozzáadjuk a krumplit, felöntjük az alaplével, puhára főzzük. Amikor a krumpli megpuhult mixer segítségével pürésítjük, hozzáadjuk a káposztát, puhára főzzük. Végül hozzáadjuk a megpirított chorizot, tálaláskor citromlével savanyíthatjuk, és csepegtethetünk rá a chorizo sütésétől visszamaradt olajból.

2013. február 26., kedd

Tavaszi mini pizzák hónapos retekkel

Hogyha már nagyon várjátok a tavaszt, mint én, akkor azt ajánlom, próbáljátok ki ezt a finom kis mini pizzát. Magam sem gondoltam volna, hogy ilyen finom lesz a hónapos retek megsülve, megpirulva. Abból indultam ki, hogy miért ne süthetném meg a hónapos retket, ha a céklát, a cukkinit is megsütöm pizzán, pitén. És jól tettem, hogy kipróbáltam, mert a családnak is nagyon ízlett, meg az unokatesómnak, Timinek is:) Természetesen nekem is:)




Hozzávalók (10 mini pizzához): 25 dkg liszt, 2 dkg élesztő, 1 kávéskanál cukor, fél kávéskanál só, 2 evőkanál olívaolaj; a feltéthez: 7 - 8 darab hónapos retek, 1, 5 dl tejföl, 20 dkg füstölt csirkemell, 15 dkg juhsajt, 15 dkg füstölt sajt, kis csokor petrezselyemzöld, só, fehérbors, a retek zsenge levelei a diszítéshez.
Elkészítése: Az élesztőt a cukorral és 75 - 80 ml langyos vízzel elkeverjük. A liszttel, a sóval, az olívaolajjal, az élesztős vízzel rugalmas tésztát gyúrunk. Letakarva, meleg helyen 1 órát kelesztjük. 
Amíg a tészta kel előkészítjük a feltétnek valót. A csirkemellet vékony csíkokra vágjuk, kevés felforrósított olívaolajan megpirítjuk. A retket vékony karikákra vágjuk. A tejfölt elkeverjük az apróra vágott petrezselyemzölddel, a sóval, a fehérborssal. A sajtot lereszeljük.
Amikor a tészta megkelt, vékonyra nyújtjuk, egy élesebb szélű csészével, kistányérral köröket szúrunk ki belőle, és mini piteformákba nyomkodjuk. Ha nincs formánk akkor egyszerűen sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük egymás mellé a kis köröket. Megrakjuk feltéttel a következő sorrendben: a fűszeres tejföl, sajt, csirkemell, retek, és ismét sajt. A pizzák felét juhsajttal, másik felét füstölt sajttal szórjuk meg.
Előmelegített sütőben, közepes lángon, a legalsó rácson 10 perc alatt megsütjük. Amikor kivesszük diszítésként megszórhatjuk a retek zsenge leveleivel ( de csakis akkor, ha meggyőződtünk, hogy nem volt permetezve).





2013. február 25., hétfő

Rizsfelfújt Barbi konyhájából, a Blogkóstoló 7 - re

A Blogkóstoló 7. fordulójának háziasszonya Vikvi, aki Barbi konyháját sorsolta most nekem. Barbitól már nem először ihletődöm, még volt olyan forduló, amikor tőle kellett füznöm/sütnöm, és fordítva is, Barbi is főzött/sütött tőlem.
Az igazság az, hogy már nagyon szorított a határidő, így egy olyan receptet kellett választanom, ami gyorsan elkészül. Mivel még soha nem készítettem rizsfelfújtat, Barbi Rizsfelfújtjára esett a választásom. Én egy fél adagot készítettem belőle, mert az egész túl sok lett volna nekem egyedül, a tetejét pedig megszórtam mandula forgáccsal. Sajnos én nem tudtam olyan szépen felvágni, mint Barbi, mert olyan kis tepsim nincs, így egy mélyebb formában sütöttem, és túl magas lett a szeleteléshez. De kikanalazva is nagyon finom lett. :)
Barbi, köszi:)



