2017. február 28., kedd

Füstölt sonkás, olívabogyós savanyú leves

Egy kis újítás, nem hagyományos csorba :) De nagyon finom :)


Hozzávalók (5 - 6 személy részére): 50 dkg házi füstölt sonka,1 hagyma, 6 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 1 kis darab zeller, 3 krumpli, 25 dkg brokkoli, 10 gomba, 20 szem mag nélküli zöld olajbogyó, só, bors, fél csípős paprika, szárított vagy friss lestyán, zöldpetrezselyem, zellerzöld, 2 evőkanál ecet.
Elkészítése: A falatnyi kockákra vágott füstölt sonkát kb 2, 5 liter vízben főni tesszük, amikor felfőtt a habját leszedjük, hozzáadjuk az egészben hagyott hagymát, puhára főzzük. Amikor a sonka megpuhult hozzáadjuk a kockára vágott leveszöldséget, krumplit, finomra aprított csípős paprikát, lestyánt, sózzuk, borsozzuk, együtt puhára főzzük, az utolsó tíz percben hozzáadjuk a rózsáira szedett brokkolit, a felszeletelt gombát, az olajbogyót, végül zöldpetrezselyemmel, zellerzölddel fűszerezzük, ecettel savanyítjuk.

2017. február 25., szombat

Kókuszkrémes isler

Egy kicsit variálva készítettem el az islert, nem a hagyományos változatban, kókuszkrém került bele, és csokoládé ganache a tetejére :) Isteni finom :)


Hozzávalók: 25 + 15 dkg liszt, 3 tojássárgája, 20 dkg porcukor, 6 evőkanál langyos tej, 1 evőkanál szalalkáli, 8 evőkanál olaj,
A krémhez: 3 tojásfehérje, 20 dkg cukor, 5 dkg kókuszreszelék, 7 evőkanál vastagabb barack lekvár.
A mázhoz: 20 dkg keserű csokoládé, 2 dl növényi tejszín, 1 evőkanál vaj. A diszítéshez: színes dekorcukor.
Elkészítése: A tojássárgákat simára kavarjuk a porcukorral. A tejben felfuttatjuk a szalalkálit, ezt is hozzákavarjuk a tojásos masszához, utána pedig az olajat és a lisztet. A kész masszát egy éjszakán át pihentetjük. Másnap hozzágyúrunk még annyi lisztet (kb. 15 dkg), hogy jól nyújtható tésztát kapjunk. Késfoknyi vastagra nyújtjuk, majd süteményszaggatóval, vagy pálinkáspohárral kiszaggatjuk. Közepes lángon világosra sütjük.
A krémhez a tojásfehérjét és a cukrot gőz fölött kemény habbá verjük, majd óvatosan hozzákeverjük a kókuszreszeléket, 5 percig együtt főzzük, amikor egy kicsit hűlt hozzákeverjük a  lekvárt.
A csokimázhoz a tejszínt felmelegítjük, megolvasztjuk benne a csokoládét, a vajjal fényesítjük.
A világosra sült köröket a krémmel összeragasztjuk, majd csokimázzal megkenjük a tetejüket. Megszórjuk dekorcukorral.


2017. február 24., péntek

Tonhalas lila krumpli saláta

Színes és finom :)


Hozzávalók (2 személy részére): 50 dkg lila krumpli, 1 kisebb póréhagyma, 4 evőkanál konzerv zöldborsó, 1 olajas tonhal konzerv (12 dkg), só, kis csokor zöldpetrezselyem, 2 evőkanál citromlé.

Elkészítése: A krumplit héjában megfőzzük, hagyjuk kihűlni, meghámozzuk, karikára vágjuk. A póréhagymát szintén karikára vágjuk, a zöldpetrezselymet finomra aprítjuk. A krumplihoz hozzáadjuk a póréhagymát, a zöldborsót, a tonhalat az olajjal eggyütt, a sót, a zöldpetrezselymet, a citromlét, alaposan összeforgatjuk, azonnal tálaljuk.

