2013. augusztus 30., péntek

Ratatouille avagy francia lecsó

Életemben egyszer ettem ratatouille-t egy csíkszeredai étteremben, ízlett, de nekem egy kicsit túl száraznak tűnt. Elhatároztam, hogy egyszer otthon is kipróbálom, most került sor rá, szerintem finomabb lett sokkal, mint az éttermi. Nem tudom, hogy pontosan milyennek kell lennie, mert sosem ettem Franciaországban igazi francia lecsót, de nekem nagyon ízlett.


Hozzávalók (4 személyre): 2 hagyma, 1 piros és 1 zöld paprika, 2 kisebb cukkini héjastól, 1 nagyobb padlizsán, 2 nagyobb paradicsom, 3 cikk fokhagyma, ízlés szerint provencei fűszerkeverék, 1 kis szál zellerzöld, olaj.
Elkészítése: A hagymát meghámozzuk, hosszában vékony szeletekre vágjuk. A paprikát csíkokra vágjuk. A padlizsánt (meghámozva) és a cukkinit (héjastól) nagyobb kockákra szeleteljük. A paradicsomot meghámozzuk, a magját kinyomjuk, kockákra vágjuk, a fokhagymát felszeleteljük. A felforrósított olajon a hagymát rózsaszínre pirítjuk, majd sózzuk. Egy nagyobb serpenyőben minden hozzávalót, pici olajon külön - külön megpirítunk, majd a hagymás alaphoz adunk. legutoljára a paradicsomot tesszük hozzá a fokhagymával együtt, megszórjuk a provencei fűszerkeverékkel és a finomra aprított zellerzölddel, s még 10 percig együtt rotyogtatjuk. Kenyérrel tálaljuk.

2013. augusztus 29., csütörtök

Pácolt olívabogyó

Régebben nem szerettem az olívabogyót, aztán meg annyira megszerettem, hogy mindennap meg tudnám enni, bármelyik változatát. Sokfélét kipróbáltunk már, mindenféle ízesítéssel, s egyszer eszembe jutott, miért ne készíthetnék én natúr olívabogyóból, olyat ami az üzletekben nem is kapható. Most értem el a kivitelezésig, s mondhatom, már néhány nap érlelés után nagyon különleges, finom. Receptügyben szétnéztem a neten, hogy hogyan is készül, aztán egy saját ízesítésű változat lett belőle. Azért választottam zöld olívabogyót, mert úgy tapasztaltam, talán annak a legsemlegesebb, natúrabb az íze, jobban átveszi a fűszerek zamatát. Teljes kőrlésű lisztből készült kiflikarikákkal isteni:)



Hozzávalók: 15 dkg kimagozott zöld olívabogyó, 0, 5 dl fehérborecet (nálam Tokaji bazsalikomos borecet), 1 dl olívaolaj,1 fej fokhagyma, 1 kis chili paprika, 1 szál zellerzöld, 1 kis csokor bazsalikom, kis csokor metélőhagyma.
Elkészítése: A fokhagymát megtisztítjuk, minden cikket kettőbe vágunk, és a kimagozott olívabogyókat megtöltjük velük. A zöld fűszereket finomra aprítjuk, a chilit felkarikázzuk, összekeverjük az olívaolajjal és a borecettel, beleforgatjuk az olívabogyókat, majd az egészet egy kisebb befőttesüvegbe töltjük. Ha szükséges a tetejére még kis olívaolajat öntünk, hogy teljesen ellepje a bogyókat. Néhányszor felrázva pár napig a hűtőben érleljük, 2 - 3 nap múlva már fogyasztható, de minnél tovább érleljük annál jobban átveszik a bogyók a fűszerek ízét.