Hozzávalók: 15 dkg rizs, fél l tej, 1 dl víz, 2 tojás, 10 dkg cukor, fél evőkanál liszt, 2 dkg vaj, 1 citrom lereszelt héja, 1 tasak vaníliás cukor, kevés mandula forgács, vaj és liszt a kenéshez, szóráshoz.
Elkészítése: A vizet, tejet és a cukor felét elkeverjük, majd a megmosott rizzsel feltesszük főni. Mikor felforrt, lassú tüzön főzzük addig - folyamatosan kevergetve -, amíg a rizsszemek az összes folyadékot magukba szívják. Ekkor félretesszük hűlni.
A vajat kikeverjük a tojássárgával és a vaníliás cukorral. A tojásfehérjét a cukor másik felével kemény habbá verjük. Végül a tojásos krémet hozzákeverjük a kihűlt rizshez, hozzáadjuk a lisztet, és a felvert tojásfehérjét is. A kivajazott, lisztezett formába öntjük, megszórjuk a mandulával, előmelegített sütőben, közepes lángon arany színűre sütjük.

2013. február 23., szombat

Londoni keksz

Mónika Váncza - projektjéből nagyon megtetszett nekem a London nevű keksz, gondoltam már csak azért is kipróbálom, mert a Párom is ott dolgozik. Most került sor rá, és csak dícsérni tudom a receptet, minden tökéletsen működött. Mivel kekszvágóm nekem sincs, így csak késsel vágtam fel a tésztát, így formára nagyon egyenetlenek lettek, négyzetek, téglalapok, melyik, hogy sikerült. A tetejüket villával szúrkáltam meg, de a sütés alatt eltűnt a minta. Az íze tökéletes, kissé vaníliás, az állaga belül puha, kívül kissé ropogós. Igazi tea mellé való keksz, de valamilyen finom dzsemmel is el tudom képzelni reggelire. Valamint azt is el kell mondanom, hogy nagyon kiadós keksz, rengeteg lesz a fél kg lisztből.

Kicsim, ezt a kekszet is Neked ajánlom:)


 Hozzávalók: 50 dkg liszt, 125 ml tej, 2 tojás, 15 dkg cukor, 6 dkg vaj, 1 tasak vaníliás cukor, 1 tasak sütőpor, pici só, 1 tojásfehérje.
Elkészítés: A sütőport elkeverjük a liszttel, hozzáadjuk a cukrot, a vaníliás cukrot, a vajat, és morzsásra dolgozzuk. Ekkor hozzátesszük a tojást, majd fokozatosan a tejet, és jól összegyúrjuk a tésztát. Késfok vastagságúra kinyújtjuk, majd négyszer egymás után hajtogatjuk és nyújtjuk. A hajtogatást a következő módon végezzük: a tésztát téglalap alakúra nyújtjuk, először ráhatjuk a jobb oldalát a tészta felére, majd a balt, majd a felső részét, utána meg ráhajtjuk az alsót.
Végül késfoknyi vastagra nyújtjuk, késsel csíkokra, majd négyzetekre, téglalapokra vágjuk, a tetejét villával megszúrkáljuk, megkenjük felvert tojásfehérjével. Sütőpapírral bélelt tepsibe, egymástól kissé távol elhelyezzük, előmelegített sütőben, alacsony lángon, 15 perc alatt pirosra sütjük.

2013. február 21., csütörtök

Füstöltsajtos brokkoli krémleves

Végre, végre, végre, sikerült olyan finom brokkoli krémlevest készítenem, amilyent elképzeltem magamnak. Mert bizony, már többszöri próbálkozás áll ennek a levesnek a hátterében. Még a télen megpillantottam valamelyik külföldi oldalon egy nagyon guszta fotót egy brokkoli krémlevesről, amelyen a tányérból élénkzöld brokkolidarabok, és napsárga sajt kandikált ki. Na olyan sajtot nem láttam itt nálunkfele. Kerestem a télen a friss brokkolit többször is, de amikor én kerestem éppen sosem volt. Ezért ráfanyalodtam a fagyasztott brokkolira, na de olyat se fogok többet soha venni. Készítettem belőle levest, két változatban is, minden finomsággal, de egyik sem ízlett.
És most amikor nem is kerestem (vagy mást kerestem) ott állt előttem a polcon a friss brokkoli. Vettem is rögtön belőle. És ismét bebizonyosodott, hogy a friss alapanyagot semmi sem pótolja. Igazi, friss,  tavaszi zöld színű, isteni finom leves lett belőle, bár a tejföl halványított a színén. Felvéve az ismétlések listájára.