2017. február 23., csütörtök

Jóság szelet

Édesanyám sütötte finomság :)


Hozzávalók (34 * 23 cm -es tepsihez): a piskótához: 5 tojás, 5 evőkanál cukor, 5 evőkanál liszt, 1 teáskanál szalalkáli. A grízes krémhez: 4 dl meggylé (2 kisebb üveg meggybefőtt leve), a kimagozott meggy finomra aprítva, 4 dl víz, 8 evőkanál búzadara, 3 evőkanál cukor. A vaníliás krémhez: 2 tasak vaníliás pudingpor, 6 dl tej, 3 evőkanál cukor, 25 dkg margarin. A tetejére: 3 dl habtejszín, 1 tasak habfixáló, kevés csokireszelék.
Elkészítése: A tojásokat szétválasztjuk, a tojássárgát habosra kavarjuk a cukorral és a szalalkálival, a tojásfehérjét kemény habbá verjük, hozzáadjuk a kikavart tojássárgához, majd óvatosan beleforgatjuk a lisztet, sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk, közepes hőfokon tűpróbáig sütjük. Hagyjuk kihűlni.
A vizet elkeverjük a meggylével, felforraljuk, hozzáadjuk a cukrot, folyamatosan hozzáadjuk a búzadarát is, kavargatva sűrűre főzzük, belekavarjuk a finomra aprított meggyet, melegen rásimítjuk a kihűlt piskótára.
 A pudingport kb 1, 5 dl tejjel simára kavarjuk, a többi tejet a cukorral felforraljuk, hozzáadjuk a tejjel elkavart pudingport, besűrítjük. Amikor kihűlt hozzákavarjuk a margarint, a meggyes krémre simítjuk.
A habtejszínt keményre felverjük, amikor majdnem kész hozzáadjuk a habfixálót, a vaníliás krém tetejére simítjuk. A sütemény tetejét megszórjuk csokireszelékkel.



2017. február 22., szerda

Sertéscomb Holstein módra, emmentáli sajtos krumplipürével

Egyszerű, ám annál finomabb fogás :) Az emmentáli sajtot Svájcból hozta ajándékba a testvérem :)


Hozzávalók (2 személy részére): 4 szelet csont nélküli sertéscomb, só, bors, fokhagymás só, kevés olaj, 4 tojás. A krumplipüréhez: kb 8 krumpli, 2 evőkanál vaj, 0, 5 dl tej, 5 dkg emmentáli sajt, kis csokor zöldpetrezselyem, só.
Elkészítése: A húst alaposan bepácoljuk sóval, borssal, fokhagymás sóval, jól záródó dobozban egy éjszakát a hűtőben pihentetjük. Egy nagyobb serpenyőben kevés olajat forrósítunk, a szeleteket mindkét oldalukon átsütjük benne. A visszamaradt zsíradékban a tojásokbúl tükörtojást sütünk.
A meghámozott krumplit felszeleteljük, sós vízben puhára főzzük, leszűrjük, a vajjal, a tejjel, a sóval habosra pürésítjük, hozzáadjuk a lereszelt sajtot, a finomra aprított zöldpetrezselymet. A tükörtojásokat a szeletek tetejére helyezzük, a krumplipürével tálaljuk.

2017. február 20., hétfő

Marcza - fánk

Arany János "marcza-fánk"-ja :) Nagyon finom, percek alatt elfogyott :)


Hozzávalók  (kb. 30 - 35 darabhoz): 2 tojás, csipetnyi só, 1 evőkanál cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 1 citrom lereszelt héja, 10 evőkanál liszt, 3, 5 dl tej. Olaj a sütéshez.
Elkészítése: A tojást habosra kavarjuk a sóval, cukorral, vaníliás cukorral, citromhéjjal, hozzákavarjuk a lisztet, majd a tejjel palacsintatészta sűrűségűre hígitjuk.  Evőkanalanként a felforrósított olajba  csurgatjuk, aranybarnára sütjük. Porcukorral megszórva, baraclekvárral tálaljuk.

Megjegyzés: Arany János a fánk leírását egyik tréfás levelében küldte el Debrecenbe, régi költőbarátjának Szilágyi Istvánnak .
Íme a levélrészlet:

"... itt a recipe: üss egy csuporba (például) két tojást. Belé egy kevés sót, cukrot. Verd össze jól és önts hozzá egy meszely tejet; annyi lisztet, hogy palacsinta tészta sűrűségű legyen. Akkor tégy zsírt tepsibe, egy ujjnyi vastagul, s ezt forrald fel. Mikor legjobban forr, a tésztát kanalankint rakd belé, egy-egy kiskanállal egyhelyre és pirosra süsd meg. Punctum. Ez fiam, oly egyszerű, hogy magad is megcsinálhatod. Hirtelen étel, amikor hamar kell valamit csinálni!!!..." (Egy meszely = a régi iccének a fele, pontosabban: 0,35 l)