2013. augusztus 27., kedd

Szilvás csirkecomb

Egy enyhe kis keleties ízbeütéssel készült ez a finom kis csirkesült, amely nálam egy újabb gyümölcs - hús páros, ami nagyon, de nagyon ízlett. Semmi bonyolult nincs az elkészítésében, mégis, akár ünnepi fogás is lehetne szerintem. Gyümölcs - hús párost kedvelőknek melegen ajánlom:)
A képen látható tányért Vilma nagymamámtól kaptam, már csak ez az egy darab volt meg belőle, egyik kedvenc tányérom lett:)


Hozzávalók (2 személyre): 2 felső csirkecomb, 1 zúza, 10 szilva, 2 nagyobb cikk fokhagyma, 1 dl fehérbor, só, bors, szárított majoránna, kis csokor petzrezselyemzöld,1 csillagánizs, kevés olaj. A körethez: 17 dkg rizs, 1 szegfűszeg, 1 kis darab fahéj, 1 kardamom mag, csipetnyi köménymag, kevés olaj, só.
Elkészítése: A combokat, a kettőbe vágott  zúzát átmossuk, leszárítjuk, sózzuk, borsozzuk. A felforrósított olajon kissé megpirítjuk a forgácsokra vágott fokhagymát, vigyázva, hogy ne égjen meg, majd a húsokat fehéredésig pirítjuk a fokhagymás olajban. Ezután a húsokat egy hőálló edénybe helyezzük, ráöntjük a fokhagymás olajat, hozzáadjuk a kimagozott, felezett szilvát, megszórjuk a majoránnával, beletesszük a csillagánizst, kissé még megsózzuk, felöntjük a borral, és lefödve, előmelegített sütőben, 20 - 25 perc alatt puhára pároljuk. Miután megpuhult kifödjük, zsírjára sütjük.
A körethez: A rizset átmossuk, fél órára beáztatjuk. Kevés forró olajon megpirítunk egy szegfűszeget, egy kardamom magot, 1 lisebb fahéj darabot, egy csipet köményt, amíg illatozni kezdenek. Hozzáadjuk a rizset, sózzuk, feltöltjük kétszer annyi vízzel, lefödve puhára pároljuk.

2013. augusztus 26., hétfő

Sült koktélparadicsomos tészta

Ismét egy nagyon egyszerű receptet hoztam, ami nem lett olyan szép, mint amilyennek én megálmodtam, de az íze annál finomabb volt. Mostanában úgy egy hónapban egyszer - kétszer megengedem magamnak a tésztát, igyekszem teljes kiőrlésűből készíteni, ez most nem olyanból készült, mert elfelejtettem venni.


Hozzávalók: 30 dkg száraztészta, 25 - 30 dkg koktélparadicsom (vagy más paradicsom), 5 nagy cikk fokhagyma, kis csokor bazsalikom, 10 dkg sajt, só, bors, kevés olaj.
Elkészítése: A paradicsomokat megmossuk, kettőbe vágjuk, a fokhagymát megtisztítjuk, hosszában kis forgácsokra vágjuk, a bazsalikomot finomra aprítjuk. Egy hőálló tálba kevés olajat öntünk, beletesszük a paradicsomot, a fokhagymát, rászórjuk a bazsalikomot, sózzuk, borsozzuk, jól összeforgatjuk, előmelegített sütőben, legkisebb fokozaton megsütjük.
A tésztát a szokásos módon kifőzzük, összeforgatjuk a sült paradicsommal, és a lereszelt sajttal.