Hozzávalók: 50 dkg brokkoli, 10 dkg füstöltsajt,10 dkg füstölt csirkemell, 1 hagyma, 8 - 10 cikk fokhagyma, 1 dl tejföl, só, fehérbors, kevés olívaolaj.
Elkészítése: A brokkolit folyó víz alatt alaposan átmossuk, rózsáira szedjük. A füstölt csirkemellet kis kockákra vágjuk, kevés olívaolajon megpirítjuk.A sajtott aprólyukú reszelőn lereszeljük. A hagymát és a fokhagymát apróra vágjuk, a felforrósított olajon üvegesre dinszteljük, felöntjük kb 1, 5 l vízzel, felforraljuk. Amikor már felforrt beletesszük a brokkolit, sózzuk, lassú tüzön puhára főzzük, 5 - 6 brokkolirózsát kiveszünk, a többit egy mixer segítségével pürésítjük. A tejfölt egy kevés lével felhígítjuk, a leveshez keverjük. Visszatesszük bele a megmaradt brokkolirózsákat, a megpirított csirkemellet, és a sajtot. Kevés fehérborssal fűszerezzük. Tálaláskor még reszelhetünk sajtot a tetejére.

Blogszülinapi játékom összefoglalója és nyertesei

Úgy terveztem, hogy az eredményhírdetésre stílusosan én is elkészítek egy irodalmi alkotásban szereplő receptet. Sajnos, ez csak terv maradt, mert az iskolában és az EK - nál is annyira besűrűsödtek a feladatok, hogy egyszerűen nem jutott időm rá. De ígérem, hogy hamarosan pótolom a lemaradást:)
Egy kissé el is szomorodtam, mert az idei játékomra nem jelentkeztetek olyan sokan, mint a tavaly, lehet túl nagy volt a feladat, vagy nektek is sok a munkátok. De köszönöm azoknak, akik jöttek, neveztek, visszavárlak titeket, és természetesen bárkit jövőre is.
Irodalmi műben szereplő recept elkészítésével összesen 13 -an, kedvenc teákról szóló bejegyzéssel csupán 3 -an jelentkeztetek. Ez egyrészt jó a résztvevőknek, mert nagyobbak a nyerési esélyek:)

Irodalmi alkotásban szereplő recepttel jelentkezők tehát (a beérkezés sorrendjében):

1. Marisz57, aki Gömbölyű gombócot készített a játékra, amely több irodalmi műben, dalban is megjelenik: Rideg Sándor : Indul a bakterház című regényében, valamint a regényből készült filmben, A Padlás musicalban, és gyerekdalokban is.


2. Katalin Tyúkhúslevest főzött cipóban, Mátyás és az anyó című mese alapján. Olvassátok el nála:)


3. GasztroManó palacsintát sütött, Kulcsár Miklós: Hmmm... című gyerekverse alapján.



4. Dina Római tortát sütött a 100 Folk Celsius: Az ebéd dalától megihletve. A tortával, a Bevállaltam mozgalomra is jelentkezett.



5. Teller - cake blogjához méltóan egy csodaszép Karfiol - virágos csokitortát sütött, amelyet kedvenc ifjúsági regényében, Malgorzata Musierowicz: A karfiol virága című művében kedvelt meg.


6. Zsuzsanna Baráth Arab kávétortát sütött Ugron Zsolna: Úrilányok Erdélyben című műve alapján.


7. Gerdi Kárász Nelli Krumplis palacsintáját készítette el, Németh László: Iszony című regényéből, amit mindenkinek ajánlok elolvasásra.


8. HajniZoliék Harry Potter kedvenc Vajsörét készítették el, amit hamarosan én is kipróbálok.



9. Sütis néne Áfonyás muffint sütött gyilkosság nélkül Joanne Fluke: Áfonyás muffin és gyilkosság című művéből.


10. Édeskonyha Castagnacciot, Gesztenyelisztből készült toszkán süteményt sütött Marlena de Blasi: Ezer nap Toszkánában című könyvéből.