2017. február 19., vasárnap

Kókuszos szelet

Ez a sütemény egyik családi kedvencünk, már egyszer szerepelt a blogon régeen, de most új fotókat készítettem hozzá, így újra felteszem :) Isteni finom :)


Hozzávalók (34 * 23 cm -es tepsihez) 25 dkg liszt, 12 dkg zsír, 2 evőkanál cukor, 1 evőkanál kakaó, 6 evőkanál tej; a töltelékhez: 5 tojásfehérje, 5 evőkanál cukor, 15 dkg kókuszreszelék, késhegynyi só; a krémhez: 5 tojássárgája, 7 evőkanál cukor, 3 evőkanál liszt, 2 dl tej, 25 dkg margarin, 5 dkg csokoládé.
Elkészítése: A lisztből, a zsírból, a cukorból, a kakaóból a tej hozzáadásával tésztát gyúrunk. A tésztát kettőbe osztjuk, és két téglalap alakú lapot nyújtunk belőle.
A töltelékhez a tojásfehérjét a cukorral és a sóval kemény habbá verjük, óvatosan hozzákavarjuk a kókuszreszeléket.
Az egyik lapot a sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk, rátöltjük a kókuszreszelékes masszát, és a második lappal lefedjük. Előmelegített sütőben, közepes lángon kb. 20 perc alatt megsütjük.
Amíg a tészta sül elkészítjük a krémet: a tojássárgájából, a cukorból, a lisztből, és a tejből gőz fölött, folyamatosan kavargatva pépet főzünk. A kihűlt péphez hozzákavarjuk a lágy margarint.
Amikor a tészta kihűlt rásimítjuk a krémet, a tetejére ráreszeljük a csokoládét.
Megjegyzés: Néhány órát pihentetjük, amíg a krém megpuhítja a lapokat.

2017. február 18., szombat

Töltött fasírt sertéshúsból

Bevallom, ezt a finomságot nem én, hanem a Párom nagymamája készítette és készíti mindig. Isteni finom :)


Hozzávalók (5 - 6 személy részére): 1 kg darált sertéshús, 3 krumpli, só, bors, 10 cikk fokhagyma, 8+ 1 tojás, kevés olaj.
Elkészítése: A 8 tojást keményre főzzük, meghámozzuk. A krumplit meghámozzuk, apró lyukú reszelőn lereszeljük, a levét laposan kiszorítjuk. A darált sertéshúshoz hozzáadjuk a kiszorított krumplit, az áttört fokhagymát, 1 tojást, sózzuk, borsozzuk, alaposan összedolgozzuk.
A masszát egy alufólián kiterítjük, ráhelyezzük kettesével a főtt tojást, majd a fólia segítségével rúddá formázzuk, megnyomkodjuk, hogy ne maradjon levegő benne, a tetejét lekenjük olajjal.  Egy tepsi aljára kevés olajat öntünk, beletesszük a fasírtrúdat, kb fél dl vizet öntünk alája, alufóliával lefödve, előmelegített sütőben kb 1 óra alatt megsütjük, közben néha meglocsolhatjuk a levével, majd a fóliát eltávolítva, a tetejét megpirítjuk. Kihűtve, szeletelve tálaljuk.

2017. február 16., csütörtök

Fekete rizs saláta sprotnival

Egy újabb finom saláta :) Szeretem :)




Hozzávalók (2 személy részére): 30 dkg fekete rizs, 1 olajas sprotni konzerv, 3 zöldhagyma, 5 hónapos retek, 1 piros paprika, kis csokor zöldpetrezselyem, só, olívaolaj, 2 – 3 evőkanál lime leve.
Elkészítése: A fekete rizset bő vízben  puhára főzzük, leszűrjük, hagyjuk kihűlni. A halkonzervet leszűrjük, apróra tőrjük. A zöldhagymát és a retket karikára vágjuk, a paprikát kockára szeleteljük. A rizset elkeverjük a hallal, a retekkel, a zöldhagymával, a paprikával, hozzáadjuk a finomra aprított zöldpetrezselymet, sózzuk, meglocsoljuk az olívaolajjal és a lime levével, összeforgatjuk, azonnal tálaljuk.