2013. augusztus 24., szombat

Fejtett bab főzelék

Édesanyámnál megmaradt kb 30 dkg fejtett bab, ebből készítettem ezt a finom főzeléket, amit nagymamámtól tanultam. Eredetileg füstölt disznóhússal kellene főzni, de én most kissé diétásabbra fogtam a dolgot és füstölt csirkesonkával készítettem. Nagyon finom lett, bár én csak megkóstóltam, mert a bab is nagyon hizlaló, s a napokban már ettem Fejtett bab levest anyukámnál, egyelőre elég volt az, ezt a családnak hagytam, a férfiaknak ízleni fog biztos vagyok benne:)


 Hozzávalók:  30 dkg friss fejtett bab (paszuly), 2 hagyma, 1 paprika, 5 - 6 darab közepes paradicsom, 15 dkg füstölt csirkesonka, 2 babérlevél, kis csokor petrezselyemzöld, 1 kis ágacska zellerzöld, fél chilipaprika,  só, bors, kevés olaj.
Elkészítése: A finomra vágott hagymát a felforrósított olajon üvegesre dinszteljük, hozzáadjuk a kis kockákra vágott paprikát, 5 - 10 percig együtt dinszteljük tovább. Ekkor felöntjük 4 - 5 dl langyos vízzel, amikor forrni kezd hozzáadjuk a babot, a felkarikázott chilit, a babérlevelet, sózzuk, borsozzuk, lassú tüzön puhára pároljuk, ha szükséges még pótoljuk a vizet. Amikor a bab már majdnem puha hozzáadjuk a meghámozott, kockákra vágott paradicsomot, s készre főzzük. Az utolsó 5 percben hozzáadjuk a kockára vágott csirkesonkát, a finomra aprított petrezselyem - és zellerzöldet.

2013. augusztus 23., péntek

A fogyásomról

Roza példájára szeretném én is megmutatni, mit értem el fogyás terén az elmúlt egy évben, a Dukan - diéta (saját szemszögből egy kicsit megváltoztatott formában) segítségével. Az első kép tavalyelőtt készült, de ugyanannyi kg voltam tavaly nyáron is, amikor augusztusban nekifogtam a lánytesóm, Kinga biztatására diétázni, mert éreztem, hogy a súlytól kezdenek fájni a lábaim, s természetesen a Páromnak is akartam tetszeni, bár ő úgy is szeretett. Ahogy Roza is írta, ezt csak teljes életmódváltással lehet véghezvinni, a disznóhúst, kenyeret, krumplit, tésztát, édességet,  szinte teljesen elhagytam, rengeteg fehérjedús ételt, zöldséget, gyümölcsöt eszem. A mozgás sajnos mai napig hiányzik, mert nem tudom rávenni magam.Tehát 89 kg-ról indultam 2012 augusztus 8.-án, most 75 kg vagyok 2013 augusztus 10.-én, a mérleg tehát mínusz 14 kg. Természetesen ma is tartom a diétát, ha egy kis kedvezményt meg is engedek néha magamnak. Nem dicsekvésként írom le mindezt, csak hátha én is segíteni, példát mutatni tudok másoknak, ahogy Roza nekem. Sajnos mostani fotóm csak ilyen van, nem éppen egész alakos, de én úgy látom, ezen is jól látszik a különbség. Egyik fotó sem célzatosan a fogyás szemléltetésére készült. A blog ne vezessen félre titeket, a blogon látható sütiket nem én eszem meg, ha meg is kóstolom, hanem a család:)
Kinga, köszönöm, hogy segítettél belevágni, hogy mindvégig biztattál:)

89 kg-osan.

75 kg-osan.

2013. augusztus 21., szerda

Tükörtojás koktélparadicsommal

Mostanában csak ilyen egyszerű, gyors, de mégis mutatós kajákat eszem:) Egyszerű, mint a pofoncsapás, de annál színesebb, felvidítja az embert:) Hátha jó lesz valakinek gyors reggeli -  ötletként:)


Hozzávalók (1 személyre): 10 dkg csirkesonka, 2 tojás, 5 - 6 koktélparadicsom, kis csokor petrezselyemzöld, kevés olaj, só, bors.
Elkészítése: a csirkesonkát vékony csíkokra vágjuk, s a felforrósított olajon megpirítjuk, ráütjük a tojásokat, rátesszük a paradicsomokat, sózzuk, borsozzuk, rászórjuk a finomra aprított perezselyemzöldet, lefödve megsütjük.

