2020. augusztus 31., hétfő

Kéksajtos, brokkolis tortellini

Az olasz konyha mindig is közel állt a szívünkhöz, sokszor készül, ha nem is teljesen olasz, de olaszos étel a konyhánkban, mint pl ez is. Csak annyit mondhatok, hogy isteni finom :)


Hozzávalók ( 3 személy részére): 5 cikk fokhagyma, 2 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál liszt, 4 dl tej, 2 dl zsíros tejföl, 10 dkg jó minőségű kéksajt, 40 dkg brokkoli, só, bors. 25 dkg húsos tortellini, 2 - 3 evőkanál reszelt parmezán a tálaláshoz.
Elkészítése: A tortellinit enyhén sós vízben megfőzzük, leszűrjük, kevés olívaolajjal meglocsolva félretesszük. A brokkolit rózsáira szedjük, enyhén sós vízben roppanósra főzzük, hideg vízzel leöblítjük, kisebb darabokra vágjuk, félretesszük. A tejfölt simára kavarjuk a tejjel.
A finomra vágott fokhagymát kissé átforgatjuk az olívaolajon vigyázva, hogy ne égjen meg, rászórjuk a lisztet, néhányszor átkavarjuk, felöntjük a tejjel simára kavart tejföllel, sózzuk, borsozzuk, folyamatosan kavargatva felforraljuk, amikor sűrűsödni kezd hozzáadjuk az elmorzsolt kéksajtot, addig kavargatjuk míg a sajt elolvad, ekkor hozzáadjuk a brokkolit is, ha szükséges még ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, összeforraljuk. A tortellinit a szósszal összeforgatva, parmezánnal megszórva tálaljuk.

2020. augusztus 28., péntek

Hamis barackdzsem almából

 

Ezt a receptet egy sajnos rég elhunyt szomszéd nénitől tanulta még régebb egy másik szomszédasszonya édesanyámnak, aki nekünk is átadta, ez alapján készült ez a finom dzsem, amely egy kissé tényleg hasonlít a barackdzsemre, főleg színében, de egyébként is nagyon finom.


Hozzávalók: 5 kg alma, 1 kg cukor, 1 liter izesítetlen, só nélküli paradicsomlé, 1 teáskanál szalicil.

Elkészítése: Az alma torzsáját eltávolítjuk, a héjával együtt felszeleteljük, kevés vizet töltve alája megfőzzük, majd paradicsompaszirozón kihajaljuk, visszatesszük főni, amíg sűrűsödni kezd, majd hozzáadjuk a paradicsomlét és a cukrot, összeforraljuk, végül belekavarjuk a szalicilt. Tiszta befőttes üvegekbe töltjük, lecsavarjuk, száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

2020. augusztus 19., szerda

Kardamomos, barackos, csokoládés piskóta

Egy egyszerű, de mégis külünleges sütemény :) 


 Hozzávalók: 9 tojás, 9 evőkanál liszt, 9 evőkanál cukor, 1 csapott kávéskanál rózsakő (szalalkáli), 2 tasak vaníliás cukor, 2 teáskanál kardamom, a tojásfehérjéhez egy csipetnyi só, 2 őszibarack, 15(fehér és tejcsokoládé vegyesen) dkg csokoládé. Elkészítése: A tojássárgát a cukrot, a vaníliás cukrot, a rózsakövet, habosra kavarjuk, amíg teljesen kifehéredik. A tojásfehérjét a csipetnyi sóval kemény habbá verjük. A liszthez hozzákavarjuk a rózsakövet és a kardamomot. A tojássárgás masszát fakanállal óvatosan összedolgozzuk a habbal és a liszttel, vigyázva, hogy ne törjük össze a habot. Sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk. A kockára vágott barackot rászórjuk a tepsiben lévő masszára, majd a kockára vágott csokit is. Előmelegített sütőben tűpróbáig sütjük. Az első tíz percben nem nyitjuk ki a sütő ajtaját, mert összeesik a piskóta.

2020. augusztus 17., hétfő

Lecsós, borjúhúsos tagliatelle

És ismét egy étteremben ettük fogás, egyszerű és nagyszerű, lecsós, borjúhúsos tagliatelle :) 

Hozzávalók ( 4 személy részére): 5 hagyma, 4 paprika ( lehet színes is vegyesen), 5 nagyobb paradicsom, kevés olaj, só, bors. A borjúhúshoz: 40 dkg borjúhús, 3 cikk fokhagyma, 1 hagyma, olaj, só, bors. 30 dkg tagliatelle.