2017. február 15., szerda

Gombás szabógalléros paradicsomleves

Változat Szabógallér levesre, a gallérok gombával töltve, a leves paradicsomos. :) Imádom :)


Hozzávalók (kb 5 személy részére): 2 sárgarépa, 2 petrezselyemgyökér, kis darab zeller, 5 dl házi paradicsomlé, só, bors, zöldpetrezselyem, 25 dkg zöldborsó. A gallérokhoz: 15 dkg liszt, 2 tojás, 1 evőkanál olaj, só.  A gallérok töltelékéhez: 1 tojásfehérje, 3 evőkanál olaj, 1 hagyma, 50 dkg gomba, 2 evőkanál búzadara, pirospaprika, zöldpetrezselyem, só, bors.
Elkészítése:
1.       A finomra aprított hagymát üvegesre dinszteljük az olajon, hozzáadjuk az apróra vágott gombát, megpároljuk, majd zsírjára pirítjuk, megszórjuk a pirospaprikával, a búzadarával, zöldpetrezselyemmel, sózzuk, borsozzuk, kicsit együtt pirítjuk, majd kihűtjük.
2.       A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, vékonyra nyújtjuk, megkenjük a felvert tojásfehérjével, bal oldalára kupacokba helyezzük a tölteléket.
3.       A tészta jobb felét ráhajtjuk a balra, a kupacok között a tenyerünkkel összenyomkodjuk, éles késsel elválasztjuk a gallérokat, letakarva pihentetjük.
4.       Kb 2 liter vizet főni teszünk, amikor felforrt hozzáadjuk a felszeletelt leveszöldséget, sózzuk, puhára főzzük.
5.       Amikor a zöldség megpuhult hozzáadjuk a gallérokat és a zöldborsót, gyöngyöztetve puhára főzzük.

6.       Végül hozzáöntjük a paradicsomlét, ha szükséges sózzuk, borsozzuk, beleszórjuk a zöldpetrezselymet.

2017. február 14., kedd

Meggyes, habos szelet

Édesanyám sütötte ezt a finomságot, mindenkinek nagyon ízlett :)


34* 23 cm - es tepsihez

Today Deal $50 Off : https://goo.gl/efW8Ef
Hozzávalók (34 * 23 cm -es tepsihez)a tésztához: 20 dkg margarin, 20 dkg cukor, 5 tojás, 30 dkg liszt, 2 teáskanál sütőpor, 1 citrom reszelt héja, 1 tasak vaníliás cukor, 2 evőkanál kakaó, 50 dkg kimagozott meggybefőtt. A krémhez: 1 tasak tejszín ízű pudingpor, 4 dl tej, 15 dkg cukor, 20 dkg margarin. A tetejére: 3 dl növényi habtejszín, csokireszelék.
Elkészítése: A margarint a cukorral habosra kavarjuk, eggyenként hozzákavarjuk a tojásokat, , a vaníliás cukrot, a citromhéjat, és a sütőporral és kakaóval elkevert lisztet. A kész masszát sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk, rászórjuk a leszűrt meggyet, közepes hőfokon tűpróbáig sütjük.
A pudingport megfőzzük a cukorral és a tejjel, hagyjuk kihűlni. Amikor kihűlt hozzákavarjuk a margarint. A krémet a kihűlt tésztára simítjuk. A habtejszínt kemény habbá verjük, a krémre simítjuk, a tetejét megszórjuk csokireszelékkel. Hideg helyre tesszük dermedni. Kockára szeletelve tálaljuk.

2017. február 13., hétfő

Mákos zsíros pogácsa

Változat zsíros pogácsára, nagyon - nagyon finom :) Omlós :) Ropogós :)


Hozzávalók(kb 50 db pogácsához ): 60 dkg liszt, 5 dkg mák, 25 dkg disznózsír, 2 dkg élesztő, 2 evőkanál cukor, kb 2 dl tej, teáskanál só. 1 tojás a kenéshez, mák a szóráshoz.
Elkészítése: A mákkal elkevert lisztet egy tálba helyezzük, közepébe mélyedést készítünk, belemorzsoljuk az élesztőt, megszórjuk a cukorral, ráöntünk kevés tejet, megszórjuk liszttel, hagyjuk felfutni. Amikor az élesztő felfutott hozzáadjuk a zsírt, a sót, a tejet, puha, ruganyos tésztát gyúrunk. Kisujjnyi vastagra nyújtjuk, kis kerek pogácsaszagattóval kivagdaljuk. Sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk, letakarva fél órát pihentetjük, majd megkenjük a felvert tojással, megszórjuk mákkal, előmelegített sütőben pirosra sütjük.