11. Flóra Gyors csokisütit készített Egy álruhás étteremkritikus titkos élete című műből.


12. Timi Hanna Swensen titokzatos eseteiből sütött egy Egzótikus csókot.


13. Konyhavirtuóz Lala kiflit sütött Szabó Magda: Tündér Lala című műve által megihletve.


A teás bejegyzések szerzői:

1. Katalin, aki többféle teával is jelentkezett: almás teakeverékkel, narancsos - gyömbéres teakeverékkel, csipkebogyóteával, vörösboros mézes teával.


2. Éva leírta, hogy gyógyteákat és kedvenc Earl Grey teáját szokta fogyasztani.


3. Sütis néne szintén kedvenc teáit ajánlotta.


És akkor jöjjenek a nyertesek és a nyeremények:) A sors keze most a lánytesóm volt, ő húzta ki a szerencsés nyerteseket.
Tehát az irodalmi művekben szereplő receptet elkészítők közül a nyertesek: HajniZoliék:)





Nyereményük pedig:

HajniZoliék nyereménye


A teás játék nyertese: Katalin




Nyereménye pedig a következő:

Katalin nyereménye

Mindkét nyertesnek, és minden játékosnak gratulálok. A nyerteseket megkérem küldjék el a címűket az email címemre: makacska82@yahoo.ca
A nyeremények meglepi teákat is tartalmaznak majd:)

Köszönöm mégegyszer a türelmet és a játékot mindenkinek:)

2013. február 19., kedd

Színes kuglóf karamellizált almával

Ígérem egyelőre ez lesz az utolsó kuglóf receptem, de ez is nagyon finom, csak ajánlani tudom. És még mutatós is.





Hozzávalók: 50 dkg finomliszt, 2, 5 dkg élesztő, 1, 5 dl tej, 0, 5 dl édes pezsgő, 6 dkg margarin megolvasztva, 10 dkg cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 2 tojás, 9 dkg keserűcsokoládé, 1 tasak epres pudingpor, 5 dkg pirosra színezett kókuszreszelék, 1 citrom lereszelt héja, fél kávéskanál só; a diszítéshez: 20 dkg rózsaszín csokoládé, 1 evőkanál olaj, színes dekorcukor; a forma kikenéséhez kevés margarin és liszt; a karamellizált almához: 2 alma cikkekre vágva, 2, 5 dl cukor, 2, 5 dl víz, 1 dl pezsgő, fahéj, 1 evőkanál méz.
Elkészítése: Az élesztőt egy kávéskanál cukorral 1 dl langyos tejben megkelesztjük. A liszthez hozzáadjuka cukrot, a víníliás cukrot, a tojást, az olvasztott margarint, a sót, a tejben felfuttatott élesztőt, a pezsgőt, és alaposan kidolgozzuk. Amikor már hólyagos, a tésztát két részre osztjuk.
Az egyik darabba beledolgozzuk a megmaradt tejben elkevert epres pudingport, valamint a kókuszt, a másik darabba pedig az apró kockára vágott csokoládét. Mindkét darabot kb. 40 cm hosszúra kisodorjuk, a kettőt összecsavarjuk, és a margarinnal kikent, liszttel megszórt kuglófformába helyezzük. Meleg helyen duplájára kelesztjük, előmelegített sütőben, alacsony lángon,  kb. 50  perc alatt pirosra sütjük.
A diszítéshez gőz fölött megolvasztjuk a csokit az olajjal, és a kuglófra csurgatjuk, dekorcukorral megszórjuk.
A karamellizált almához a vízből, a mézből és a cukorból szirupot főzünk, beleöntünk 0, 5 dl pezsgőt, beletesszük a fahéjat, és az almát karamellizáljuk benne. Amikor elkészült hozzáöntjük a maradék pezsgőt, ezzel tálaljuk a kuglófot.
Tipp: Ha nem találunk rózsaszín csokoládét, fehér csokoládát olvasztunk, néhány csepp piros ételfestékkel.




2013. február 18., hétfő

Lazacos gombaleves

Ismét egy lazacos recepttel jöttem (és még jövök:)), ami teljesen saját találmány. Szeretem az egyszerű, gyorsan elkészíthető, de mégis különleges ételeket, így ennek jegyében született ez a leves, amelyet ünnepnapokra, vendégváráshoz is jó szívvel ajánlok. Nálam ez is nagy kedvenc lett, hiszen két finomság társul benne a gomba és a lazac, én pedig mindkettőt imádom.