2013. augusztus 20., kedd

Káposztafőzelék

Ezt a főzeléket gyakran készítette édesanyám gyerekkorunkban, most is ő főzte, köszönöm a receptet s a finom ételt anyu:)


Hozzávalók: 1 közepes fej káposzta, 1 hagyma, 1 paprika, 2 evőkanál liszt, 4 - 5 dl tej, pirospaprika, kevés olaj, kapor, csombor, só, bors, 1 - 2 evőkanál ecet.
Elkészítése: A káposztát legyaluljuk, a hagymát finomra aprítjuk, a paprikát kicsumázzuk, négybe vágjuk. A felforrósított oajon megdinszeljük a hagymát, hozzáadjuk a káposztát, a négybe vágott paprikát, az összekötözött csombort és kaport, felöntjük 2 - 3 dl vízzel, sózzuk, borsozzuk, puhára pároljuk. Amikor megpuhult hozzáadjuk a pirospaprikát, megszórjuk a liszttel, felöntjük a tejjel, s folyamatosan kavargatva besűrítjük. A tűzről levéve, hogy nehogy összefusson, ecettel savanyítjuk. A legvégén eltávolítjuk belőle a paprikát s az összekötözött csombort és kaport.
Ízlés szerint sült kolbásszal, tükörtojással, vagy más feltéttel tálaljuk. Tejfölt is kínálhatunk hozzá.

2013. augusztus 15., csütörtök

Koktélparadicsomos tortácskák

Nagyon beleszerettem ezekbe a kis formácskákba, s mivel szedtem a kertben egy jó adag koktélparadicsomot, most sós tortácskák készültek vele. Egyet megkóstóltam, nagyon finom lett, a családnak is ízlett. Én különösen szeretem a sült paradicsom ízét. Egyszerű és mégis finom kis tortácskák:)



Hozzávalók (8 tortácskához): 10 dkg finomliszt, 10 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, 15 dkg vaj, 1 tojássárgája, csipetnyi só, 2 evőkanál hideg víz. A töltelékhez: 2 tojás, 4 evőkanál tejföl, 10 dkg füstölt sajt, só, bors, 1 friss bazsalikom ágacska, kis csokor metélőhagyma, kb 30 db koktélparadicsom (piros és sárga).
Elkészítése: A vajat elkmorzsoljuk a liszttel és a tojássárgával, sózzuk, majd hozzáadjuk a vizet és egynemű tésztává gyúrjuk, konyharuhával letakarva fél órára a hűtőbe tesszük. Lisztezett deszkán  fél cm vastagra nyújtjuk, a formácskákat rányomva köröket szúrunk ki, a formácskákba simítjuk, villával megszúrkáljuk. Előmelegített sütőben alacsony hőfokon 10 percig elősütjük. A tojásokat sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a finomra aprított bazsalikomot, a tejfölt, villával habosra verjük. A sajtot lereszeljük. A sütőből kivéve megtöltjük a tojásos masszával, rászorjuk a sajtot, ráhelyezzük a koktélparadicsomokat egészben, vagy a nagyobbakat négybe vágva, a tetejére szórjuk a finomra aprított metélőhagymát. Előmelegített sütőben, alacsony hőfokon 15 - 18 perc alatt készre sütjük.

2013. augusztus 13., kedd

Ajándékok

Van két tartozásom ajándék űgyben, amit most szeretnék leróni:)
Schnappy szülinapi láncjátékában Bebitől (Bebi gyöngyei) kaptam csodás ajándékot, amit itt is köszönök neki:) És ami érdekes, tavaly viszont én küldtem neki ajándékot:)




Közben Hankka blogszülinapi játékán is nyertem, és egy nagyon gazdag, szép ajándékot kaptam tőle. Hankka, köszönöm szépen:)