2017. február 12., vasárnap

Konfitált kacsa zöldpetrezselymes rizottóval

Az az örömünk volt a tavaly és az idén, hogy a Párom nagyszülei neveltek kacsákat, amelyekből nekünk is jutott kettő, így több különböző kacsás ételt is kipróbálhattunk. Utoljára a rozé kacsamell volt terítéken, most pedig kipróbáltam a konfitált kacsát, amelyről rengeteg jót olvastam, s már rég készültem elkészíteni. Ez a kacsa is házi kukoricán nevelkedett, szép és sok zsírja lett, így volt miben konfitálni is. És én is megerősíthetem, amit mások is mondanak, soha életemben nem ettem még ilyen omlósra sült kacsacombot. Egyszerűen isteni, elolvad az ember szájában.


Hozzávalók (2 személy részére): két kacsacomb, két kacsaszárny, 1 kacsamáj, só, bors, fokhagymás só, bazsalikom, 3 babérlevél, 5 cikk fokhagyma, 20 szem színes bors, 3 dl kacsazsír. A rizottóhoz: 20 dkg szép gömbölyded szemű rizs (vagy rizottónak való rizs), 10 dkg fekete rizs, 1 hagyma, fél dl fehérbor, fél liter húsleves (vagy zöldségleves),2 evőkanál citromlé, 10 dkg reszelt parmezán, só, bors, nagy csokor zöldpetrezselyem, kevés olaj.
Elkészítése: A kacsahúst előző nap alaposan bepácoljuk a sóval, borssal, fokhagymás sóval, bazsalikommal, egy zacsóba tesszük, 24 órát a hűtőben pihentetjük. Ezután a pácot lemossuk a húsról, egy mélyebb edénybe helyezzük, felöntjük annyi vízzel, ami ellepi, és ráöntjük a megolvasztott kacsazsírt, hozzáadjuk a babérlevelet, a fokhagymát, a borsot, felforraljuk, majd alacsony hőfokon, csak éppen gyöngyöztetve 3 órát pároljuk, sütjük, a májat csak az utolsó 15 percben adjuk hozzá. Amikor elkészült a húst kevés kacsazsíron kissé átpirítjuk.
A fekete rizset bő vízben, kevés sóval puhára főzzük, leszűrjük, kihűtjük. A  finomra aprított hagymát kevés felforrósított olajon üvegesre dinszteljük, vigyázva, hogy ne égjen meg, hozzáadjuk a rizst, picit átforgatjuk az olajon amíg fehéredni kezd, sózzuk, hozzáöntjük a fehérbort, addig kavargatjuk, míg az alkohol elpárolog, a bort felissza a rizs, ezután fokozatosan adjuk hozzá a húslevest, egyszerre csak annyit, amennyit 5 - 6 perc alatt beszív a rizs. Amikor a rizs megpuhult, de nem szétfőtt hozzákavarjuk a fekete rizset, a citromlét, a parmezánt és a finomra aprított petrezselyemzöldet. A konfitált kacsát a rizottóval tálaljuk.

2017. február 11., szombat

Napfény saláta

Azért szeretem a salátákat, mert ezer féle képpen elkészíthetőek, könnyedek a gyomornak, mégis vitamindúsak. Az alábbiról a napfény jutott eszembe. 


Hozzávalók (2 személy részére): 8 nagyobb saláta levél, 10 fekete olajbogyó, 10 dkg konzerv zöldborsó, 2 közepes sárgarépa, 5 dkg csirke párizsi, 4 közepes gomba, olívaolaj, só, 2 evőkanál citromlé.

Elkészítése: A salátát megtépkedjük, a sárgarépát meghámozzuk, nagylyukú reszelőn lereszeljük, a párizsit csíkokra vágjuk, a gombát vékony szeletekre vágjuk.  Az összes hozzávalót egy tálba helyezzük, sózzuk, hozzáadjuk az olívaolajat, a citromlét, óvatosan összeforgatjuk, azonnal tálaljuk.