Elkészítése: A borjúhúst kisebb csíkokra vágjuk,  az olajon fehéredésig pirítjuk, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a fokhagymát, a félbe vágott hagymát, felöntjük annyi vízzel ami ellepi, fedő alatt puhára pároljuk, majd zsírjára sütjük. Ha szükséges a vizet pótoljuk. A finomra aprított hagymát és csíkokra vágott paprikát üvegesre dinszteljük az olajon, sózzuk, borsozzuk, felöntjük kevés vízzel, felforraljuk, majd hozzáadjuk a meghámozott, kockára vágott paradicsomot, együtt készre főzzük, míg a leve jól elpárolog, ekkor hozzáadjuk a kész borjúhúst, összeforraljuk. A tagliatellét enyhén sós vízben megfőzzük, a bórjúhúsos lecsóval tálaljuk.

Megjegyzés: Ha a borjúhús idősebb lenne és nehezebben puhulna meg tegyünk egy teáskanalat a húshoz.  Ha a lecsót szeretnénk krémesebbre egyrészét pürésíthetjük.


2020. augusztus 15., szombat

Almás, csokoládépudingos piskóta

Ennek a nagyon egyszerű, de annál finomabb sütinek az ötletét egy főzős csoportban találtam, aztán saját szájunk íze meg az otthon lévő alapanyagok után alakítottam. Nagymamámmal kettesben sütöttük :)

Hozzávalók (egy gáztepsihez): A piskótához: 6 tojás, 2 evőkanál víz, 7 evőkanál cukor, 7 evőkanál liszt, 1 teáskanál rózsakő, 3 alma, pici só. A pudinghoz: 1 tasak csokoládés pudingpor, 2 evőkanál cukor, 4 dl tej.

Elkészítése: A pudingport elkavarjuk egy kevés tejjel és a cukorral, a többi tejet felforraljuk, hozzáadjuk a pudingot, besűrítjük, hagyjuk langyosra hűlni. Az almát meghámozzuk, felszeleteljük. A tojások sárgáját és fehérjét külön választjuk. A tojássárgájához és a tojásfehérjéhez is hozzáadunk 1 - 1 evőkanál vizet. A tojássárgáját a cukorral és a rózsakővel habosra kavarjuk, míg szépen kivilágosodik. A tojásfehérjét a sóval kemény habbá verjük. A kikavart tojássárgáját hozzáadjuk a habhoz, majd fokozatosan adagolva, óvatosan hozzákavarjuk a lisztet, míg egynemű masszát kapunk. A masszát sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük, egy kanállal beleszeggatjuk a pudingot, majd beleszórjuk az almát. 180 fokra előmelegített sütőben tűpróbáig sütjük. ( kb 20 - 25 perc). Kihűlve tálaljuk.

2020. augusztus 14., péntek

Örmény hurutos leves rókagombás batyucskákkal

 Étteremben ettem, elkészítem otthon rovatunk következik :) Nagyon hasonló, nagyon finom levest ettünk nemrég egy marosvásárhelyi étteremben, ott a töltelék erdei gombával készült, nálam kimondottan rókagombával. A hurutot, az örmény konyha jellegzetes ételízesítőjét jelen esetben befőttes üvegben tartósítva hozta nekem Gyergyóból egy kedves ismerősöm. A töltelék egy kicsit a fúziós konyhához sorolja a levest, mert a batyucskák a kínai dim sum tészta módjára készülnek. A leves ízre pont olyan lett, mint amit az étteremben ettünk, imádtuk :) Kissé macerás a töltelék elkészítése, de nagyon finom és különleges levest kapunk.

Hozzávalók: Az alapléhez: 8 sárgarépa, 2 petrezselyemgyökér, 1 kisebb cukkini, 1 hagyma, só, bors, kevés olaj, 4 evőkanál ( vagy 2 kúp ) hurut, 2, 5 dl tejföl, kis csokor petrezselyemzöld. A batyucskákhoz: kb 25 dkg rókagomba, egy kis fej hagyma,só, bors, pici olaj, 20 dkg liszt, 250 ml forró víz, 1 evőkanál olaj.