2013. augusztus 11., vasárnap

Szultán csókja

De jó is, hogy Mónika elindította ezt a Váncza - projektet, annyi finom sütit kipróbáltam így általa, Móni, itt is köszönöm, ismét:) Már a múlt hónapban készültem megsütni a Szultán csókja nevű süteményt, aztán mégis mást sütöttem, de mondtam, ami késik nem múlik, és íme ez is elkészült. A legjobban a neve és az fogott meg, hogy füge is kerül bele. Nem csalódtam ebben a sütiben sem, hisz jól mutatja a neve, ez egy fejedelmi sütemény, minden jó benne van, amit csak teremhet egy szultán birodalma, a Babacsók (amit már vagy 6 alkalommal is elkészítettem) után, ez lett a második legkedvencebb Váncza - sütim:) Karácsonyra is meg fogom sütni, hisz egy igazán finom, gazdag, karácsonyi illatú sütemény. Most a Páromat vártam többek között ezzel a süteménnyel:)



Hozzávalók: 10 dkg liszt, 1 kávéskanál sütőpor, 20 dkg porcukor, 2 evőkanál házi vaníliás cukor, 3 tojás, 2 törött szegfűszeg, késhegynyi fahéj, 2 kávéskanál rumaroma, 5 dkg vagdalt aszalt füge, 4 - 5 darab kandírozott narancshéj törve, 10 dkg darált dió, 10 dkg reszelt keserű csokoládé, 10 dkg mazsola.
Elkészítése: A tojásokat a porcukorral és a vaníliás cukorral hólyagosra kavarjuk, amíg kifehéredik. A lisztet elkeverjük a sütőporral. A tojásos masszához fokozatosan hozzáadjuk a rumaromát, a törött szegfűszeget, a fahéjat, a törött, kandírozott narancshéjat, a fügét, a diót, a csokit, a mazsolát, alaposan összekavarjuk, majd legvégül hozzáadjuk a sütőporral elkevert lisztet. Egy sűrű masszát fogunk kapni, amit sütőpapírral bélelt tepsibe öntünk, elsimítjuk, előmelegített sütőben, alacsony hőfokon, 10 - 12 perc alatt megsütjük. Megvárjuk amíg kihül, egy lapítóra fordítva kiborítjuk a tepsiből, lehúzzuk róla a sütőpapírt, éles késsel négyzetekre szeleteljük.

2013. augusztus 9., péntek

Többszínű paradicsomsaláta

A tavaly vagy az idén tavaszon? Már nem is tudom, de a lényeg, hogy Ferneltől, akivel kiderítettük, hogy ő is szeredai származású, kaptam többféle paradicsommagot, feketét, cirmosat, sárgát, pirosat, amelyeket édesanyám elvettet a melegágyba, majd kipikérozta, ültette őket, én csak a kötözésbe segítettem igazán:)
Na ezek a paradicsomok most kezdenek éregetni, a kísérleti állomáson, ahogy én nevezem, mert külön vannak ültetve, hogy ne porozzanak össze. Na és így adódott a lehetőség, hogy ilyen szép színes paradicsomsalátát készíthettem, amilyet Jamienél is láttam egyszer, persze, csak ízlésből, hasra csapva készült, ahogy én szeretem. A napokban olyan hőség volt nálunk, hogy ilyen salátákon, gyümölcsökön kívül, meg vizen nem is kívántam semmit, ez a mai ebédem volt:) Fernel, itt is köszönöm a magokat, hamarosan készítek fényképet egyben is a termésekről:)


Hozzávalók: kb. 25 dkg több féle színű paradicsom, 5 dkg kéksajt,1 kávéskanál bazsalikomos tokaji borecet, 3 - 4 evőkanál olívaolaj, 3 cikk fokhagyma, néhány friss bazsalikom levél, tengerisó.
Elkészítése: a paradicsomokat megmossuk, tetszés szerinti darabokra vágjuk, egy tésztaszűrőbe helyezve alaposan megszórjuk a sóval, s egy edény fölé helyezve hagyjuk lecsöpögni, így a só kivonja a vizet, kissé erőteljesebb paradicsomízt kapunk. Ezután áttöltjük egy tálba, hozzáadjuk az áttört fokhagymát, az ecetet, az olajat, a finomra aprított bazsalikomot, összeforgatjuk, rászórjuk a kockákra vágott sajtot, s máris tálalhatjuk.