2017. február 10., péntek

Birsalmás bableves

Hát ez a leves egészen mostanáig nem létezett számomra, amíg nem olvastam Gárdonyi Ida regénye című művében, de most már tudom, hogy ez valami különlegesen ínyenc, finom leves :) Szeretem nagyon :)


Hozzávalók (kb 4 – 5 személy részére): 50 dkg szárazbab, 1 hagyma, 3 babérlevél, 1 befőttes üveg birsalma befőtt, só, 1 dl tejföl, 3 evőkanál ecet, szárított zöldpetrezselyem. A rántáshoz: 3 evőkanál olaj, 3 evőkanál liszt, 2 dl tej, 1 dl víz.
Elkészítése:  A babot egy éjszakára hideg vízbe áztatjuk. Másnap a babot kb 3 liter vízben főni tesszük, amikor felfőtt hozzáadjuk a finomra aprított hagymát, a babérlevelet, alacsony lángon puhára főzzük.  Amikor a bab majdnem megpuhult sóval ízesítjük. A birsalma befőttet leszűrjük, amikor a bab teljesen megpuhult a leveshez adjuk, 3 percig együtt főzzük. A lisztet rózsaszínre pirítjuk az olajon, felöntjük a tejjel és a vízzel, hőkiegyenlítéssel a leveshez adjuk, besűrítjük, ha szükséges még sózzuk, hozzáadjuk a tejfölt, a zöldpetrezselymet, az ecetet, összeforraljuk.
Megjegyzés: Friss birsalmával is készíthetjük, a birsalmát jól megmossuk, maghéját eltávolítjuk, felszeleteljük, a megpuhult babhoz adjuk, kicsivel több ideig főzzük.


2017. február 9., csütörtök

Olívabogyós gyökérkenyér

Londonban ettem először ilyen kenyeret, nagyon megtetszett, most került sor rá, nagyon finom lett, bár egy kicsit kemény lett a héja.


Hozzávalók (2 kenyérhez): 50 dkg kenyérliszt, 4 dl langyos víz, 1 dkg élesztő, 1 teáskanál cukor, késhegynyi só, 10 dkg kimagozott fekete olívabogyó, 1 maréknyi héj nélküli tökmag, kevés zabpehely.
Elkészítése:
1.       A lisztet egy tálba szórjuk, közepébe egy mélyedést készítünk, beleszórjuk az élesztőt, a cukrot, kevés tejet öntünk rá, hagyjuk felfutni.
2.       Amikor az élesztő felfutott, a hozzávalókat összedolgozzuk, de nem dagasztjuk, terítővel lefödve szobahőmérsékleten 1 órát pihentetjük.
3.       A pihentetés után a tésztát egy lisztezett terítőre borítjuk, téglalap alakúra formázzuk, megszórjuk a kimagozott olívabogyóval, a tökmaggal.
4.       A megszórt tésztát meghajtogatjuk fentről le, lentről fel, balról jobbra, jobbról balra, majd letakarva szobahőmérsékleten 8 órát pihentetjük.
5.       A pihentetés után a tésztát kétfele osztjuk, négyzet alakúra huzogatjuk, megformázzuk, a felső két sarkát háromszög alakban behajtjuk, utána a csúcsát is, ugyanezt megismételjük alulról is, majd az illesztésnél az ujjunkal összecsípjük.
6.       A hosszúkás kenyereket  megcsavarjuk, s még 1 órát konyharuhában pihentetjük.
7.       A pihentetés után sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, megspricceljük vízzel, megszórjuk  a zabpehellyel, egy mély tepsit szintén megspriccelünk vízzel, ráborítjuk, 30 percig sütjük, magas hőmérsékleten, majd levesszük a hőmérsékletet s még 10 percig sütjük, majd 10 – 15 perc alatt megpirítjuk.


2017. február 8., szerda

Kukoricás zellersaláta

Ilyenkor februárban már nagyon kívánja a szervezetem a friss, könnyű ételeket, így próbálok salátákat készíteni azokból az alapanyagokból, amyelyek most fellelhetőek. Ilyen a zeller is, olcsó és nagyon finom, persze annak, aki szereti.


Hozzávalók (2 személy részére): 50 dkg zeller, 15 dkg csemegekukorica (konzervből),1 hagyma, 3 kisebb savanyú uborka, só. Az öntethez: 1 dl kefír, 2 evőkanál olívaolaj, kis csokor kapor.
Elkészítése: A zellert meghámozzuk, vékony csíkokra vágjuk, egy tálba helyezzük, fővő vízzel leforrázzuk, hagzjuk kihűlni, leszűrjük. A kukoricát is leszűrjük, a hagymát és az uborkát csíkokra vágjuk. A leszűrt zellerhez hozzáadjuk a kukoricát, a hagymát, az uborkát, sózzuk. A kefírt elkeverjük az olívaolajjal, a finomra aprított kaporral, a salátához adjuk, összeforgatjuk, behűtve tálaljuk. 