Elkészítése: A kockára vágott leveszöldséget megdinszteljük az olajon, felöntjük kb 2, 5 liter vízzel, felforraljuk, hozzáadjuk az egészben hagyott hagymát, sózzuk, borsozzuk, puhára főzzük, at utolsó 5 percben hozzáadjuk a kockára vágott cukkinit is. A hurutot simára kavarjuk a tejföllel, majd hőkiegyenlítéssel a leveshez adjuk, összeforraljuk, hozzáadjuk a finomra aprított petrezselyemzöldet. 

A töltelékhez a finomra aprított hagymát megdinszteljük az olajon, hozzáadjuk a felszeletelt rókagombát, sózzuk, borsozzuk, saját levében megpároljuk majd kissé megpirítjuk, hagyjuk kihűlni. A tésztához a lisztet egy tálba szitáljuk, a  közepébe mélyedést készítünk, beleöntjük az olajat és a forró vizet, villával körkörösen beledolgozzuk a lisztet a forró vízbe, míg kezd összeállni, majd lisztes kézzel rugalmas tésztát gyúrunk, ha szükséges még adunk hozzá forró vizet vagy lisztet. Hagyjuk, hogy a tészta langyosra hűljön, kissé felsodorjuk, majd 10 egyenlő részre vágjuk, mindeniket kör alakúra formázzuk, majd lisztes deszkán mindegyiket vékonyra nyújtjuk, négybe vágjuk, megtöltjük a rókagombás töltelékkel, megformázzuk a batyucskákat, meglisztezett deszkán félretesszük.

Egy mélyebb lábost előkészítünk, alufóliából 3 közepes  ( ökölnyi ) golyót formázunk, beletesszük a lábosba, felöntjük kb 4 újjnyi vízzel, a golyókra ráhelyezünk egy porcelán tányért, kissé megolajazzuk, amikor a víz főni kezd a tányérra helyezzük a batyucskákat, a lábost teljesen befödjük egy fedővel, 2 - 3 perc alatt készre gőzöljük a batyucskákat, amíg kezdenek átlátszóak lenni. 

Tálaláskor a batyucskákat a tányérra helyezzük, majd rámerjük a forró levest.

Megjegyzés: A nyers batyucskákat egy tálcára helyezve le is fagyaszthatjuk, majd fagyról kivéve akár fagyosan is meggőzölhetjük. Ha kúp formájú szárított hurutot használunk, akkor reszeljük le és úgy kavarjuk a tejfölhöz.

2020. augusztus 13., csütörtök

Bodzabogyó likőr

Ez a recept nagybátyám receptje, több évben készítette már, nagyon, de nagyon finom :)



Hozzávalók: 3 kg leszemezett, érett bodzabogyó, 1 kg cukor, 1 vaníliarúd, 1 liter 96 százalékos alkohol.
Elkészítése: A cukrot feloldjuk 1 liter vízben, hozzáadjuk a vaníliarúdat, a bodzabogyót, 1 órát közepes lángon főzzük. Ezután tiszta gézen keresztül, szűrő fölött átszűrjük, 1 éjszakára egy edány fölé a gézben felkötjük, hogy jól lecsöpögjön. Másnap felfőzzük, majd lehűtjük és összekeverjük az alkohollal, jól záródó palackokba öntjük, sötét helyen 1 – 2 hónapig érleljük.

Megjegyzés: Az érett bodzabogyót nyár végén, július, augusztusban szüretelhetjük, de csakis az érett, fekete bogyókat szedjük le, mert az éretlen bodzabogyó mérgező hatású, a zöld részeket, kocsányt is távolítsuk el, mert szintén mérgező lehet. Az érett bodzabogyó is enyhén mérgező hatású, de hőkezelés után elveszíti ezt az enyhén mérgező hatását is.
Az ehető bodzát nem szabad összekeverni a gyalogbodzával sem, annak bogyói ugyanis mérgezőek. Az ehető bodza ágai lefelé hajolnak, és a termések is lefelé csüngenek, míg a gyalogbodza esetében az ágak és a termések is felfelé állnak. A gyalogbodza emellett nem fásszárú, mint az ehető bodza, hanem lágyszárú növény.