2013. augusztus 8., csütörtök

Őszibarackos tortácskák

Minden gyümölcsöt szeretek, de a legeslegkedvencebb köztük a barack, s főleg az őszibarack, azt mindenben nagyon szeretem, csak úgy nyersen, sütiben, levesben, üdítőben, sőt még tisztálkodási szerekben is:) Ezért most egy gyorsan elkészíthető, omlós tésztájú sütit készítettem belőle:) A családnak is nagyon ízlett:)



Hozzávalók (8 tortácskához): 22 dkg liszt, 14 dkg margarin, 7 dkg porcukor, 1 tojássárgája, 2 kávéskanál házi vaníliás cukor. A töltelékhez: 1 tasak tejszín ízű pudingpor, 4 dl szénsavmentes barack üdítő, 2 evőkanál házi vaníliás cukor, 3 őszibarack.
Elkészítése: A lisztet elkeverjük a porcukorral, a vaníliás cukorral, majd hozzáadjuk a margarint és összemorzsoljuk. Ekkor hozzáadjuk a tojássárgát, és egynemű masszává gyúrjuk. Lisztezett deszkán fél cm vastagra nyújtjuk, majd a formákkal köröket szaggatunk belőle, és a formákba helyezzük. A formákba helyezett tésztát villával kissé megszúrkáljuk, 10 percre a fagyasztóba tesszük dermedni. Közben előmelegítjük a sütőt, valamint elkészítjük a tölteléket. Az üdítőből félreteszünk kb. fél dl -t, amelyben feloldjuk a vaníliás cukrot és pudingport. A többi üdítőt felforraljuk, hozzáadjuk a feloldott pudingot, folyamatosan kavargatva besűrítjük, hűvös helyre, vagy hideg vízbe tesszük, hogy langyosodjon.
A tortácskákat előmelegített sütőben, alacsony hőfokon, 10 - 15 perc alatt rózsaszínre sütjük. Mikor kihült kifordítjuk a formákból. A langyosra hült pudinggal (vigyázzunk ne legyen teljesen hideg, mert megdermed, nem lesz szép egyenletes) megtöltjük a tortácskákat, a tetejét vékony cikkekre vágott őszibarackkal diszítjük.
Megjegyzés: Ha nincsenek kis torta formáink, egyben is megsüthetjük egy nagyobb kerek formában, csak óvatosak legyünk is kiborításnál, mert nagyon pohanyós a tészta.

2013. augusztus 6., kedd

Szalonnás töltött káposzta

Szüleim mesélik, hogy, dédszüleim, nagyszüleim, amikor nem volt hús a háznál, füstölt szalonnával készítették a töltött káposztát, s hogy annál finomabbat nem is ettek. Gyorsan meg is kérdeztem nagymamámat, s anyum is emlékezett rá, hogyan készítette ezt a káposztát. Ki is próbáltam, amikor anyum töltött káposztát főzőtt, 12 tölteléket szalonnával készítettem. Nekem őszintén mondom jobban ízlik mint a hússal készült töltött káposzta.