Hozzávalók: 50 dkg gomba, 20 dkg füstölt lazacfilé, 1 hagyma, 6 - 7 cikk fokhagyma, 1, 5 dl tejföl, 1 evőkanál liszt, kis csokor friss, vagy 1 - 2 evőkanál sóban elett kapor, só, fehérbors, 2 - 3 evőkanál olaj.
Elkészítése: A lazacot kockára vágjuk, kevés olívaolajon megpirítjuk. A gombát folyó víz alatt alaposan átmossuk, szeleteljük. A hagymát és a fokhagymát apróra vágjuk. A felforrósított olajban üvegesre dinszteljük a hagymát és a fokhagymát, hozzáadjuk a gombát, 15 percig együtt pároljuk, majd felöntjük kb 1, 5 l vízzel. Amikor felforrt hozzáadjuk a megpirított lazacot, a kaprot, sózzuk, borsozzuk, pár percig együtt főzzük. A lisztet csomómentesre kavarjuk a tejföllel, és kevés levessel hígítva, a leveshez adjuk.

2013. február 13., szerda

Citromos keksz Kicsimnek ajánlva

Kicsim, ezeket a kekszeket Neked küldöm, egyelőre csak virtuálisan, remélem szebbé teszem egy kicsit ezzel is a mai napodat. Szeretlek, mint az ősszes többi napon is.
" Félszárnyú angyalok vagyunk mindannyian, ezért csak akkor tudunk repülni, ha a másikat átöleljük."  Luciano de Crescenzo


Hajnalka kolleganőm hozott egy finom citromos kekszet az EK -s találkozóra, amely nekem nagyon ízlett. Kérdeztem is tőle, hogy hogyan készíti, azt mondta, hogy fele lisztet kukoricalisztre cserélte, meg hogy reszelt citromhéjjal is ízesítette. De sajnos a receptje nincs még fent a blogján, ezért megpróbáltam emlékezetből leutánozni, egy alap keksztésztát változtatva meg egy kissé. Hajnalka, köszönöm az ötletet, az enyém nem lett pont olyan, mint a tied, csak hasonló, és egy kicsit ropogósabb, azt hiszem azért, mert az én kukoricalisztem nem volt elég sima, bár malomból vett liszt volt, és át is szitáltam.



Hozzávalók: 12, 5 dkg finomliszt, 12, 5 dkg kukoricaliszt, 12, 5 dkg puha vaj, 12 dkg cukor, 2 tojássárgája, 3/4 kávéskanál sütőpor, 1 citrom lereszelt héja, 1 vaníliás cukor, pici só. A cukormázhoz: 15 dkg átszitált porcukor, 2 - 3 evőkanál citromlé. A diszítéshez: dekorcukor.
Elkészítése: A hozzávalókat egy tálba tesszük, és alaposan összegyúrjuk. 1 - 2 órát a hűtőben pihentetjük.
Lisztezett deszkán kinyújtjuk, a tetejét is lisztezzük enyhén, mert másként ragad a tésztája. Különböző formákkal kiszúrjuk, sütőpapírral bélelt tepsibe, egymástól távol elhelyezzük. Előmelegített sütőben , alacsony lángon, 10 - 12 perc alatt világosra sütjük.
A cukormázhoz a porcukrot kézi mixer segítségével simára kavarjuk a citromlével. A kihült kekszek tetejét bekenjük ezzel a cukormázzal, dekorcukorral diszítjük.


2013. február 11., hétfő

Mini kuglóf muffin formában

És íme életem második kuglófja, igaz, a változatosság kedvéért (és mert nagyon szeretem a muffint) most muffin formában sütöttem meg. Nekem jobban ízlett, mint az előző kuglófom, talán mert a tölteléke savanykásabb volt. A család is értékelte, mind egy darabig elfogyott:)