2017. február 7., kedd

Füstölt heringes tojássaláta

Mostanában többször sikerült félárban füstölt halhoz jutni, legtöbbször salátába használom fel, mert így kevesebb halból is kiadós étel készíthető s ráadásul egészségesebb is. Mi nagyon szeretjük.


Hozzávalók (2 személy részére): 15 dkg savanyú káposzta, 1 uborka, 4 tojás, 20 dkg füstölt hering filé, só. Az öntethez: 1, 5 dl kefír, 2 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál citromlé, bors, kis csokor kapor.Elkészítése: A tojásokat keményre főzzük, meghámozzuk, kockára vágjuk. Az uborkát meghámozzuk, felszeleteljük. A savanyú káposzta levét alaposan kiszorítjuk. A hering filét szálasra tépdessük. Az előkészített hozzávalókat sózzuk, egy tálban összeforgatjuk. A kefírt elkavarjuk az olívaolajjal, a citromlével, borssal, finomra aprított kaporral. Tálaláskor az öntetet elkeverjük a salátával.

2017. február 6., hétfő

Spenótos sült paprika leves

Nem ez az első sült paprikás levesem, nagyon különleges ízt ad a füstös ízű paprika az ételnek. Egyszerűen isteni finom :)


Hozzávalók (5 személy részére): 50 dkg füstölt oldalas, 1 hagyma, 1 kis darab zeller, 1 kisebb cékla, 1 dl rizs, 1 kg spenót, 50 dkg sült paprika, 1 dl kefír, 2 evőkanál tejföl, só, bors, 3 - 4 evőkanál ecet, kis csokor kapor.
Elkészítése: A sült paprika torzsáját, magjait eltávolítjuk, botmixerrel pürésítjük. A megmosott oldalast kb 2, 5 liter vízben főni tesszük, amikor felfőtt hozzáadjuk a hagymát egészben, lassú tüzön puhára főzzük. Amikor az oldalas megpuhult leválasztjuk a csontról, kockára vágjuk, visszatesszük a levesbe, hozzáadjuk a kis kockára vágott zellert, céklát, a rizset, sózzuk, borsozzuk, puhára főzzük. Ezután beletesszük a spenótot, amikor az is elkészült akkor a levest besűrítjük a kefírrel és a tejföllel elkevert sült paprika szósszal, felforraljuk, végül ecettel izesítjük, megszórjuk a finomra aprított kaporral.
Megjegyzés: Én most fekete káposztával (cavolo neroval) készítettem spenót helyett.


2017. február 5., vasárnap

Tepertős túrós csusza

Még soha életemben nem készítettem túrós csuszát, bár hasonló tésztás ételt igen, csak juhtúróval, most került sor rá. A Párommal éppen elkacagtuk, hogy gyerekkorunkban azt hittük, hogy a túrós csusza, az tényleg egy túróval bevont kukorica csusza :) :)


Hozzávalók (4 személy részére): 60 dkg kocka tészta, 40 dkg tehéntúró, 2 dl tejföl, 15 dkg füstölt szalonna és császárszalonna, kis csokor zöldpetrezselyem és kapor, só.
Elkészítése: A szalonnát és császárszalonnát csíkokra vágjuk, kiolvasztjuk, kivesszük a zsírjából. A tésztát kifőzzük, leszűrjük, a szalonna zsírjában kissé megpirítjuk, ráöntjük a tejfölt, ráhalmozzuk a tehéntúrót, hozzáadjuk a kisült szalonnát és császárszalonnát, megszórjuk a finomra aprított zöldfűszerekkel, összeforgatjuk, azonnal tálaljuk.

2017. február 4., szombat

Majonézes zellersaláta

Olvasmányaim során mindig figyelek arra, milyen ételek fordulnak elő egy - egy regényben, van amikor leírást is olvashatunk, van amikor csak a nevét említik meg a szereplők egy - egy ételnek. Gárdonyi Géza Ida regénye című alkotásában három olyan receptet említenek a főszereplők, amelyeket úgy gondoltam ki fogok próbálni. Recept igaz egyikhez sem volt, de utánanéztem, hogy kb hogy készítik őket. Ez a saláta az egyik közülük.