Hozzávalók (12 töltelékhez): 1 fej jó leveles káposzta, 20 dkg füstölt szalonna,15 dkg rizs, 1 hagyma, 5 dkg finomra aprított káposzta, só, bors, 0, 5 dl víz, nagy csokor friss vagy szárított csombor és kapor, citromsó, só.
Elkészítése: Mivel friss, édes káposztából készítjük, vizet forralunk, néhány percig beledobjuk a káposztát, hogy a levelek megpuhuljanak, ekkor leválasztjuk őket. Ezt addig folytatjuk, amíg kellő mennyiségű levelet kapunk. A levelek vastag ereit kivágjuk. A káposzta megmaradt részét felaprítjuk vágott káposztának.
A töltelékhez a szalonnát apró kockákra vágjuk, a hagymát és a káposztát finomra aprítjuk. A szalonnát, a hagymát, a káposztát összekeverjük a rizzsel, sózzuk, borsozzuk, hozzáöntjük a vizet (hogy legyen mitől majd kidagadnia a rizsnek), alaposan összedolgozzuk, a levelekbe töltjük.
Egy fazék alját kibéleljük a csomborral és a kaporral, ezekre ráfektetünk néhány káposztalevelet, megszórjuk vágott káposztával, majd szép sorjában elhelyezzük rajta a töltelékeket. A töltelékekre ismét vágott káposztát helyezünk, majd befödjük káposztalevéllel. Annyi vizet ami ellepi a töltelékeket ízlés szerint sóval és citromsóval ízesítünk, feltöltjük vele a fazekat. Magas hőfokon felforraljuk, majd takaréklángon, gyöngyözve puhára főzzük a töltelékeket. Tejföllel tálaljuk.
Megjegyzés: A töltelékek tetejére pluszban 1 - 2 szelet szalonnát is tehetünk, vagy a megmaradt szalonnabőrt is belefőzhetjük. Télen savanyú ( hordóban érlelt sós) káposztából készítjük.

2013. augusztus 5., hétfő

Hagymás, kétsajtos tészta

Olyan érdekes kerék (ruote) alakú háromszínű tésztát vásároltam, muszály volt kitalálnom hozzá valamilyen receptet. De olyat akartam, hogy a színe is érvényesüljön, ezért esett a választásom a sajtszószra, a többi kiegészítő már csak úgy jött hozzá. Az sem volt utolsó szempont, hogy gyorsan elkészíthető legyen:) Anyummal ketten ettük meg, nagyon finom, különleges lett:) S szerintem szép is:)



Hozzávalók (2 személyre): 20 dkg kerék alakú (vagy más) száraztészta, 2 hagyma, 15 dkg füstölt sajt, 5 dkg kéksajt, 6 evőkanál tejföl, fél evőkanál liszt, só, bors, kis gerezd szőlő, kevés olaj.
Elkészítése: A tésztát a szokásos módon, bő sós, kissé olajos vízben kifőzzük, leszűrjük, kb. 0, 5 dl főzővizet félreteszünk. A hagymát meghámozzuk, vékony karikákra vágjuk, a füstölt sajtot lereszeljük. A hagymát az olajon megdinszteljük, vigyázva, hogyne égjen meg, hozzáadjuk a félretett főzővizet, a lisztel csomómentesre kevert tejfölt, a sajtot, és összefőzzük. A kifőzött tésztát összeforgatjuk a hagymás sajtszósszal, tetejére aprítjuk a kéksajtot, rászórjuk a szőlőszemeket.

2013. augusztus 4., vasárnap

Tandoori csirke

Még mindig vannak kipróbálatlan fűszerek a Párom karácsonyi ajándékából, most került sorra a Tandoori masala, amely egy indiai fűszerkeverék. Tandoorinak hívják az indiai Pandzsáb egyik országrészét, innen származik ez a fűszerkeverék, amelyet szárnyasok és zöldségek fűszerezéséhez használnak.
Vendégeket vártam, és a Paradicsomos karalábéleves után gondoltam egy kis különlegességet is készítek, tetszett is a vendégeimnek, Apum nem volt oda érte, de hát ő csak a hagyományos dolgokat szereti, így nem vettem zokon tőle:)
A Tandoori masala a következő fűszereket tartalmazza a csomagolás szerint: só, koriander, görögszéna, kömény, fahéj, chili, feketebors, gyömbér, hagyma, fokhagyma, mustármag, babérlevél, szerecsendió, szegfűszeg, kardamom.
Itt nálunk, Romániában nem láttam még ilyen tandoori masala fűszerkeveréket,. de helyettesíthető Garam masala fűszerkeverékkel, amelyet már nálunk is találni a nagyobb bevásárlóközpontokban.