Hozzávalók: 50 dkg finomliszt, 2, 8 dl tej, 6 dkg olvasztott margarin, fél kávéskanál só, 2 dkg élesztő, 1 vaníliás cukor, 1 tojássárgája; a töltelékhez 1 üveg sűrű, darabos meggylekvár, 2 evőkanál búzadara; a kenéshez: 1 tojás, 3 evőkanál tej.
Elkészítése: Az élesztőt egy kávéskanál cukorral a langyos tejben megkelesztjük. A liszthez hozzáadjuk a többi anyagot, a megkelesztett élesztőt, és alaposan kidolgozzuk. Amikor már hólyagos, konyharuhával letakarva, meleg helyen duplájára kelesztjük.
A megkelt tésztát 12 egyforma darabra vágjuk, nyújtólapon hosszúkásra kinyújtjuk. A meggylekvárt elkeverjük a búzadarával, és minden tésztacsíkra hosszában elosztunk egy evőkanál lekvárt. Először hosszában beöngyöljük, hogy a lekvár ne follyon ki, majd csiga alakban feltekerjük.
Egy 12 darabos muffinformát kivajazunk, papirkapszlival kibéleljük, a csigákat belehelyezzük, és még 10 – 15 percig lelesztjük. A tetejét megkenjük a tejjel felvert tojással, előmelegített sütőben, közepes lángon,  kb. 20 – 25 perc alatt pirosra sütjük.

2013. február 10., vasárnap

Citromos - kardamomos csirkefasírt

A tavalyi év nagy szerelme a konyhában a kardamom volt számomra, és persze még ma is az. Eddig csak süteményekbe használtam, de azt olvastam róla, hogy húsokhoz is illik, de valahogy inkább csirkehússal, esetleg pulykahússal tudom elképzelni. Így jött az ötlet, hogy a citrommal párosítva (mivel sok hasonlóság van az ízükben) csirkefasírtot ízesítsek vele. Magam sem tudtam, hogy fog-e ízleni nekem, de a végeredmény egy különleges, de nagyon finom fasírt lett. Anyummal ketten kóstóltuk, mindkettőnknek ízlett. Én főzeléket készítettem mellé, de petrezselymes - fokhagymás tejföllel, salátával is finom lehet, sőt azzal talán méginkább talál.




 Hozzávalók: 40 dkg darált csirkehús, 1 hagyma apróra vágva, 4 dkg házi zsemlemorzsa, 1 felvert tojás, fél citrom reszelt héja, 4 kardamom mag, 1 kávéskanál pirospaprika (nálam füstölt), 5 dkg darált dió, só; a sütéshez kevés vaj és olaj.
Elkészítése: Egy tálban összekeverjük a csirkehúst a zsemlemorzsával, a hagymával, a citromhéjjal, a dióval. A kardamom belső magocskáit kiszedjük, összetörjük, és ezt is a húshoz adjuk, a tojással, a sóval, a pirospaprikával együtt. Vizes kézzel kis golyócskákat formázunk a keverékből, kevés olvasztott vaj és olaj keverékében szép lassan, megforgatva pirosra sütjük.
Én reteklevél és lucerna főzelékkel tálaltam, amelynek receptje ITT olvasható.

2013. február 7., csütörtök

Mazsolás kelt kuglóf

Ez egy nagyon érdekes kelt kuglóf recept, életem első kuglófja, lehet egy picit túl sütöttem, mert a héja egy kissé ropogós lett, bár nem tudom, hogy ilyennek is kell-e lennie vagy nem. A családnak kifejezetten így tetszett, szerintem még máskor is kipróbálom, másféle ízesítéssel.



 Hozzávalók: 32 dkg finomliszt, 3 tojás, 6 dkg vaj, 6 dkg cukor, 10 dkg mazsola, 2, 5 dl tej, 1 dkg élesztő, kevés porcukor a diszítéshez.
Elkészítése: Az élesztőt egy kávéskanál cukorral a langyos tejben megkelesztjük. A vajat a tojássárgákkal és a cukorral habosra keverjük. Hozzáadjuk a mazsolával elkevert lisztet, kis sót, az élesztőt, és tojások keményre felvert habját. Kivajazott, lisztezett kuglófformába öntjük, meleg helyen  egy óra alatt kétszeresére kelesztjük, és alacsony lángon kb. egy óra alatt megsütjük. Tálra borítjuk, megszitáljuk porcukorral.

2013. február 5., kedd

Mártás vaddisznóhússal, spagettivel

Ezt a fogást én készítettem a hétvégén Ivóban, a visszajelzések, és az üres fazék azt mutatták, hogy ízlett a társaságnak. Remélem tényleg így volt. Ez egy egyszerű recept, hasonló módon szoktunk mártást készíteni házi disznó húsából is, gomba nélkül.