Hozzávalók (2 személy részére): 50 dkg zeller, 1 kisebb hagyma, só, bors, 2 evőkanál olaj, 1 citrom leve, pár szál zöldpetrezselyem. A majonézhez: 1 tojássárgája, 1 teáskanál mustár, kb 1 dl olaj, 1 evőkanál tejföl.
Elkészítése: A zeller meghámozzuk, vékony kockákra vágjuk, az olajjal, a citromlével, sóval, borssal annyi vízben ami éppen csak ellepi puhára főzzük, leszűrjük, hagyjuk kihűlni. A tojást elkavarjuk a mustárral, majd fokozatosan adagolva az olajat majonézt kavarunk, a tejföllel simítjuk. A kihűlt zellert a majonézhez adjuk, beletesszük a csíkokra vágott hagymát, a finomra aprított zöldpetrezselymet, sózzuk, borsozzuk, összeforgatjuk. Behűtve, kenyérrel tálaljuk.

2017. február 3., péntek

Tárkonyos leves füstölt oldalassal

Egy nagyon finom hagyományos ízvilágú leves :) Mi nagyon szeretjük :)


Hozzávalók (5 - 6 személy részére): 1 kg füstölt sertés oldalas, 1 hagyma, 2 evőkanál ecetben, sóban eltett tárkony, 1 dl tarhonya, személyenként 1 tojás, só, bors, 3 evőkanál ecet. Az eresztékhez: 1 tojás, 3 evőkanál liszt, 1, 5 dl tej.
Elkészítése: A megmosott oldalast kb 3 liter vízben főni tesszük, amikor felfőtt hozzáadjuk a hagymát egészben, takaréklángon puhára főzzük. Amikor a hús megfőtt hozzáadjuk a tárkonyt és a tarhonyát, puhára főzzük, majd óvatosan beleütjük a tojásokat, nem kavargatjuk, hogy egyben maradjanak. A tojást csomómentesre kavarjuk a liszttel, felöntjük a tejjel és kevés vízzel, hőkiegyenlítéssel a leveshez adjuk, borsozzuk, ha szükséges még sózzuk, az ecettel savanyítjuk. 

2017. február 1., szerda

Savanyú káposzta ágyon sült töltött krumpli

Az egyik legjobb barátnőmtől, Évától kaptam ezt a receptet, ő már kipróbálta, én egy kicsit változtattam a recepten, darált hús helyett füstölt sonkával és gombával töltöttem a krumplit. Isteni finom azt mondja a Párom :)


Hozzávalók (4 személy részére): 50 dkg füstölt sonka, 1 kg savanyú káposzta, 12 krumpli, 1 üveg télire eltett gomba, 10 dkg sajt, szárított kapor és csombor szárastól, kis csokor friss kapor, só, bors.
Elkészítése: A sonkát nagyobb szeletekre vágjuk, felöntjük annyi vizzel ami ellepi, fedő alatt puhára főzzük, zsírjára sütjük, hagyjuk kihűlni, majd apró kockákra vágjuk. A gomba levét leszűrjük. A sonkát elkeverjük a gombával, sózzuk, borsozzuk, hozzákeverünk egy maréknyi savanyú káposztát is. A krumplit meghámozzuk, a közepét kivájjuk. A kivájt krumplikat sózzuk, borsozzuk megtöltjük a sonkás, gombás masszával. A savanyú káposzta levét alaposan kiszorítjuk, borsozzuk, alaposan összeforgatjuk. Egy tepsi aljába helyezzük a szárított kapor és csombor szárakat, kevés zsírt öntünk rá ami sonkától kisült, rásimítjuk a káposztát, a krumplik kivájt közepét, a maradék tölteléket (ha marad), ráhelyezzük a megtöltött krumplikat, felöntjük annyi vízzel ami a káposztát ellepi, lefödjük alufóliával, előmelegített sütőbe helyezzük, közepes hőfokon kb 1 óra alatt puhára főzzük, majd kifödjük, megszórjuk a reszelt sajttal, rápirítjuk, végül megszórjuk a finomra aprított kaporral.

Megjegyzés: Készíthetjük friss gombából is, a felszeletelt gombát kevés olajon pirítsuk meg.
Tejföllel tálaljuk.