Hozzávalók: 1 csirke a csontossa nélkül, 4 hagyma, 5 cikk fokhagyma, 2 kávéskanál pirospaprika, 2 evőkanál ecet, 2 kávéskanál Tandoori masala fűszerkeverék, 1, 5 dl joghurt, 5 evőkanál tej, 2 evőkanál tejszín, 2 evőkanál házi paradicsomlé, 1 citrom, 1 paradicsom: A körethez: 35 dkg rizs, 1 csokor petrezselyemzöld, kevés olaj,  só.
Elkészítése: A csirkehúst megmossuk. A hagymát megtisztítjuk, vékony karikákra vágjuk. A fokhagymát megtisztítjuk, áttörjük. Abban az edényben amelyben az ételt el fogjuk készíteni összekeverjük a joghurtot, a tejet, a tejszínt a hagymával, a fokhagymával, sózzuk, hozzáadjuk a pirospaprikát, a tandoori masalát, az ecetet. A csirkehúst hústűvel vagy villával kissé megszúrkáljuk, beleforgatjuk az elkészített keverékbe, és egy éjszakára, de legalább egy órára a hűtőbe tesszük pácolódni. Ezután lefedve, magas hőfokon, kb 20 percig főzzük, míg megpuhul, az utolsó öt percben levesszük a fedőt. A húsdarabokat kivesszük, a megmaradt szószhoz hozzáadjuk a paradicsomlét, és simára turmixoljuk. A húsdarabokat egy tűzálló tálba helyezzük, ráöntjük a szószt, elhelyezzük a húsokon a karikára vágott citromot és paradicsomot, előmelegített sütőben , grill fokozaton kissé megpirítjuk.
A körethez a rizset fehéredésig pirítjuk, felöntjük kb. 6 dl vízzel, sózzuk, alacsony lángon, lefödve puhára pároljuk, végül hozzákeverjük a finomra aprított petrezselyemzöldet.
A húst a rizskörettel tálaljuk.

2013. augusztus 3., szombat

Paradicsomos karalábéleves

Mert szeretjük nagyon:)


Hozzávalók(6 személyre): 2 közepes karalábé, a karalábék kisebb, friss levelei, 1 hagyma, 1 paprika, 7 – 8 közepes paradicsom, 4 sárgarépa, 2 petrezselyemgyökér, 20 dkg füstölt csiremell, só, bors, kevés olaj, kis csokor petrezselyemzöld, kis csokor zellerzöld.
Elkészítése: A leveszöldségeket a karalábén kívül meghámozzuk, hosszúkás csíkokra vágjuk, s a finomra aprított hagymával együtt kevés olajon megdinszteljük. Közben kb. 3 liter vizet felforralunk, hozzáadjuk a megdinsztelt zöldségeket, a szintén csíkokra vágott karalábét, a laskára vágott karalábélevelet, a kicsumázott, négybe vágott paprikát, a zellerzöldet, sózzuk, borsozzuk, együtt puhára főzzük. A csirkemellet kockákra vágjuk, az olajon megpirítjuk, a paradicsomokat meghámozzuk, összeturmixoljuk, s mindkettőt a majdnem kész leveshez adjuk, néhány percig együtt forraljuk. A tetejére szórjuk a finomra aprított petrezselyemzöldet.
Megjegyzés: ha a friss paradicsomoktól nem lesz elég savanyú, házilag eltett paradicsomlével pótolhatjuk. Ízlés szerint tejföllel is tálalhatjuk.