Hozzávalók: 65  dkg  csont nélküli vaddisznóhús (karaj vagy comb), 25 dkg gomba, 2 hagyma, 4 – 5 cikk fokhagyma, 5 – 6 dl  főzőtejszín, 1 - 2 dl tejföl, só, bors, pirospaprika, kevés olaj, 1 kis kocka vaj, 1 tasak spagetti.
Elkészítése: A húst vékony szeletekre vágjuk, az elkészítés előtt egy éjszakára sóval, borssal, fokhagymával bepácolva, a hűtőben pihentetjük. A hússzeleteket átforgatjuk a felforrósított olajon, amíg kifehérednek, hozzáadjuk a félbe vágott hagymát, vizet töltve alája, lassú tüzön puhára pároljuk, folyamatosan pótolva alatta a melegvizet, ha elfőne. A vaddisznóhús kb. 2 – 2, 5 óra alatt puhul meg.
 Közben a gombát is felszeleteljük. Kevés olajat forrósítunk, átforgatjuk benne az apróra vágott fokhagymát, majd hozzáadjuk a gombát, átpirítjuk, sózva, borsozva saját levében megpároljuk.
Amikor a hús megpuhult hozzáadjuk a gombát, pirospaprikázzuk, felöntjük a tejszínnel és a tejföllel, amikor felfőtt hozzákavarunk egy kis kocka vajat, és folyamatosan kavargatva besűrítjük.
A szokásos módon kifőzött spagettivel tálaljuk

2013. február 4., hétfő

Erdélyi Konyhás találkozó Ivóban

Nagy élményben volt részem a hétvégén, hiszen február 1 - 3 között életemben először vettem részt az Erdélyi Konyha szerkesztőinek szakmai találkozóján, amelyet Ivóban, a Honor Villában tartottunk. Adéllal  ketten mi vagyunk az újak a csapatban. Sedithen kívül eddig senkit sem ismertem személyesen a lányok, fiúk közül. Eddig. Így nagyon vártam már, hogy találkozhassam velük. El kell mondanom, amit már eddig is tudtam amúgy, hogy itt nem csak egy egyszerű szakmai közösségről van szó, hanem egy igazi baráti társaságról is, amibe úgy érzem sikerült beilleszkednem nekem is. Ti is így gondoljátok, lányok?
Köszönöm nektek lányok/fiúk, hogy részese lehetek ennek a csapatnak, az Erdélyi Konyha szerkesztőségének.
A cím nagyon hívatalosan hangzik, igaz, hogy szakmailag is igyekeztünk fejlődni, kipróbálni a vadhús elkészítésének különböző módjait, titkokat lesni el a fényképezés terén Gyugyi Pétertől, a Nők Lapja Konyha fotósától, megbeszélni a lap jövőbeni terveit, de ezek mellett degeszre tömtük magunkat vad- és bárányhúsból készült finomságokkal, szórakoztunk, beszélgettünk, ismerkedtünk, vadasparkot látogattunk. Egyszóval tökéletes hétvége volt, pillanatok alatt elfutott az a három nap, és már indulni is kellett haza.
Szombat délelőtt látogattuk meg az Ivói Vadasparkot, kb. 6 km-t gyalogoltunk a hóban, hogy megfigyeljük a szarvasteheneket, muflonokat, és gyönyörködhessünk a csodaszép tájban, a Madarasi Hargita csúcsaiban.
És nem jöttünk haza üres kézzel, mert a Honor Vadhús ivói bemutatóüzletében vásároltunk is egy kis vadhús kóstolót az itthoniaknak.

Ivó

A Honor Villa

Az Ivói Vadasparkban

Az Ivói Vadasparkban

Az Ivói Vadasparkban

A Honor Villa

A Honor Villa Terasza

A Honor Villa csodaszép csempekályhája

A Honor Villa bárpultja

A szobánk.



Medve szalámi és szarvas kolbász

Szarvas, vaddisznó és mangalica sonka, mangalica szalonna, vaddisznó, szarvas, mangalica kolbász, medve szalámi.

Köménymagos sajt.